Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMEldőlt, hogy továbbra is Szabó Ervin nevét viseli-e a fővárosi könyvtár
További Kultúr cikkek
Az elmúlt években többször is nagy port kavart a magyar kulturális közéletben, hogy új nevet kapjon-e a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár. A vita tárgyát Szabó Ervin (1877–1918) személye okozza, aki anarchoszindikalista társadalomtudós volt, illetve könyvtárosként és könyvtárigazgatóként is dolgozott. A budapesti könyvtárat 1946-ban nevezték el róla.
A névváltoztatásról nemrégiben Kovácsné Koreny Ágnessel, az intézmény új főigazgatójával készült nagyinterjúban is beszéltünk. Ő azt mondta, hogy ez nem a főigazgató döntése. „Bár a téma évről évre fölmerül, azt a fenntartó Fővárosi Önkormányzat dönti el, hogy szeretné-e megváltoztatni a könyvtár nevét, vagy pedig így hagyja. Úgy tudom, jelenleg nincs napirenden a kérdés.”
Az ügyben ezért tájékoztatást kértünk a Fővárosi Önkormányzattól, hogy tervezi-e, hogy megváltoztatja a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár nevét. A Sajtókapcsolati Csoport válaszlevelében ezt írta:
A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár névváltoztatása korábban sem volt és most sincs napirenden
– írták.
Ki volt Szabó Ervin?
Könyvtárosként maradandót alkotott, miközben 1902-től az ország szélsőséges hangnemű publicistája volt, Marx és Engels munkái rajta keresztül jutottak el a közvéleményhez. Nevéhez fűződik a Kommunista kiáltvány hazai terjesztése is, amelyhez ő írta az előszót. Tény az is, hogy terrorakciót tervezett Tisza István miniszterelnök ellen.
Vitának indult, országos ügy lett
A leghangosabb vitából 2010-ben országos ügy lett, amikor a Nemzeti Konzervatív Történetkutató Alapítvány a könyvtárhálózat nevének megváltoztatását kezdeményezte a választások után megalakuló Fővárosi Közgyűlésnél. A szervezet főigazgatója, Szakács Árpád akkor azt mondta: méltatlannak tartják, hogy „egy szélsőbalos kommunista ideológus” nevét viselje az egyik legfontosabb nemzeti intézmény.
Akkor Szőcs Géza, az Orbán-kormány kulturális államtitkára is megszólalt a kérdésben. A Kossuth-díjas költő – aki 2020-ban halt meg – úgy vélekedett, hogy a fővárosi könyvtárnak nem kellene Szabó Ervin nevét viselnie. Megfogalmazása szerint elég lenne, ha az intézmény az eredeti Fővárosi Könyvtár elnevezést használná, vagy ha mégis nevet kellene adni, akkor ő Hamvas Béla írót javasolná.
Évekkel később, pontosabban 2019-ben a Mi Hazánk Mozgalom aláírásgyűjtésbe kezdett Budapesten, hogy Szabó Ervin helyett Fővárosi Tisza István Könyvtárrá nevezzék át az intézményt.
A névváltoztatás azóta sem valósult meg, és most sincs napirenden, ettől függetlenül eljátszhatunk a gondolattal, hogy mi lehetne a könyvtár neve.