Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMNegyven év után elbúcsúztatták az Operettszínház karmesterét, Maklári Lászlót
További Kultúr cikkek
- Van egy ország, ahol az emberek boldogok azért, mert oda születtek
- Rendkívüli turnéra indítják Olaszország egyik legféltettebb gyűjteményét
- Tilda Swinton rangos elismerést vehet át
- Felrobbantott Duna-híd Esztergomban – így telt Magyarország legborzasztóbb karácsonya
- Világraszóló versenyt rendeznek a Normafán
Maklári László, az Operettszínház egykori karmestere mit sem sejtve érkezett kedden délután egy külsős helyszínre, ahol óriási meglepetés várta. A zenész úgy tudta, munkamegbeszélésre megy, így jócskán meglepődhetett, amikor meglátta, korábbi barátai, kollégái gyűltek össze, hogy elbúcsúztassák – ugyanis a színházból való távozásakor erre nem volt lehetőség.
Noha nem tudott mindenki jelen lenni előadások vagy egyéb elfoglaltságok miatt, sokan üzenetet küldtek, és volt, aki videón jelentkezett be, hogy megköszönje a művész negyvenévnyi munkáját.
Rengeteget köszönhet neked a színház és én magam is. Úgy gondolom, ez a negyven év most lezárult, de a dolognak nincs vége, én nagyon bízom benne, hogy jön még aranykorszak, hogy Maklári László még itt lesz velünk és csinálja majd ezt a remek műfajt, örömet okoz mindnyájunknak
– mondta videóüzenetben az Operettszínház volt igazgatója és a Magyar Állami Operaház egykori főigazgatója, Szinetár Miklós.
Ahogy arról a Blikk is beszámolt, Maklári László búcsúztatását eredetileg az Operettszínházban szerették volna megtartani, azonban az intézmény vezetése ezt nem engedélyezte. A karmestertől még 2023 decemberében vették el minden előadását, majd el is küldték az intézményből.
A mostani társulatból többen megjelentek az eseményen, annak ellenére, hogy ez nem biztos, hogy pozitív hatással lesz házon belüli helyzetükre. Voltak, akik egyéb elfoglaltságuk miatt nem tudtak részt venni az eseményen, ilyen az Operettből szintén frissen távozó Mészáros Árpád Zsolt. A színész a következőképp nyilatkozott a karmesterről a Blikknek:
Ő egy olyan emberi és szakmai kvalitású kolléga volt az életünkben, aki megérdemli a méltó búcsút, sőt, az Operettnek kellene őt ünnepelnie. De ha belegondolok, még az is kevés lenne, hogy megköszönjük neki mindezt, amit tőle tanultunk, kaptunk.
Sorozatos távozások
Ahogy arról korábban beszámoltunk, sorra hagyják el az Operettszínház kötelékét jól ismert, közönségkedvenc színészek – van, aki önszántából, más kényszerből. Csupán az elmúlt néhány hónapban olyan nevekkel lett szegényebb az intézmény, mint Kerényi Miklós Máté, Sándor Péter, vagy a frissen távozott Mészáros Árpád Zsolt.
Konkrétumokat kevesen adnak távozásuk mellé, de többen – akár Maklári László vagy Mészáros Árpád Zsolt – a mostani vezetést teszik felelőssé. Maklári elmondta a Blikknek, hogy noha Kerényi Miklós Gábor, az Operettszínház korábbi vezetője „nem volt könnyű ember”, akkoriban az intézmény magas színvonalon működött, ellenben a mostani igazgató, Kiss-B. Attila irányítása alatt némileg csökkent az Operett „nívója”.
Nyugdíjba vonultam. Ezzel én jogi értelemben megszűntem a színház tagjának lenni, de úgy állapodtunk meg, hogy karmesterként továbbra is kapok előadásokat. Az egyik igazgatói ülésen Kiss B. Attila még a beiktatása előtt a beszédében kiemelte, hogy Maklári László addig marad a Budapesti Operettszínházban, ameddig akar, és azt dirigál, amit ő akar. Hát, úgy tűnik, ez mára feledésbe merült
– fogalmazott a karmester.