Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMMár magyar dráma is született az ukrajnai háborúról
További Kultúr cikkek
- Ennyit keresett az első Deadpool rendezője, sokkolta az összeg
- 36 év után visszatért Salman Rushdie műve az indiai könyvesboltokba
- Van egy ország, ahol az emberek boldogok azért, mert oda születtek
- Rendkívüli turnéra indítják Olaszország egyik legféltettebb gyűjteményét
- Tilda Swinton rangos elismerést vehet át
Közismert, hogy az Ukrajnában immár több mint két éve zajló háború rengeteg halálos áldozatot követel. Ezt egyáltalán nem képes elfogadni a politikamentes, pacifista elveiről ismert Gulyás Gábor.
A debreceni MODEM, a Műcsarnok és a szentendrei Ferenczy Múzeumi Centrum korábbi vezetője írt egy drámát, amely
egy kárpátaljai magyar család feldolgozhatatlan háborús veszteségeire fókuszálva
azt mutatja be, miként lett a digitális világ az új hazánk, s hogyan manipulálják „természetesen” az internet használóit.
Középpontban a háború
Nem ez a szerző első drámája. Az ördög bibliája című, a rendszerváltoztatásról szóló darabját szintén felolvasószínházként élvezhettük két évvel ezelőtt Gyulán, Máté Gábor rendezésében. A többek között Pelsőczy Réka, Fesztbaum Béla, Kocsis Gergő és Hartai Petra által előadott tragikomédia nagy siker volt a Várszínházban.
Tavaly Gulyás művészeti kurátorként rendezett a tokaj-hegyaljai Tállyán egy olyan kiállítást, amely az ukrajnai háború borzalmaira reflektált, és amelyről az Index is tudósított. A támogatások nélkül megvalósult Legyen vége már! című tárlaton olyan nagy hatású alkotók művei szerepeltek, mint Keserü Ilona, Bukta Imre, Nagy Kriszta, Gaál József, Marina Abramovic, drMáriás vagy az orosz Blue Noses csoport.
Örkény ihlette
A kurátornak – saját elmondása szerint – ugyanúgy a pacifista gondolat volt a legfontosabb, mint a néhány hónappal a háború kitörése után általa a Nemzeti Múzeumban rendezett, A háborúnak vége! Ha akarod című kiállításon, amelyen Yoko Ono művei voltak láthatók.
Ugyanez a gondolat motiválta az Új honfoglalás című, Örkény István Tóték című remekművét parafrazeáló tragédiát is, melyet május 15-én, a Deszka Fesztiválon felolvasószínházi formában mutattak be Árkosi Árpád rendezésében, többek között Bakota Árpád, Horváth Julianna és Vékony Anna szereplésével. A még mindig fájóan aktuális témájú darab nagy sikert aratott a Csokonai Fórum Orfeum-termében. Kíváncsian várjuk a folytatást.