Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM22 évet ült a halálsoron, mire kiderült, hogy ártatlan
További Kultúr cikkek
- Mutatjuk, melyik alkotás volt 2024 filmtörténeti szenzációja
- Mindenkit beperelt a volt miniszter szeretője, egykori szerelmét sem kímélte
- Ez volt a tíz legjobb film 2024-ben a magyarok szerint
- Nehéztüzérséget is bevetnek az idei előszilveszteri műsorban
- Ennyit keresett az első Deadpool rendezője, sokkolta az összeg
A lengyel és magyar felmenőkkel bíró Adrien Brody először bizonyíthat az Egyesült Királyság fővárosában mint színházi színész. Feladata nem lesz könnyű, hiszen Nick Yarris hányatott életútját kell a közönségnek bemutatnia. Yarris fiatalon különféle függőséggel küzdött, bevallása szerint szexuális abúzus áldozata is. Tinédzserkorában rengeteg apró törvényszegést követett el, azonban húszévesen fordultak nála igazán rosszra a dolgok.
Egy barátjával beállva megfújtak egy autót, a zenét bömböltetve furikáztak a városban, amikor a rendőrök lekapcsolták őket. Yarris, aki a volánnál ült, ellenállt a rendőri intézkedésnek, majd dulakodni kezdtek. Eközben a rendőr fegyvere kioldódott, elsült, a fiatal fiút pedig letartóztatták, és hivatalos személy elleni gyilkossági kísérlet vádjával 1981-ben sittre vágták.
Rossz döntés, hosszú börtönévek
Noha később felmentették a vád alól, Yarris a hűvösön töltött idő alatt úgy hitte, életfogytiglant kap, ezért különleges „szökési tervet” eszelt ki. Meglátott az újságok címlapján egy emberrablási, nemierőszak- és gyilkossági esetet, és ötlete támadt. Azt állította a rendfenntartóknak, hogy tudja, ki az elkövető. Megvádolt egy személyt, akiről úgy tudta, hogy nemrég meghalt, azonban kiderült, nagyon is él, és semmi köze nincs az esethez.
Ezután Yarrisból lett az elsődleges gyanúsított.
Nem telt bele sok időbe, a bíróság elé vitték, szinte azonnal bűnösnek kiáltották ki, majd halálra ítélték. Yarris, miközben egyik helyről a másikra szállították, megszökött a fogságból, ám mintegy egy hónappal később feladta magát. Úgy döntött, tisztázza nevét.
Számos alkalommal fellebbezett és támadta meg az ítéletet, de szinte minden próbálkozása kudarcba fulladt. Ő volt az első olyan halálsoron lévő elítélt, aki DNS-vizsgálatot kért. Két sikertelen próbálkozást követően a 2003-as teszt bebizonyította, hogy ártatlan, és két ismeretlen férfi az elkövető.
Miután a korábbi szökési ügyét tisztázták, szabadon engedték.
Yarris négyszer házasodott – első feleségét a börtönben ismerte meg –, ezenkívül pedig született egy lánya. A börtön után is nehezen találta a helyét, számos apró kihágást követett el, és egy ízben még a börtönbe is visszatért egy hónapra – lopás miatt.
Történet, ami hozzánk szól
Életéről könyv, memoár és dokumentumfilm készült, most pedig színpadi műként láthatja a közönség. A főszerepet az Oscar-díjas Adrien Brody játssza majd, aki 2002-ben világrekordot állított fel a legfiatalabb férfi főszereplőnek járó Oscar-díjjal,
amit 29 évesen kapott meg A zongorista című filmben nyújtott alakításáért.
A darabot a Donmar Warehouse-ban mutatják be októberben, a címe The Fear of 13 lesz – amely megegyezik a Yarris életéről készül memoár és dokumentumfilm címével is. A Lindsey Ferrentino által írt színpadi művet Justin Martin rendezi.
A BBC ehhez kapcsolódóan így idézi Brodyt:
A szöveg szinte beszélt hozzám. Gyakran követem az ösztöneimet, amikor egy írás megmozgat. Hozzászoktam egy stílushoz, ami a filmekkel való munkához kell, szóval ez egy lehetőség, hogy kilépjek a komfortzónámból, és felfedezzek valami elképesztően erőteljeset és bensőségeset. Ez egy igazsággal átitatott történet, amely szisztematikusan tárja fel az igazságtalanságot és apátiát a reményen és az emberségen keresztül láttatva.