Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMA legismertebb magyar, aki nem félt kockáztatni
További Kultúr cikkek
A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Állami Díjas magyar szobrász, építész és feltaláló Rubik Ernő fiatal tanárként alkotta meg a kockát, amely aztán a popkultúra meghatározó részévé vált.
A Budapesti Iparművészeti Főiskola oktatója nem számított átütő sikerre, globális népszerűségre, csupán érdekesnek találta a kockát, ahogy a környezete és a tanítványai is.
Eleinte azt hitte, eladhatatlan tárgyat alkotott, mivel túl nehéz megoldani a kirakóst.
Ez az elmélete azonban megdőlt, nem is kicsit. Alig néhány évvel a kocka megalkotása után már több mint egymillió darabot adtak el belőle itthon, igaz, szinte aprópénzért. Az áttörést a tengerentúlra való kijutás hozta meg. Bár eleinte az Egyesült Államokból sem dőlt a pénz (a szocializmusban korlátozták, mennyi profitot hozhat be valaki Magyarországra), Rubik szépen, lassan megkapta méltó fizetségét a rendkívüli szabadalomért.
Rubik 1975. január 30-án adta be igényét a kocka szabadalmaztatására, végül majdnem három évvel később, 1977. december 31-én kapta meg.
A találmány lényege abban van, hogy a nagy kockát alkotó 27 elem szétszedés, tehát a nagy kocka megbontása nélkül hozható új helyzetbe, aminek eléréséhez egyetlen homológ művelet: a nagy kocka bármelyik lapját alkotó kilenc kis kockának elforgatása szükséges
– áll a szabadalmi leírásban.
Rubik sosem kedvelte a hírnevet, a felhajtást, interjút is keveset adott életében, inkább a családjára és az oktatásra koncentrált, és koncentrál a mai napig. Szerény életet él, a teleket a kellemesebb klímájú Spanyolországban tölti feleségével.
Születésnapi kvízünk segítségével most ön is tesztelheti, mennyit tud Rubik Ernőről.
(Borítókép: Rubik Ernő 2020. január 29-én. Fotó: Daniel Karmann / picture alliance / Getty Images)