Kitört a botrány a Pécsi Tudományegyetem gólyatábora körül is
További Kultúr cikkek
- Bemutatták Alec Baldwin westernfilmjét, amelynek forgatásán lelőtte az operatőrt
- Rácz-Gyuricza Dóra összegyűjtötte nyerő receptjeit
- 12 milliárd forintot ér a váratlanul előkerült műalkotás
- Ezek a tárlatok voltak idén a legjobbak
- Egy diáklány szexuális zaklatással vádolja a tanárát, pedig az csak segíteni akart neki
Mint megírtuk, stopperrel mért tusolás és pisilés, elkobzott ételek és gyógyszerek, mindössze 2–3 percnyi étkezés – többek között ezekről beszélnek azok az egyetemisták, akik részt vettek a BME VIK gólyatáborában, ahonnan kitiltották az óvszereket.
Többen is a felsőbb évesek megalázó magatartásról számoltak be, aminek következtében sokan idő előtt otthagyták a tábort. Ugyanakkor mindez csak az utolsó esti búcsúbuliig tartott, amikor a hallgatók már „befogadták” a gólyákat. Az egyetem vizsgálatot és gólyatáborai szabályozásának felülvizsgálatát ígéri.
Kígyók, cumisüvegek a lányok szobájában
Most az Eduline kapott egy levelet, amiben a Pécsi Tudományegyetem táboráról írnak mostani és egykori gólyák. Az egyik olvasói levélhez csatolták a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karának idei gólyatábori tájékoztatóját.
Miután leírják, hogy a leendő mentőtiszteknek, szülésznőknek és gyógypedagógusoknak mit érdemes magukkal hozniuk a táborba, rögtön megalapozzák a hangulatot a tábor „csapatkiáltásával” is:
Mi vagyunk a Mambák
A Hosszú F*szú Mambák
Gyilkos méreg lövel
P*nád fekete g*civel tölti fel
– szól a mondóka.
A lapnak az egyik elsős elmondta, hogy a csapatkiáltást egy pécsi nyilvános strandon is el kellett kiabálniuk kisgyerekes családok előtt, amit többen szóvá is tettek. Beszámolója szerint egyik este a szervezők bementek a lányok szobájába, ahol az erre felébredő vagy éppen lefekvéshez készülő fiataloknak cumisüvegből kellett alkoholt inniuk, amit videóra is vettek, és ki is tettek a csoportba.
Mi a megoldás?
Rácz Dominika, a Hintalovon Alapítvány jogásza korábban kifejtette: természetes, ha egy új korszak kezdetéhez gyakran párosul egy beavatási szertartás.
Az ilyen szertartások más életkorban is előfordulnak, gondoljunk csak az iskolai ballagásokra, szalagavatókra, azaz a korábbi időszaktól való búcsúzásra. Sajnos azonban rendszeresen kel híre annak, hogy egy ilyen beavatás nem az új kezdetről, a megismerkedésről szól, hanem sokkal inkább a »kezdők« megalázásáról, a hierarchia kijelöléséről
– mondta, majd hozzátette, hogy a diákok megalázása, kiszolgáltatott helyzetbe hozása számos jogsérelmet is megvalósíthat. Ezért fontos, egy ilyen a fiatalok számára fontos esemény mindenki számára biztonságos módon valósulhasson meg, közösen létrehozott szabályokra (pl. házirend, SZMSZ-ben rögzített alapelvek) van szükség, ami könnyen érthetővé teszi a szervezők felelősségét, és a résztvevők jogait, lehetőségeit is.