Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMZseniális csibész, aki a munkája révén bejut a gazdagok lakásaiba
„Ha már álmodunk, akkor álmodjunk nagyot” – véli Iglódi Csaba, aki egy családregény után most kalandregény-sorozatba fogott, amely egy zseniális csibészről szól az 1860-as évek Pest-Budáján. Mint az arútluK podcastban elmondja, az első könyve után eluralkodott rajta a mesevágy,
nagyon szeret történeteket elmesélni,
és most ezzel a kalandregénnyel azon túl, hogy régi meséket ad tovább, írt egy új mesét is. Késmárki Bertalan fiktív szereplő, de a környezete valós szerepelőkből áll, politikusok, városvezetők és egy rendőrkapitány is visszaköszön a lapokról.
Késmárki Bertalan életének, azon túl, hogy a meséje elrepít minket egy másik korba, mindenki számára lehet valami tanulsága.
Valaki azt jegyzi meg belőle, hogy minden jó véget ér egyszer, valaki pedig azt, hogy hiába jár a korsó a kútra, nem fog összetörni
– mondja Iglódi Csaba, aki szerint az 1860-as években olyan izgalmas dolgok történtek, amelyek, akármilyen furcsa, ismétlik magukat a mában. „Példa nélküli volt az az időszak, de nem biztos, hogy példa nélküli is marad.”
Késmárki Bertalan árva fiú, egy lelencbe adott csibész, aki Kolozsvárról érkezik Pest-Budára, és akit zseniális elméje nem mindig a legtörvényesebb megoldások felé terel. Könyvesbolti inasként bejáratos a gazdagok világába, és be is jut mindenféle lakásokba, ami aztán mindenféle következményekkel jár. Ezeket a helyszíneket mi is be tudjuk járni, hogy miképpen, azt Iglódi Csaba a podcastban elmeséli.
Aki lemaradt volna az arútluK podcast előző adásáról vagy újra meghallgatná a beszélgetést, ide kattintva megteheti.
(Borítókép: Iglódi Csaba 2024. szeptember 16-án. Fotó: Tövissi Bence / Index)