Grétsy László emlékére díjat alapítottak
További Kultúr cikkek
-
Medveczky Balázs sajnálja, hogy kivágták az erotikus jeleneteket a Hunyadiból
- Milliókat nyerhetünk a YouTube-on, amihez most elég egy jó ötlet és kitartás
- Helen Mirren szerint túlságosan szexisták a James Bond-filmek
- Átfogó vizsgálatot rendelt el a minisztérium a Magyar Állami Operaházban
- Meghalt a Dráma a tengerparton című film rendezője
Az Anyanyelvi Kultúránkért Alapítvány Grétsy László-díjat alapít az idén elhunyt, ismert nyelvészprofesszor emlékére. A kitüntetést minden évben Grétsy László születésnapján, február 13-án adják át a kulturális, művészeti és tudományos ismeretterjesztő tevékenységével kiemelkedő személynek vagy személyeknek.
A kitüntetés létrejöttét Blankó Miklós nyelvész, az alapítvány elnöke, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója kezdeményezte.
A Grétsy László-díj kuratóriumának elnöke Piros Ildikó Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművésznő, érdemes művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, az MMA rendes tagja; kurátorai
- Fráter Zoltán irodalomtörténész, egyetemi docens, a Magyaróra folyóirat főszerkesztője;
- Grétsy Gabriella orvos, Grétsy László lánya;
- Klinghammer István Akadémiai-díjas térképészprofesszor, volt rektor, Budapest díszpolgára, az MTA rendes tagja;
- Kósa Klára keramikus népművész, érdemes művész, a népművészet mestere, az MMA rendes tagja;
- Veszelszki Ágnes nyelvész, egyetemi docens, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemeskürty István Tanárképző Karának dékánja;
- Vladár Zsuzsa nyelvész, tanszékvezető egyetemi docens.
A díj kuratóriuma elkötelezett Grétsy László szellemi örökségének gondozása, valamint az igényes anyanyelvi kultúra és ismeretterjesztés ügye mellett − tájékoztatott közleményében az alapítvány.
A kiváló nyelvész 91 évesen halt meg
Grétsy László 2024. január 21-én halt meg, melyről korábbi tanítványa, az Anyanyelvi Kultúránkért Alapítvány elnöke, Blankó Miklós írt közösségi oldalán. A nyelvészprofesszor az ELTE Bölcsészettudományi Karán, majd a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézeténél dolgozott többek között.
Több nyelvészeti folyóirat munkatársa volt, mint például a Magyar Nyelvőrnek és az Édes Anyanyelvünknek, de az Élet és Tudomány, valamint a Szabad Föld rovatvezetőjeként is működött. Magyar Örökség és Prima Primissima díjjal is kitüntették.
A legtöbb olvasó az Álljunk meg egy szóra! című tévéműsorból ismerte, amely 1987 januárjában indult, heti rendszerességgel megjelenő ismeretterjesztő sorozat volt, ahol Vágó Istvánnal beszélgettek nyelvhelyességi kérdésekről.