A hónap magyar asztrofotója: Égi buborék
Szeptemberben egy égi buborékról készült képet választott a hónap fotójának a Magyar Asztrofotósok Egyesülete.
Népszerű fotótéma
Egy szuperóriás csillag kelti életre az NGC 7635 jelű csillagköd központi részét. Óriási csillagszelet kelt maga körül, és leheletvékony buborékot fúj közben az űrbe. Ez a fotótéma sok asztrofotóst megmozgat, sokan lencsevégre kapták ezt az égitestet, de nem ebben a formában.
Új megjelenés, új környezet
A képen egy valójában nem túl szokatlan jelenséget látunk: 8000 fényévnyire tőlünk egy 44 naptömegű szuperóriás csillag körül egy 6 fényév átmérőjű, vékony gázbuborék tágul 6.000.000 kilométer per óra sebességgel. Ez egy formája a csillagszélben táguló ködöknek, amelyeknek nagyon sok más típusú megjelenése is ismert. A fotón igazából a csillag nagyobb kozmikus környezete az, amitől a kép izgalmas. A környező, szülő ködösség struktúráit a fotósok vagy levágják a képről, vagy kisebb távcsővel, gyengébb minőségben örökítik meg, így a látványos fodrok, filamentek és falak nem alkotnak egységes fészket a pici „tojás” körül. Tóth Bence remek fotóján jól megfigyelhetjük ezt a különleges beágyazottságát a buboréknak.
Sok szép emlék fog eszembe jutni erről a képről, a nyersek nagyjából fele két asztrofotós-találkozón készült, Törökkoppányon és Ágasváron. Utóbbira először vittem a két nagyobbik gyermekemet egy négynapos sátorozásra, amit azóta is sokszor emlegetünk. A kis rendszerrel (200/800, EQ6, 294MM) 1 éjszakányi OIII nyerset készítettem TK-n, ahová levittem mindkét távcsövet, a többi a »szokásos« 250/1000 Newtonnal készült
– mesélte Tóth Bence.