Felelevenítik a magyar sportlegenda életének legdrámaibb pillanatait
További Kultúr cikkek
- Egy város, ahol az ének hozzátartozik a szolgáltatáshoz, igaz, megkérik az árát
- Öt kontinens versenyzői küzdöttek a fődíjért, most kiderült, kik voltak a legjobbak
- Demográfiai robbanás: Oscar-díjas filmmogulok családjával gyarapodott a magyarság
- Lovasi Eszter: Azt éreztem, hogy megszakad a szívem
- Húsz év telt el, de még mindig milliók imádják a kitalált világot
Hetvenhét éves korában, 2003. október 16-án hunyt el a magyar sporttörténelem, a magyar ökölvívás egyik legkiemelkedőbb alakja, Papp László. A legendás sportoló a magyar nép hőse volt, de olyan világsztárokat is lenyűgözött, mint Jean-Paul Belmondo vagy Arnold Schwarzenegger.
Papp Laci kivételes alakja és története most színdarabban kel életre. Szilágyi Andor A Bajnokok Bajnoka című műve a világhírű bokszoló életének legdrámaibb fejezetét dolgozza fel. A Déryné Társulat előadását a Déryné Program igazgatója, Kis Domonkos Márk rendezi, a díszletet Tóth Kázmér, a jelmezeket Árva Nóra tervezte. Az olvasópróbán részt vett az ökölvívó fia, ifjabb Papp László, valamint a produkció szakmai supervisora, Papp Laci egykori tanítványa, Kovács Kokó István is.
Sorsszerű találkozás eredménye, hogy ez az előadás megszülethet, de egyben nagy felelősség is. A bemutatót 2024. november 30-án, Papp Laci eltiltásának 60. évfordulójának napján tartjuk, amely megfelelő alkalmat biztosít, hogy méltóképpen emlékezhessünk meg a legendáról. A csillagok együttállását mutatja az is, hogy a próbafolyamatot éppen október 16-án, Papp Laci halálának évfordulóján kezdhettük el
– emelte ki Kis Domonkos Márk.
Sorsfordító pillanatok
Az előadás a '60-as évek Magyarországának kirakatvilágába kalauzol. A történet középpontjában a profi világbajnoki mérkőzésre készülő Papp László áll, aki Adler Zsigmonddal 1964 novemberében felkeresi Biszku Bélát, a Központi Bizottság titkárát, hogy addigi nemzetközi sikereire hivatkozva rábeszélje, engedélyezze az utolsó mérkőzését.
Papp Laci és Zsiga a várakozás hosszú óráiban felidézi közös életük legmeghatározóbb pillanatait, kettejük barátságát, a kemény, megfeszített edzéseket, a győzelmeket és Laci életre szóló szerelmének történetét.
Mindeközben nem is sejtik, hogy a szomszédos dolgozószobában Biszku és társai a legkülönbözőbb kifogásokra hivatkozva a profi karrier befejezése mellett döntenek.
A korabeli szaksajtó elemzői szerint Papp Lacinak minden esélye meg lett volna arra, hogy 1965 februárjában a Joy Giardello elleni mérkőzésen megszerezze súlycsoportja profi világbajnoki címét, de a mérkőzésre sosem kerülhetett sor.
Kivételes személyiség
A színdarab erre a drámai eseményre koncentrál, miközben feltárul előttünk a magyar sporttörténelem legendás alakja, megismerjük a kiváló sportolót, a feledhetetlen humorú, a hitében és hazaszeretetében megingathatatlan, kivételes személyiséget. Papp Lacit Havasi Péter, Ádler Zsigát Ivaskovics Viktor, Biszku Bélát Kaszás Mihály alakítja.
Senki sem érdemelte meg volna jobban a világbajnoki címet, mint Papp Laci. Örökké hálás leszek a sorsnak, hogy tőle, a legnagyobbtól tanulhattam, Laci bácsi nélkül nem lehettem volna amatőrként olimpiai bajnok és profiként világbajnok
– méltatta mesterét a produkció közleménye szerint Kovács Kokó István.
„14 éve Kokóval beszélgettem arról, mennyire fontos lenne, hogy minden idők legnagyobb magyar ökölvívója, Papp László drámai élettörténetét megismertessük a nagyvilággal – mesélte Szilágyi Andor a mű születésének körülményeiről. – Azóta, az édesapja emlékét minden körülmények között megingathatatlan hittel és kitartással ápoló ifjabb Papp Lászlóval szövetkezve, minden évben kísérletet tettünk arra, hogy tervünk valamilyen formában révbe juthasson. Eddig minden alkalommal közbejött valami, ami megakadályozta, hogy A Bajnokok Bajnoka hajója kikötőbe érhessen. A Déryné Programnak köszönhetően a Déryné Társulattal, talán az utolsó pillanatban, végre partra szállhatunk.”
(Borítókép: Tuszinger Károly)