Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM- Kultúr
- hamupipőke
- operettszínház
- ősbemutató
- színház
- musical
- csángó
- pejtsik péter
- orbán jános dénes
- budapest
November közepén mutatják be a Hamupipőkét az Operettszínházban
További Kultúr cikkek
- Egy parkolóházban lőtték agyon a híres rappert
- Kétmilliárd forintot csengettek ki egy kődarabért, amit egykor útburkolatként használtak
- Csonka András: Pár éve kussoltam volna, de ez most fáj
- Galkó Balázs súlyos baleseteket szenvedett, közösségi oldalán osztotta meg kálváriáját
- Addig halogatsz, amíg egy kórteremben találod magad, és elmúlik feletted az élet
A tavaly nagy sikerrel bemutatott Orfeum Mágusa című nagyoperett után rövidesen a közönség elé kerül egy új ősbemutató, a Hamupipőke című családi operettmusical – mondta a keddi budapesti sajtótájékoztatón Kiss-B. Attila főigazgató, aki beszámolt arról is, hogy Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter elvállalta a családok évadának és a családi operettmusicalnek a fővédnökségét.
A Hamupipőkét hármas szereposztásban láthatja a közönség november 15-én, 16-án és 17-én a Nagymező utcai teátrumban.
A darab díszlet- és látványtervezője Ferenczfy-Kovács Attila, a kosztümök Berzsenyi Krisztina jelmeztervező munkái, az előadás rendező-koreográfusa Bozsik Yvette.
Az MTI tájékoztatása szerint Pejtsik Péter zeneszerző elmondta, hogy a Hamupipőkében az operaáriák mellett csángó népzene és musicaldalok is hallhatók lesznek. A zeneszerző azt mondta, hogy a szimfonikus zenekar hangzásvilágát használták, amely könnyű átjárást enged a klasszikus zenétől a modern zenén át a népzenéig.
Csángó népzene és latin rigmusok
Orbán János Dénes arról beszélt, hogy a Hamupipőke eredeti meséjéhez inkább hozzátettek: sokféle mesevilág jelenik meg benne a népmeséktől a tündérvilágig. A darabban erőteljesen jelen van a csángó folklór is. A néphagyomány beemelése az operett műfajába hasonló, mint amit Lehár Ferenc vagy Kálmán Imre tett a cigány muzsikával és a népzenével – mutatott rá.
Orbán János Dénes szerint az árvaság és a szerelem tematikája a csángó és folklór kultúrkörben a „legszívszaggatóbb”, maga a csángósors az árvaság sorsa, ugyanakkor a darabban lesz bál és mulatság is.
Pejtsik Péter zeneszerző hozzátette: a darab zenejében keverednek a zenei kultúrák, a bálon előkerülnek a csürdöngölők, a csujogatók és a csárdások. Néha a csángó népdalok alatt latin rigmusok szólalnak meg. Tassonyi Zsolt karmester arról beszélt, a szerzőpáros által megálmodott meseuniverzum jelenik meg a színpadon és azon belül láthatja a közönség Hamupipőke történetét.
Bozsik Yvette elmondta, hogy a Hamupipőke vicces és groteszk is egyszerre, de komoly lélektani motívumok is megjelennek benne. Szerinte gyerekdarabot rendezni a legnehezebb, amelyhez fontos megőrizni a belső gyermeki kíváncsiságot, a nyitottságot, vidámságot és a játékosságot. Mint mondta, reményei szerint az előadás nagyon látványos és szórakoztató lesz, a darabot 6 éves kortól ajánlja mindenkinek.