Szinetár Miklós mégsem tanít az SZFE zsidó színművészeti specializációján
További Kultúr cikkek
- Bemutatták Alec Baldwin westernfilmjét, amelynek forgatásán lelőtte az operatőrt
- Rácz-Gyuricza Dóra összegyűjtötte nyerő receptjeit
- 12 milliárd forintot ér a váratlanul előkerült műalkotás
- Ezek a tárlatok voltak idén a legjobbak
- Egy diáklány szexuális zaklatással vádolja a tanárát, pedig az csak segíteni akart neki
Réczei Tamás rendező felkérését a Facebookon közzétett nyilvános levelében azzal utasította vissza Szinetár Miklós: miután a sajtóban tévesen jelent meg, hogy az SZFE-n zsidó osztály indulna, „rengeteg rosszalló” kommentet kapott. „Legjobb tudomásom szerint ebbe az osztályba bárki jelentkezhet vallástól függetlenül, csak el kell sajátítani a héber nyelvet is, ami egyfajta nemzetközi szereplési lehetőséget biztosíthat” – fejtette ki a Kossuth-díjas színházi, opera-, televíziós és filmrendező.
„Olyanok is, akik nem barátaim, de olyanok is, akik barátaim, írásban és szóban szemrehányást tettek, hogy miért veszek ebben részt. (…) Bevallom, eszembe sem jutott, hogy ez a terv ennyi indulatot kavarhat, de szembe kell néznem a valósággal. Olyan légkör alakult ki az induló osztály körül, aminek a kezelésére alkalmatlannak érzem magam” – írja Szinetár Miklós.
„Tanitásra még volna kedvem, de harcokhoz semmiképp. Úgyhogy egyelőre úgy döntöttem, hogy ebből a projektből kimaradok” – közölte.
Mint korábban beszámoltunk róla, az osztályvezetők között van Maia Morgenstern, a bukaresti zsidó színház igazgatója és Réczei Tamás színházrendező, dramaturg, a Firgun Zsidó Kulturális Alapítvány elnöke, az oktatásban pedig mentori szerepet kapott volna Szinetár Miklós rendező.
Az egyetem közleménye szerint a zsidó színházi specializáció három ismeretköri elemből épül fel:
- az első pillér a zsidó színházművészet elméleti képzése, amely magában foglalja a színháztörténetet, az előadás- és műelemzést, valamint a zsidó drámák tanulmányozását,
- a második alappillér a héber nyelv oktatása,
- a harmadik elem pedig a gyakorlati képzés, amely alatt a hallgatók héber nyelvű színészmesterséget tanulnak a 7–10. félévben, a magyar nyelvű színészképzést követően.
- A program szerves részét képezi a nemzetközi tapasztalatszerzés is, hiszen a hallgatóknak a 6–7. félévben egy izraeli egyetem színművészképzésébe lesz lehetőségük becsatlakozni.
(Borítókép: Szinetár Miklós 2022. február 9-én. Fotó: Papajcsik Péter / Index)