Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMDúró Dóra durván kiakadt, hogy a Nemzeti Színház véres orgiát engedett színpadra
További Kultúr cikkek
Dúró Dóra szerint a Nemzeti Színház legújabb bemutatója, a Vér vagyok – egy középkori tündérmese undorító, visszataszító jelenetei alapvető kérdéseket vetnek fel a Fidesz kultúrpolitikáját, a Nemzeti Színház küldetését és Vidnyánszky Attila személyét illetően is.
Az új előadásban férfiak tölcsérrel művért isznak nők széttárt lábai közül, miközben a színpadot vérrel és provokatív aktusokkal borítják el. A darabot Jan Fabre, egy szexuális zaklatásért elítélt belga rendező jegyzi, akit hazájában ötrendbeli szexuális zaklatás és egyrendbeli szeméremsértés miatt 18 hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítéltek. Ez az ember kapott helyet a magyar színházművészet legfontosabb szerepelőjétől Magyarország első számú színházában, hogy gusztustalan provokációját adófizetői pénzen a magyar közönség elé tárja
– írta a Mi Hazánk elnökhelyettese a közösségi oldalán szerdán.
Felháborodott posztjában arról is szót ejtett, hogy egy olyan darab bemutatása, amelynek direktora nemcsak hírhedt provokatőr, hanem jogerősen elítélt szexuális zaklató is, erősen megkérdőjelezi a Nemzeti Színház és igazgatója hitelességét. Azt írta, Jan Fabre egy másik előadásában a görög Dionüszosz istenséget genderfluid, hímvesszővel rendelkező várandós nőként jelenítette meg.
„Őt hozta Magyarországra Vidnyánszky Attila. Tisztázzuk: a magyar Nemzeti Színház nem egy alternatív zugszínház, egy diszkónak eladott templom és egy épülő mecset között Belgiumban, hanem Magyarország kiemelt nemzeti intézménye, amely a magyar emberek adófizetői forintjaiból működik. Ennek a színháznak a magyar színházművészet legfontosabb központjának kell lennie, amely a nemzeti kultúra ápolását, bemutatását, a nemzeti értékrenddel összeegyeztethető értékek továbbadását kell küldetésének tekintse” – fogalmazott.
Erőszaktevő provokátorok öncélú magamutogatása
Úgy véli, a Nemzeti Színház színpadán helyük van a magyar és nemzetközi klasszikusoknak, valamint a nemzeti értékeket közvetítő minőségi kortárs daraboknak, de nincsen helyük a nemi identitással játszadozó, öncélú provokációknak és mocskos, véres performance-oknak.
Hozzátette, a Mi Hazánk Mozgalom szerint a Nemzeti Színház feladata a magyar kultúra, szellemiség és identitás ápolása, igényes színházművészeti megjelenítése, nem pedig külföldi, erőszaktevő provokátorok öncélú magamutogatásának támogatása. Mint írta, a Nemzeti Színháznak olyan daraboknak kell otthont adnia, amelyek maradandó, örök értékeket tükröznek, és amelyek méltó módon képviselik hazánkat nemcsak itthon, hanem a nemzetközi színházi életben is.
„Mi olyan nemzeti színjátszást szorgalmazunk, amely tiszteletben tartja a közönséget, megbecsüli a magyar kultúrát, és valódi értékeket közvetít a jövő generációi számára! Ez lenne a Nemzeti Színház küldetése, amelyről a jelek szerint a magát nemzetinek valló Fidesz-kormány regnálása és Vidnyánszky Attila igazgatósága alatt letért az intézmény” – zárta sorait Dúró Dóra.
A darabról az Index is írt kritikát, amelyet itt olvashat.