Meghalt Niels Arestrup, A próféta című sikerfilm színésze
További Kultúr cikkek
Niels Arestrup, a francia–dán színész, rendező és író, aki többek között Jacques Audiard filmjeiben, A próféta és A belső tenger zúgása című alkotásokban nyújtott César-díjas alakításaival vált világszerte ismertté, 75 éves korában párizsi otthonában elhunyt. Halálát felesége, Isabelle Le Nouvel színésznő és író erősítette meg vasárnap – írja a Deadline.
Arestrup pályafutása alatt három César-díjat nyert, ami rekordnak számít a francia filmművészetben. Utolsó díját Bertrand Tavernier politikai szatírájáért, a Quai d’Orsay – A francia miniszterért kapta.
Arestrup Párizsban született francia anya és dán apa gyermekeként, szerény körülmények között nőtt fel. Miután megbukott az érettségin, különféle alkalmi munkákat vállalt, míg végül a televíziózás és a színház világa felé fordult.
Legemlékezetesebb filmszerepei közé tartozott César Luciani, a kíméletlen korzikai maffiafőnök karaktere Jacques Audiard A próféta című, Oscar-díjra jelölt, BAFTA-díjas filmjében. Luciani mentorálta a film főszereplőjét, Malikot (akit Tahar Rahim alakított), bűnözői életre csábítva őt a védelme érdekében.
Arestrup pályafutásának további fénypontjai közé tartozott Volker Schlöndorff Diplomácia című filmje, amelyben Dietrich von Choltitz tábornokot, a náci Németország által megszállt Párizs katonai kormányzóját játszotta. A történetben Choltitz a svéd konzul, Raoul Nordling (André Dussollier) közbenjárásával próbálta megakadályozni a város elpusztítását.
Az utóbbi években Arestrup számos kiemelkedő francia televíziós drámában is szerepelt, mint például Ziad Doueiri Baron Noir és Les Papillons Noirs című sorozataiban.
Bár filmjei tették világhírűvé, Arestrup szerelme mindig is a színház volt. Színpadi karrierje során számos emlékezetes előadást jegyzett, legutóbbi munkái között volt John Logan Vörös című darabja, amely az amerikai festőművész, Mark Rothko életét dolgozta fel. Az előadásban nyújtott alakításáért 2019-ben Molière-díjat kapott a legjobb színész kategóriában.