Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMVégre megvalósul Nagy Feró álma
További Kultúr cikkek
- Egy parkolóházban lőtték agyon a híres rappert
- Kétmilliárd forintot csengettek ki egy kődarabért, amit egykor útburkolatként használtak
- Csonka András: Pár éve kussoltam volna, de ez most fáj
- Galkó Balázs súlyos baleseteket szenvedett, közösségi oldalán osztotta meg kálváriáját
- Addig halogatsz, amíg egy kórteremben találod magad, és elmúlik feletted az élet
Az Akvárium egy kulturális-művészeti közösségi tér, amely javarészt magyar és külföldi koncerteknek ad teret, bár a kezdetek óta kikacsingatott egyéb kulturális műfajok irányába is. Láthattunk itt irodalmi esteket, de sokan emlékezhetnek még Fábry Sándor Etűdök rókafűrészre című „zenés, táncos revüjére” is.
A szervezők régi vágya volt, hogy a színházszerető közönség gyakrabban térjen be az Akváriumba, és egy szerencsés találkozás révén most végre ez is megvalósulhat.
Miközben az Akvárium már régóta kereste a lehetőséget, hogy színházi előadásoknak is teret adjon, a Színművészeti Egyetem idén végzett zenés színész hallgatóiból formálódott egy társulat, a Sicc, amelynek tagjai nagy sikerrel mutatták be Budapesten és több vidéki városban Cseh Tamás és Bereményi Géza Frontátvonulás című előadását, mindenhol telt ház előtt.
Jancsó Miklós és a Hamlet
Többek között eljutottak az Akváriumba is, ami után egymásra talált a színházi tér és a leendő társulat. Januárra már be is mutatkozik a nagyközönség előtt az Akvárium Színházi Műhely és benne a Sicc Production társulatának előadása, amelynek története a 80-as évek közepére nyúlik vissza. 1984-ben ugyanis színházi körökben nagyot robbant a hír, hogy Jancsó Miklós a kecskeméti Katona József Színházban megrendezi a Hamletet,
a főszerepre és a zenék megalkotására pedig Nagy Ferót kérte fel.
Bár a darabból akkor nem lett semmi, a zenei anyagot – igaz, nagyjából felére csonkítva – 1986-ban kiadta a Hanglemezgyártó Vállalat. Végül azért a Nagy Feró-s Hamlet színpadra került, 1987-ben az Egyetemi Színpad mutatta be, de ennek ma már csak az emléke él.
Dühös, aljas, kegyelmet nem ismerő
Ezt az emléket eleveníti fel a Sicc társulata. A januárban színpadra kerülő előadás alapja tehát Nagy Feró punk-rock operája, zenészekként és énekesekként is kiváló színészek előadásában.
A díszlet és a jelmez is ugyanazt a csikorgó, nyugalmat csak pillanatokra találó, sarkaiból végérvényesen kifordult világot jeleníti meg, amely az alapanyagként szolgáló punkopera-őrületből is lüktet, hogy együtt legyen dühös, csapzott, aljas, kegyelmet nem ismerő, ugyanakkor végtelenül humoros
– meséli Krasznai Vilmos, az előadás rendezője. A darabban a Sicc társulat alapítói – Fülöp Kristóf, Kerek Dávid, Krasznai Vilmos, Liber Ágoston, Sas Zoltán, Turi Péter és Vatamány Atanáz – játszanak, vendégművészként pedig Gálhidy Sára is a csatlakozik a csapathoz mint Ophélia.
Jó lenne, ha egy jól éneklő fiatalokból álló színészcsapat előadná a rockoperát. Már nem én lennék Hamlet, mert öreg vagyok ehhez, legfeljebb atyja szellemeként jelennék meg
– nyilatkozta évekkel ezelőtt Nagy Feró. S bár ezúttal Hamlet atyjának szelleme nem az ismert zenész lesz, mégis megvalósult az álma, hogy újraéled az egykor kultikus előadás.
Az Akvárium Színházi Műhely és benne a Sicc Társulat hamarosan a 2025-ös „félévad” többi előadását is bejelenti, de addig is készülhetünk január 13-ra, a Hamlet bemutatójára. Január 26-án ismét a Frontátvonulás, 30-án pedig újra a Hamlet kerül színpadra.