Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMIdén őket szerette a közönség a legjobban
További Kultúr cikkek
- Galkó Balázs súlyos baleseteket szenvedett, közösségi oldalán osztotta meg kálváriáját
- Addig halogatsz, amíg egy kórteremben találod magad, és elmúlik feletted az élet
- Kiderült, milyen veszteség érheti a magyar kultúrát
- Meghalt Kalmár Márton szobrászművész
- Az olasz playboy, aki elképesztő nélkülözés után vált legendává
„Az Arany Medál-díj arról szól, hogy falakat bontsunk le, léphessünk egymáshoz közelebb, osszuk meg az élményeinket” – mondta a díjátadón Juhász Anna irodalmár, kulturális menedzser, a közönségdíj állandó háziasszonya.
Az Arany Medál-életműdíjat a 93 éves Szakonyi Károly Kossuth-díjas író, drámaíró, dramaturg kapta, díjat vehetett át Vecsei H. Miklós, Mészöly Anna, Waskovics Andrea színművészek, Szimler Bálint rendező és Biró Zsombor Aurél író. Az Arany Medál-díjakat idén 16. alkalommal osztották ki.
„Az Arany Medál-díj alapítója, az újságíró-szerkesztő Navarrai Mészáros Márton kiskamaszként határozta el, hogy díjat alapít, mert számára nemcsak a közösség fontos, hanem a művészet is” – fogalmazott Juhász Anna a díjátadó ünnepségen, a fővárosi Bethlen Téri Színházban. Szerinte az az Arany Medál-díj értéke, hogy a közönség elmondhatja a véleményét, beszélhet arról, hogy kik a kedvencei.
Híd a kultúra és a gazdaság között
Váczi László, a Bethlen Téri Színház igazgatója köszöntőjében elmondta, hogy „a díj és a színház története mára összefonódott”. Számos díjazott alkotott már a Bethlenben, vagy tért vissza az 1929-ben alapított, tehát idén 95 éves teátrum deszkáira. Szücs Balázs, Erzsébetváros alpolgármestere ünnepi beszédében hangsúlyozta, hogy az Arany Medál-díj fő támogatója a VII. kerület önkormányzata.
Ez a díj különleges dolgot fed fel évről-évre. Azt, hogy a kultúrának van egy másik arca. Van egy olyan arca, amit sajnos ritkán látunk. A kultúra szerves része a befogadói aspektus, az Arany Medál-díjátadó pedig olyan alkalmat teremt, amikor elmondhatjuk egymásnak: számít, amit csináltok!
A díj támogatói között van a Gróf Széchenyi Család Alapítvány. Nevükben Széchenyi Tímea elnök arról beszélt, mennyire fontos, hogy a kultúrát és a gazdaságot összekapcsoljuk, hidakat építsünk.
Az év rendezőjének járó Arany Medál-díjat Herendi Gábor filmrendező adta át pályatársának, Szimler Bálintnak, a locarnói filmfesztiválon három díjjal kitüntetett Fekete pont rendezőjének. A Valami Amerika-filmek, a Kincsem és a Futni mentem című közönségfilmek alkotója elmondta: „Már csak azért is örülök, hogy én adhatom át a díjat Bálintnak, mert baromi jó. Ha véletlenül valaki nem látta, nézze meg, mert, három hónappal a bemutató után még mindig vetítik a mozik” – fogalmazott.
Lelakott irodalmi ház
Az év írójának a 26 éves Biró Zsombor Aurél írót választották. Az alkotó a Bécsi Filmakadémián végzett forgatókönyvíró szakon, jelenleg próza-, film- és drámaírással foglalkozik. Drámáit a Katona József Színház és a TÁP Színház játssza. Első regénye a Visszatérő álmom, hogy apám vállán ébredek idén jelent meg. Darvasi László József Attila-díjas író köszöntőjében elmondta:
Ez a regény arról szól, hogy egy fiatalember keresi az identitását, önmagát a családban, a mai Magyarországon, a mai társadalomban.
Szerinte nehéz észrevehetően bejönni a magyar irodalomba, de Biró úgy jött be a lelakott irodalmi házba, hogy egy vékonyka kötettel is kivívta a figyelmet.
Vecsei H. Miklós Junior Prima-díjas színművész az év színészének járó Arany Medál-díjat vehette át. A díjat Trill Zsolt Kossuth-díjas színművész adta át „Hasinak”, aki művészeti mindenevő: színész, író, költő, műfordító, dramaturg, rendező, énekes, zenész. A 32 éves alkotót a Vígszínház művészeként ismerte meg az ország, jelenleg a Nemzeti Színház társulatának tagja. Pályafutása eddigi legnagyobb filmes főszerepét Koltai Lajos Semmelweis című filmjében, Semmelweis Ignácként játszotta.
Nagyon sok minden összeköt mindenkit ebben a kicsi szakmában
– mondta köszönőbeszédében Vecsei H. Miklós, aki elmondta: a színházi szakma, minden híresztelés ellenére, gyönyörű.
Divatos 93 éves író
Az év színésznőjének Mészöly Anna Junior Prima-díjas színművészt, a Miskolci Nemzeti Színház tagját választotta a közönség. A díjat Jordán Adél színművész adta át. Mészöly első filmszerepét Sopsits Árpád A martfűi rém című bűnügyi thrillerjében játszotta, de Bodzsár Márk Drakulics elvtárs című fekete komédiájában és Reisz Gábor romantikus tragikomédiájában, a Rossz versekben is szerepet kapott.
Az igazi áttörést Szimler Bálint Fekete pont című filmje hozta el számára, alakítását a locarnói nemzetközi filmfesztiválon is díjazták.
A legígéretesebb fiatal tehetségének járó kitüntetést Waskovics Andrea Junior Prima-díjas színművész vehette át. A Vígszínház egyik vezető színművészét Sodró Eliza, a Radnóti Miklós Színház társulati tagja köszöntötte.
Az Arany Medál-életműdíjat Szakonyi Károly Kossuth-díjas író, drámaíró, dramaturg vehette át. Az elismerést Esztergályos Cecília Kossuth-díjas színművész adta át, aki beszédében felidézte: Tordy Géza rendezésében játszotta a világhírű Szakonyi-darab, az Adáshiba Bódognéját a Veszprémi Petőfi Sándor Színházban, de az Életem, Zsóka! és az Adáshiba számos előadását látta pályafutása során. A 93 éves író pedig nevetve mondta: „Nem tudtam, hogy még divatban vagyok!”