Meghalt Szalai Györgyi filmrendező
85 éves korában meghalt Szalai Györgyi Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, érdemes művész, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagja – adta hírül az MTI.
Szalai Györgyi 1940. augusztus 31-én született Kispesten. 1963 tavaszán felvételizett a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, itt találkozott Dárday Istvánnal, a majdani rendezővel, aki később az életben és az alkotásban is társa lett.
A főiskoláról a másodév végén kirúgták, ettől kezdve pedig a legkülönbözőbb alkalmi foglalkozásokból és munkákból élt, közben filmnovellákat írt, majd kisebb megbízásokat kapott a filmgyárból. A hatvanas évek végén már forgatókönyveken is dolgozott.
Szalai Györgyi a dokumentum-játékfilmes irányzatot megteremtő Budapesti Iskola meghatározó alakja volt. Szakmai pályafutása, filmrendezői, forgatókönyvírói és művészetszervezői tevékenysége elválaszthatatlanul összefonódott állandó alkotótársa, Dárday István munkásságával.
1974-ben készült el Dárday Istvánnal közös első játékfilmjük, a Jutalomutazás, amely itthon és külföldön is sikert aratott: meghozta a Balázs Béla-díjat, a Filmkritikusok Díját, majd a Mannheimi Fesztivál fődíját is. A bemutató utáni évben Szalai Györgyi elkészítette Az egyedi eset természetrajza (1975) című dokumentumfilmjét, amely a Jutalomutazás alaptörténetét tárja fel.
Alkotópárosuk hosszú évtizedeken át forgatott játék- és dokumentumfilmjeit a magyarországi társadalmi valóság iránti kivételes problémaérzékenység jellemezte. Szalai Györgyit az MMA saját halottjának tekinti
– közölte az MMA.