A holtak művészete és interdimenzionális hangélmény találkozik Budapesten
További Kultúr cikkek
Az új premier mellett visszatérnek a Hangdómba a korábban bemutatott alkotások és készítői is, akik a vetítések utáni beszélgetéseken, közönségtalálkozón mesélnek a műhelytitkokról.
Újra műsoron lesz a Platon Karataev Napkötöző albuma alapján készült 360 fokos videoklip-csokor, ami a mai napig a Hangdóm egyik legnézettebb programjának számít. Látható lesz Szemző Tibor majd egyórás filmje, a Csoma Kaleidoscope, aminek vetítésén a Hangdóm varázslatos kaleidoszkópként viselkedik majd.
A zenei és hangtér azokat a himalájai élményeket idézik fel, amelyek közt a zarándok-tudós Kőrösi Csoma Sándor élte napjait a hegyekben.
Dupla vetítéssel tiszteleg a Magyar Zene Háza Ligeti György zeneszerző munkássága előtt. Egyik legismertebb szerzeménye, a Szimfonikus költemény 100 metronómra, és az az alapján készült hangdómvetítés hipnotikus gondolatokat közvetít az időről, a létezésről, az univerzummal való kapcsolatunkról. Ezt a Kamarakoncert tizenhárom hangszeresre című, négytételes alkotás első része követi majd.
A Hangdóm – Az intergalaktikus átjáró beszélgetéssel egybekötött vetítésén a dómnak a működése, a panorámavetítés és térhangzás sokszínű felhasználási módját ismerheti meg a közönség. Szauder Dávid Mestersége az intelligencia című alkotása az AI képalkotás segítségével értelmezi újra az elmúlt 2000 év klasszikus művészetét. Somló Dávid performansz- és hangművész A terek beszélnek, hallod? című kísérleti filmjében saját analóg fotóinak álomképszerű animációja találkozik elképzelt hangtájakkal.
Látható lesz még az elmúlt év legnépszerűbb alkotásaiból összeállított Best of Dome válogatásprogram,
amiben szerepel többek közt a legfiatalabbaknak készült Lengemesék 360 fokos animációs mese, a Kárpát-medence és Budapest nevezetességeit különleges perspektívából bemutató Hangulatok és a Cloudhitects – Pontfelhő Budapest is. Láthatóak lesznek képzőművészeti filmek Renoir, Bosch és Csontváry munkásságáról, illetve a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel közösen készített természetfilm, A kék vércse.
A továbbfejlesztett Hangdóm 360 moziban az újranyitó-fesztiváltól kezdve minden nap több időpontban is tartanak vetítéseket, a művészettörténeti alkotásoktól az animációs rövidfilmeken, családi és természetfilmeken át az absztrakt, kortárs kísérleti filmekig.