Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMMegerőszakolt nőkről forgat a Biszku-film rendezője
Skrabski Fruzsina, a Biszku Béláról szóló Bűn és büntetlenség című dokumentumfilm egyik rendezője a szovjet katonák által megerőszakolt magyar nőkről készített dokumentumfilmet. Az Elhallgatott gyalázat című filmet ősszel mutatja be a Magyar Televízió. "A korabeli nemibeteg-gondozók adatai szerint ötven- és kétszázezer között van az 1945-ben Magyarországon megerőszakolt nők száma" - áll a film ismertetőjében. Eszerint az alkotók pszichológiai dokumentumfilmet akartak készíteni, ami "utólag rekonstruálja, hogy miként viselte meg az áldozatokat és az egész társadalmat ez a megaláztatás".
"Jobban és régebb óta érdekelt ez a téma, mint Biszku Béla" – mondta az mno.hu-nak a rendező, aki szerint mindenki tudta, hogy milyen szörnyűségek történtek, mégsem beszélt róla évtizedekig senki. Elmondta azt is, hogy nagyon nehéz volt interjúalanyokat találni a filmhez, hiszen akit ilyen ilyen trauma ér, rendkívül nehezen nyílik meg. Felkerestek Moszkvában Magyarország területén harcolt veteránokat is, de mindannyian azt állították, hogy ők nem követtek el erőszakot.
Az 52 perces dokumentumfilm 6,4 millió forintosból készült. Az alkotók korábbi munkái közül a Bűn és büntetlenség és a Kádár és kora látható az Indafilmen.
Rovataink a Facebookon