Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMÚjra játsszák a mozik A tanút
Újra a mozikba kerül Bacsó Péter 1969-ben készült, 10 évig dobozban maradt filmszatírája, A tanú. A teljeskörűen felújított filmet október 27-én láthatja először a közönség premier előtti vetítésen, majd november 8-tól országszerte újra játszani fogják a mozik, írja a filmalap. "A tanú a legsikeresebb magyar kultuszfilmek egyike, mondatai szállóigékké, szereplői szimbólumokká váltak az eltelt évtizedek során. A film írói és színészi zsenialitása által átélhetővé válik a diktatúrák abszurditása" - teszik hozzá.
A filmhez készült egy új előzetes is, itt lehet megnézni:
A Tanút az Audiovizuális Örökség Világnapja, október 27. alkalmából újították fel és mutatják be újra. Ennek célja,hogy felhívja a figyelmet az audiovizuális örökség sérülékenységére és megőrzésének fontosságára.
A Magyar Nemzeti Filmalap - Filmarchívum A tanú mellett ez alkalomból egy másik klasszikus magyar filmet is bemutat az Uránia moziban. Szintén október 27-én 14 órától Fábri Zoltán Hannibál tanár úr című filmjét vetítik.
Fábri Zoltán 1956-ban készült filmje az egyik első, vizuális nyelvében is modern magyar filmparabola, ami bemutatta, hogy mennyire manipulálható a tömeg, és hogy milyen cselekvési lehetőségei vannak a kisembernek egy embertelen korban. A film 1957-ben elnyerte a Karlovy Vary filmfesztivál első díját, 1968-ban a magyar filmkritikusok szavazásán bekerült minden idők 12 legjobb magyar filmje közé, majd 2000-ben az Új Budapesti Tizenkettő-be is.
A magyar filmörökség digitális felújításának hosszú távú programja 2017-ben indult a Filmarchívumban. A hosszú távra tervezett program keretében 20 hónap alatt eddig 31 játékfilm restaurálása zárult le.
Rovataink a Facebookon