A Doktor House óta nem láttunk ilyen kemény orvosi sorozatot

2021.12.26. 07:17

Ha orvosos sorozatokról beszélünk, akadnak, akik a nagy klasszikus Vészhelyzetre esküdnek, mások A Grace klinika szappanoperájában lelnek szórakozásra, és akkor ott vannak azok is, akik oda-vissza látták már a Doktor House-t. A Hugh Laurie főszereplésével készített széria egy olyan dokiról szólt, aki magának való, megkérdőjelezhető módszerei vannak, a történet ugyanakkor rendkívül életszagú, valóságos és épp ezért sokszor megrázó és szívszaggató volt. A Doktor House a néha komikus, viccelődős jelenetek ellenére azért egy kemény orvosos sorozatnak mondható.

chrome-capture (13)
Fotó: Peacock/youtube

Ezt tessék négyzetre emelni, és akkor jutunk el oda, amit a Dr. Death képvisel.

A Peacock nevű streamingszolgáltató idei újdonsága, a nyolcrészes Dr. Death olyan, mintha egy kórházas horrorsorozatot néznénk, ami legfőképp azért ijesztő, mert valóságban megtörtént eseményeket dolgoz fel. Christopher Duntsch, a texasi idegsebész sztorija akkor vált felkapottá, amikor Laura Beil podcastja foglalkozott vele. 2018-ban tizenegy adáson keresztül taglalták a műsorban, hogy az orvos miképp követett el műhibát műhiba után, aminek következménye 31 megnyomorított, durva fájdalmakra panaszkodó beteg és két halott lett, aki ottmaradt a műtőasztalon.

A tévésorozat első jelenete rendkívül árulkodó, a Joshua Jackson által játszott Duntschot láthatjuk, ahogy elítélik. Mégis az első két epizód legfőképp azt a kérdést teszi fel rendkívül izgalmasan, hogy vajon a sebész direkt műtötte úgy a betegeit, mint egy féleszű hentes, vagy pedig tényleg az volt... mármint ennyire inkompetens?

A forgatókönyvírók egy egomániás szociopata képét festik fel nekünk rögtön a képernyőre, ám arra, amit a készítők a továbbiakban prezentálnak nekünk, valószínűleg senki nem volt felkészülve a gyanútlan nézők közül, akik a Dr. Deathnek már esélyt adtak.

A műtétek ugyanis, amelyeket a címszereplő elvégez, annyira grafikusak, gyomorforgatóak, hogy az se csoda, ha valaki nem bírja az egészet, és inkább a távirányítóhoz nyúl, hogy kikapcsolja ezt a förtelmet.

Félreértés ne essék, a Dr. Death nem egy förtelmes sorozat: izgalmas, minőségi, és remek színészi játékok láthatóak benne. Az audiovizuális horror viszont olyan durva benne, hogy ha, ne adj’ isten, valakinek ezután kórházba kell mennie, az tuti remegő lábakkal fog belépni a steril falak közé.

A színészi alakításokat csak méltatni lehet a Peacock sorozatában, a Joshua Jackson által legtöbbször játszott jó fiúknak nyoma sincs a képernyőn. A lelketlen sebészt lebuktatni készülő Christian Slater és Alec Baldwin párosa pedig szintén belead apait-anyait a kamerák előtt, de ők mondjuk olyan veteránok ebben a szakmában, akiktől ezt már alapból elvárja az ember, ha meglátja a nevüket a stáblistán. Baldwinnak valószínűleg ez volt az utolsó alakítása, mielőtt a Rust forgatásán történt tragédia véget vetett a karrierjének.

A Dr. Death erőssége az apróságokban rejlik, a gyomorforgató műtős jelenetek közben az asszisztensek és nővérkék szemében ugyanis megcsillan a rémület, amit azok a jóérzésű emberek is érezhetnek, akik a képernyő előtt ülve nézik Christopher Duntsch ámokfutását.

Az biztos, hogy ezt a szériát csak olyanoknak ajánljuk, akik bírják a fizikai horrort és a lelki terrort is egyszerre. A Dr. Death egyikkel sem spórol, az izgalmas nyomozós szál és a végecsattanó azonban kárpótol mindenért.