Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM- Kultúr
- Cinematrix
- londoni nemzeti galéria
- national gallery
- london
- képzőművészet
- exhibition on screen
- film
- dokumentumfilm
Ennyire személyes hangvételű film még sosem készült a legendás intézményről
Különleges, mondhatni formabontó megközelítésből mutat be egy újabb művészeti témát az Exhibition on Screen sorozat legújabb epizódja, a 200 éves a londoni Nemzeti Galéria. A dokumentumfilmben a múzeum munkatársai és hírességek mesélnek kedvenc festményeikről: tudományos eszmefuttatás helyett most személyes történetek kapnak főszerepet.
A londoni Nemzeti Galéria a világ egyik legnagyobb képtára. Tele van remekművekkel, a történelem kifogyhatatlan forrása. De kinek a történetét meséli el, és melyik műalkotásnak van a legnagyobb hatása? Nos a film szereplői egytől egyig más választ adnak a kérdésre.
A 200 éves a londoni Nemzeti Galéria készítői szerint a művészet ereje abban rejlik, hogy
művészettörténeti ismereteitől, társadalmi hátterétől, vallásától függetlenül mindenkihez szól.
A film azokat szólaltatja meg, akiknek az életét valamilyen módon meghatározta a két évszázaddal ezelőtt megnyílt intézmény. A biztonsági őrtől az igazgatóig, a hétköznapi látogatótól a hírességekig és a királyi család tagjaiig, a legkülönbözőbb emberek mesélik el a galériához, valamint egyes alkotásokhoz fűződő érzéseiket, kapcsolatukat.
Mindenkinek mást jelent
Az interjúalanyok egymást követve nevezik meg azt a műalkotást, amelyik a legtöbbet jelenti számukra. Bár sok híres festményt említenek, egyes megszólalók olyan műveket is kiemelnek, amelyekről a legtöbb néző valószínűleg soha nem is hallott. Van, aki az édesapja vagy a nagymamája miatt választott egy adott festményt, és olyan is, akit egyszerűen az esztétikum vagy a kép mögött megbúvó történet nyűgözött le.
A filmben a múzeum dolgozóin, valamint a civileken kívül
- a Monty Pythonból ismert Michael Palin és Terry Gilliam,
- Claudia Winkleman sztárriporter és műsorvezető;
- Jacqueline Wilson gyermekregényíró,
- sőt a királyi ház egyik tagja – a néhai II. Erzsébet királynő unokája –, Eugénia hercegnő
avatja be a nézőt a Nemzeti Galériához fűződő személyes kapcsolatába.
A készítők hangsúlyozták, hogy ezeket a személyes történeteket használták fel ahhoz, hogy az intézmény 200 éves múltja előtt tisztelegjenek, miközben arra keresték a választ, mit hozhat a jövő a patinás kiállítóhely számára.
A film a Pannonia Entertainment forgalmazásában, 2024. december 12-én került a hazai mozikba.
Rovataink a Facebookon