Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMMoore aki Cannes-ban 2004-ben nagydíjat nyert Fahrenheit 9/11-gyel, az idei, kevésbé politikaközpontú fesztiválon is sikert aratott új filmjével, a Sickóval, ami az egészségügyből élő konszerneket, az amerikai egészségügyi rendszert és az ország korrupt politikusait veszi célba a szokásos szubjektív megközelítéssel.
"Az a tény, hogy sok amerikai nem rendelkezik betegbiztosítással, az orvosi ellátásra pedig eléggé rányomják bélyegüket a kereskedelmi érdekek, erkölcstelen és barbár" - közölte Cannes-ban a sajtótájékoztatón Moore, aki a sértettek érdekében fellépő "bosszúállónak" tekinti magát.
A Sicko dramaturgiai csúcsa egy kubai utazás, ami miatt jogi utójáték is vár a rendezőre. Moore megerősítette, hogy az amerikai pénzügyminisztérium vizsgálódik ellene, mégpedig a Kubával szemben elrendelt amerikai embargó megsértése miatt, és Amerikában pénzbírság, vagy akár börtön vár a rendezőre.
'Mindig igazam volt'
Filmjének végén hajóval megpróbál eljutni a hírhedt, kubai területen lévő, de amerikai fogolytámaszpontra, Guantánamóra. A fedélzeten olyan emberek tartózkodnak, akik szenvedő alanyai voltak a 2001. szeptember 11-én New Yorkban elkövetett terrorista támadásnak. Ott szeretnék kezeltetni magukat, mivel Guantánamón a terrorcselekményekkel gyanúsítottak orvosi ellátása állítólag jobb, mint az Egyesült Államokban a 2001-es támadás következményeinek elhárításában segédkező sérülteké. A csoportnak nem sikerül eljutnia Guantánamóra, ezzel szemben a kommunista Kuba klinikáin luxusellátásban lesz része.Moore Cannes-ban kerülte a direkt állásfoglalást azokkal a vádakkal kapcsolatban, hogy manipulálja anyagait, s bizonyos részleteknél a hamisítástól sem riad vissza. Moore válaszának lényege az volt, hogy figyelmeztetéseivel, téziseivel eddig mindig igaza volt. A Sickóhoz olyan reményt fűz, hogy a téma ismét fontos lesz az amerikai elnökválasztási kampányban.