"Küzdeni fogunk és nagyon kemények leszünk, hogy kiderítsük, ki áll ezek mögött az atrocitások mögött" - idézi a Guardian a Fahrenheit 9/11 című filmmel a Bush-adminisztrációt lejárató Michael Moore-t, aki zaklatással vádolta az amerikai hatóságokat, akik egy kubai útja miatt nyomoznak, amivel a negyvenötéves kereskedelmi embargót tört meg, ugyanis az amerikai állampolgárok Kubába csak külön engedéllyel utazhatnak. A hatóságoknak a film végével, egy tizenötperces résszel van problémájuk.
"Ez nem Kubáról szól, vagy arról, hogy szereted-e Castrót" - mondta Moore ügyvédje, David Bois. - Ez a sajtószabadságról és Michael Moore újságírásának diszkriminálásáról szól." Moore ügyvédje levelet írt az amerikai hatóságoknak, amiben kifejtette, hogy védencét szándékosan diszkriminálják. A Kóla, puska, sültkrumpli rendezője azt nyilatkozta, hogy legálisan ment Kubába, mivel tényfeltáró újságírói munkát végzett, és megelőzés céljából Kanadában letétbe helyezte a filmet, mielőtt az amerikai hatóságok lefoglalják azt.
Átcsónakázott Kubába
A botrány a cannes-i filmesztiválon bemutatott, az amerikai egészségügyről szóló Sicko című film tizenötperces része miatt van, amiben Moore megmutatja, hogy a Guantanamóban raboskodó Al-Kaida tagok jobb egészségügyi ellátást kaptak, mint az a három ember, aki a szeptember 11-i terrortámadásokba sérültek meg. Ezért Moore átcsónakázott a három önkéntessel, hogy megtudja, vajon megkapják-e ugyanazt az ingyenes eljárást, mint a rabok. Mivel a guantanamói táborban elutasították, ezért a kubai egészségügyi rendszert vették igénybe.
"Nagyon csendben mutatjuk be a filmet. Nem beszélünk se a filmről, se a promócióról, csak egy egyénről, aki fenyegetőzik és ezt nagyon komolyan veszem" - nyilatkozta a 2002-ben Oscar-díjjal jutalmazott Moore, akinek filmjét június 29-én mutatják be Amerikában.