Ahogy az Independent is megírta, Andy Muschietti szerint két dolog miatt is felelős a stúdió filmje bukásáért. Az egyik az, hogy teljesíthetetlen elvárásokat támasztanak egy-egy alkotással szemben, ami általában a munkafolyamaton és az eredményen is meglátszik. Elmondása szerint olyan alkotást várnak végeredményben, ami minden korosztálynak és nemnek egyaránt szól, úgy viszont nehéz közönség specifikus filmet készíteni, ha a célcsoport a teljes társadalom.
A Flash azért bukott meg többek közt, mert nem tudta bevonzani mind a négy kvadránst
– idézi a lap a rendezőt, aki a négy célcsoportra gondol, amik alapvetően a 25 év alatti és 25 év feletti korosztály illetve a férfiak és a nők.
A produkció közleménye szerint záporoznak a nézői visszajelzések a Hogyan tudnék élni nélküled? hivatalos Facebook-oldalára, ahol sokan osztják meg élményeiket a film megtekintése után. Az egyik kommentelő úgy értékelte a látottakat, hogy „ha egy film nézése közben 27-szer fut végig a gerincemen valami kéjes bizsergés, és 8-szor lábad könnybe a szemem, és 5 percenként hangosan felnevetek, az egy jó film”. Akadt olyan követő, akiből személyes emlékeket csaltak elő a látottak. Ő úgy fogalmazott, hogy „nekem is visszahozta kamaszkorom és huszonéves korom összes nyarát”.
Míg más úgy összegezte a film rá gyakorolt hatását, hogy „sírtam, nevettem, és énekeltem a dalokat! És én is visszarepültem az időben”. Ezzel pedig nincs egyedül. Számos mozivezető számolt be hasonló spontán nézői reakciókról a Hogyan tudnék élni nélküled? vetítései kapcsán a fővárosban és vidéken egyaránt.
A mintegy négy éve indult projekt egy hónapja érkezett meg a mozikba, de a számos hírességet összehozó produkció már egy ideje mozgásban tartotta a hazai filméletet. Sokakat érdekelt, hogy Demjén Ferenc dalaiból milyen zenés alkotás sülhet ki, főleg ilyen rendhagyó alkotói gárdával.
A napjainkban és harminc évvel ezelőtt játszódó zenés vígjátékban Demjén Ferenc legismertebb számait fiatal színészek és zenészek éneklik. Köztük Törőcsik Franciska, Marics Peti, Ember Márk, Brasch Bence, Kirády Marcell és Varga-Járó Sára. Mellettük a további szerepekben Márkus Luca, Kovács Harmat, Seress Zoltán, Györgyi Anna, Medveczky Balázs, Markó-Valentyik Anna, Szántó Balázs és Barta Veronika látható.
Olyan film született, amit 0–99 korig élvezettel fog mindenki megnézni a mozikban
– mondta Marics Peti, aki első nagyjátékfilmes szerepében a történet vicces, szívtipró rosszfiúját alakítja.
Az IKO gyártásában és az olyan nagyszabású televíziós show-műsorok és sorozatok, mint a Megasztár, a Sztárok a jégen, a Pepe, a Mintaapák, a Holnap tali producereként ismert Kirády Attila közreműködésével megvalósult zenés vígjáték rendezője a számos nagy sikerű komédiát (Poligamy, Coming Out, Seveled) készítő Orosz Dénes volt.
Még csak pár napja láthatjuk a Netflixen azt a valóban mini-, csak négy részre terjedő sorozatot, ami a svéd bűnügyek egyik legérdekesebbjeként vonult be a skandináv bírósági ügyek történetébe. Mintha egy Nesbo-regény lenne a 2004-ben elkövetett kettős gyilkosság és az ezt követő kálvária.
Egy linköpingi parkban, egy teljesen szokásos hűvös svéd reggelen agyonszúrtak egy 8 éves, libanoni származású kisfiút és egy 56 éves nőt, aki a gyerek segítségére sietett volna. Az elkövető, bár igen kiterjedt volt a rendőrségi nyomozás, sőt azt mondják, a miniszterelnök, Olof Palme 1986-os lelövése óta a legalaposabb is, 16 évig nem került elő. Erről az esetről, a kutatásról és a kitartó nyomozóról szól a Netflix minisorozata, Az áttörés, ami a végére az izgalmas percek mellett váratlan érzelmi húrokat is megpendít.
Az 52 éves Jude Law a Deadline-nak adott, január 9-én, csütörtökön megjelent interjújában elárulta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnököt fogja alakítani A Kreml varázslója című készülő filmben. Olivier Assayas francia filmrendező alkotása a most 72 éves Putyin kormányzásának elejére fog koncentrálni.
„Még nem igazán kezdtem el dolgozni rajta. Mármint igen, de jelenleg úgy néz ki, mint egy megmászandó Everest – úgy, hogy a hegy lábánál állok, és felfelé nézek, és arra gondolok, hogy »Ó, Jézusom, mit is mondtam?«” – nyilatkozta Law a Deadline-nak.
„Gyakran érzem így magam, miközben igent mondok. Azt gondoltam: Istenem, hogy fogom ezt megcsinálni? De mindegy is, ezt nekem kell megoldanom” – tette hozzá.
A film Giuliano da Empoli azonos című bestseller regénye alapján készül. Paul Dano, Alicia Vikander, Zach Galifianakis és Tom Sturridge is játszik benne. Paul Dano egy fiatal filmrendezőt fog alakítani, aki váratlanul Putyin tanácsadójává válik, amikor az hatalomra kerül.
(Borítókép: Vlagyimir Putyin és Jude Law. Fotó: Contributor, Theo Wargo/GA / Getty Images)
Az élet értelmét igyekszik megfejteni a BBC új áldokumentumfilmje, a Cunk on Life, amely a 2022-es Cunk on Earth című sorozat folytatása. A Netflixen is elérhető mockumentary jelenetei hatalmasat mentek a közösségi médiában, kismillió mém született a főszereplő, a Diane Morgan színésznő által megformált Philomena Cunk beszólásairól és agymenéseiről, szarkasztikus, igazi brit humoráról.
A BBC Two áldokumentumfilmje, a Philomena Cunk szerint a világ (Cunk on Earth) 2023 elején debütált a Netflixen. A produkció most folytatást kapott, de nem egy újabb ötrészes évad, hanem egy 70 perces film formájában. A Netflix egyik legagyzsibbasztóbb, mégis leghumorosabb műsorának új felvonása a jól bevált formátummal operál, és majdnem annyira jól működik, mint az első évad. De csak majdnem.
A Jurico, egy külön világ egy olyan római tanár szívmelengető történetét meséli el, aki egy apró olasz falu iskolájának megmentéséért folytatott küzdelemben úgy érzi, újra él.
A kis, elszigetelt városokról szóló filmek általában szórakoztatóak, ez alól a bájos, új olasz film, Riccardo Milani Jurico, egy külön világ című filmje sem kivétel, amelyet a 22. Olasz Filmhéten mutattak be, jelenleg pedig a budapesti Uránia Nemzeti Filmszínházban játsszák, a Budapesti Olasz Kultúrintézet együttműködésével, az Itáliai Utazás programsorozat keretein belül.
Hová tűnt Leonardo DiCaprio? – tehetnénk fel joggal az egyre divatosabbá váló kérdést, hiszen az Oscar-díjas színészt legutóbb a legendás rendező, Martin Scorsese Megfojtott virágok című, 2023-as filmjében láthattuk. Aggodalomra persze semmi ok, hiszen a közelmúltban napvilágot látott hírek szerint hamarosan egy másik nagy formátumú direktor, Paul Thomas Anderson alkotásában láthatjuk.
Paul Thomas Anderson és Leonardo DiCaprio első közös munkáját egyelőre számos titok övezi. Két dolog tűnik biztosnak, az angol címe The Battle of the Baktan Cross lesz, és várhatóan már idén augusztusban mozikba kerül. Az elérhető stáblista szerint nem DiCaprio lesz az egyetlen nagy név a Vérző olaj, a Beépített hiba és a Boogie Nights alkotójának új mozijában. Bőven elég, ha DiCaprio mellett csak Benicio Del Toro, Sean Penn és Regina Hall nevét említjük a szereplőgárdából.
— ' (@cravemedia_) January 30, 2024
Lehetséges valakinek az életét a halála bemutatásával ünnepelni? Ezen töprengtem majd két órán keresztül, amíg a Maria című filmet néztem. Pablo Larraín, chilei filmrendező alkotása – amiben az opera egyik legnagyobb csillaga, Maria Callas utolsó napjait követi végig – egyszerre visszatekintés, életértelmezés, a lezárás és elfogadás története. Az alkotás számos hibája ellenére különleges atmoszférát teremt, miközben a főszerepet alakító Angelina Jolie, bár vitatható, mennyire fogja meg pontosan az énekesnő személyiségét, egy-egy jelenetben valóban képes összetörni az ember szívét.
Larraín az elmúlt években több jelentős történelmi nőalak életét is vászonra vitte, úgy mint Jacqueline Kennedyét a Jackie című filmben Natalie Portman főszereplésével, vagy Diana hercegnőét a Spencer című filmben Kristen Stewart alakításában. Most Maria Callasra, az 53 éves korában eltávozott, görög származású, ám az USA-ban született operasztárra esett választása, akit különleges látványvilággal, rendhagyó narratíván keresztül próbál bemutatni és közel hozni a nézőkhöz.
Clint Eastwood az elmúlt évtizedekben nagyon komoly dolgokat tett le az asztalra rendezőként, elég, ha a Hilary Swank főszereplésével készített Millió dolláros bébit felhozzuk, amely gyomorba vágó sportdráma lett, abból a fajtából, ami úgy megrázza az embert, hogy aztán élete végéig nem felejti. De hasonlóképpen kötelező néznivaló Eastwood munkásságából – már amit a kamera másik oldalán, nem színészként töltött – az Amerikai mesterlövész, na és a Sully is igazi közönségsiker lett, szintén a 2010-es években, részben Tom Hanksnek, részben a megtörtént és igen megkapó sztorinak köszönhetően.
Az említett produkciókban közös, hogy a büdzséjük sokszorosát hozták vissza, pénzügyi és kritikai sikerek lettek, most a Warner Bros Discovery és David Zaslav mégis úgy kezelte Eastwood legutóbbi alkotását, a Kettes számú esküdtet (Jury #2), mintha egy olyan direktortól érkezett volna, akiben nem lehet megbízni, és akinek nincs akkora neve, hogy a filmje, amely egy, a klasszikus hollywoodi időkre hajazó jogi thriller, taroljon a nagyvásznon. Ennek, mármint a stúdió bizalmatlanságának köszönhető, hogy a Kettes számú esküdtet csak a Maxon, azaz streamingen mutatták be december 20-án. Ami már csak azért is méltatlan elbánás, mert Eastwood bőven túl van a 90-en, és nagyon úgy tűnik, hogy ez karrierje utolsó filmje.
A Kettes számú esküdt hatalmas bravúr, hiszen Clint Eastwood 93 évesen készített egy olyan feszes, letisztult, a modern amerikai jogrendszer hibáiról minimalista körítésben beszélő thrillert, amit a mai 30-as, 40-es éveikben járó direktorok is bőséggel megirigyelhetnének. Patentül összerakott film, amelynek csavaros alapötlete önmagában olyan erős, hogy a tévé bekapcsolására csábítsa az embert.
A The Last of Us című, Playstation-játék alapján készült sorozat még 2023-ban szántotta fel a világhálót, így a készítőknek nem sokat kellett agyalniuk azon, hogy egy második évadot is készítsenek-e hozzá, vagy sem. A következő etap idén tavasszal fog debütálni az HBO Maxon, ám addig is csepegtettek némi információt nekünk a folytatásról. Korábban szárnyra kapott az a pletyka, hogy a Joelt alakító Pedro Pascal alig pár hét alatt letudta a jeleneteit, holott ezek munkálatait csak 2024 második felére ütemezték.
Ahogy az eddig megjelent előzetesekből az is kiderült, hogy a második évadban feltűnik majd Gabriel Luna (Tommy), Kaitlyn Dever (Abby), Isabela Merced (Dina) és Jeffrey Wright (Isaac Dixon), továbbá új szereplőként láthatjuk majd Catharine O'Harát. A Deadline közlése szerint a Las Vegas-i CES technológiai konferencián ugyanakkor hétfőn újabb ízelítő érkezett, ahol levetítették a sorozat következő teaserét.
Vasárnap este – közép-európai idő szerint hétfő hajnalban – rendezik meg a 82. Golden Globe-gálát, a világ egyik leghíresebb filmes díjátadóját. A 2025-ös felhozatal igazán érdekes, ráadásul sok meglepetést is tartalmaz, akár azt a Pamela Andersont, akit több mint harmincesztendős pályafutása alatt most először jelölték a díjra, ráadásul legjobb színésznő drámai főszerepben kategóriában.
Szinte mindenkinek megvan az a jelenet, ahogy a 90-es évek szexszimbóluma, Pamela Anderson fürdőruhában, lassítva fut a homokos vízparton, miközben szőke haját borzolja a szél. Nos, bár egy korszak jelképe volt a színésznő, ő sosem elégedett meg ennyivel. Legbelül úgy vélte, többre is képes, mint fel-alá rohangálni fürdőruhában, de ezt mindig titokban tartotta.
Most azonban, 57 évesen, úgy fest, mégis megmutatja, hisz legújabb filmjéért Golden Globe-díjra jelölték mint legjobb színésznő drámai főszerepben. Könnyű dolga azonban nem lesz, mivel az idei év az A+ kategóriás színésznők éve, így olyan riválisokkal kell megküzdjön a díjért, mint Angelina Jolie, Nicole Kidman, Tilda Swinton, Fernanda Torres és Kate Winslet.
Nicole Kidman Jókislány című erotikus thrillere január végén érkezik a hazai multiplexekbe, de már most ott van az idei nagy díjátadók short- és longlistjein. Bár a Golden Globe-on nem került be a film a legjobb alkotásnak járó díj várományosai közé, Nicole Kidmant mégis jelölték legjobb színésznőként drámai főszerepben. A jelölésért azonban komolyan meg kellett küzdjön az Oscar-díjas művész, tekintve, hogy a forgatás nem volt fenékig tejfel.
Egy erotikus thriller nem könnyű feladat sem a színészeknek, sem a stábnak. Meg kell teremteni azt az intim, biztonságos környezetet, ahol a színészek bele tudják magukat élni a szerepbe anélkül, hogy ez élét venné a filmnek. Hatalmas kihívás volt ez eleinte Salma Hayeknek és Emilia Clarke-nak is, de okozott már érdekes szituációkat Andrew Garfield esetében is egy-egy hasonló jelenet.
Szintén kemény feladat volt most a Jókislány Nicole Kidmannek, sőt a maga nemében jóval nehezebb is, mivel egy igencsak szexuálisan túlfűtött, intim jelenetekkel teletöltött alkotásról van szó, ahol sok esetben a végletekig is el kellett menni.
Komoly mérföldkőhöz ért a Demjén Ferenc zenéin alapuló Hogyan tudnék élni nélküled? című film. Bár a nagyközönség számára az alkotás hivatalosan csak 2024. december 12-én debütált a hazai mozikban, alig három hét alatt átlépte a 300 ezres megtekintésszámot, amely továbbra is folyamatosan növekszik. A film még egy darabig biztosan elérhető lesz az itthoni multiplexekben, így kérdés, hogy vajon meddig emelkedik még a nézettsége.
A mintegy négy éve indult projekt alig egy hónapja érkezett meg a mozikba, de a számos zenei és színészi hírességet összehozó produkció már egy ideje mozgásban tartotta a hazai filméletet. Sokakat érdekelt, hogy Demjén Ferenc dalaiból milyen zenés alkotás sülhet ki, főleg ilyen rendhagyó gárdával az alkotói csapatban.
„Közel 4 éve indult ez a nagy kaland, és hallatlanul szerencsések, hálásak vagyunk Demjén Ferencnek, illetve csapatának, hogy az első perctől mellénk álltak a filmünk megszületésében. A Demjén-slágerek generációkon ívelnek át, fognak össze, valamint egyaránt szólnak a régi és a mai fiatalokhoz. Épp ezért fantasztikus lehetőséget kaptunk azzal, hogy ezekkel a dalokkal dolgozhattunk, és köréjük egy hamisítatlan, magyar közönségnek szóló, Balatonon játszódó romantikus vígjátékot találhattunk ki” – fogalmazott még novemberben lapunknak Kirády Attila, a film producere.
Vannak sorozatok, amelyeknek a sikerét egyszerűen lehetetlen előre megjósolni. Pont ilyen volt a Netflix által 2021 szeptemberében bemutatott Squid Game, avagy magyar címén a Nyerd meg az életed!, amely Dél-Koreából érkezett, és hiába építkezett a sokaknak idegenül ható ázsiai filmkultúra alapszabályaira, a túlnyújtott játékidőre és a teátrális színészi alakításokra, mégis iszonyúan népszerű lett. Egy olyan alkotó, Hwang Dong-hyuk tollából érkezett a Squid Game, akit 10 éven keresztül hajtottak el a különböző stúdiók a sztori gyomorforgató jellegére és eladhatatlanságára hivatkozva, az írót arra kényszerítve, hogy egy ponton még a forgatókönyvvel is leálljon, mert pénzszűkében el kellett adnia a laptopját.
Állítólag kilenc foga hullott ki az idegtől a showrunnernek, mire tető alá hozta a Squid Game első, kilenc epizódos évadát, ergo nem is csoda, hogy az író-rendező a nyilatkozataiban kötötte az ebet a karóhoz, miszerint nem folytatja a sorozatot. Viszont a pénz nagy úr, a hírnév és a világsiker pedig nyilván még nagyobb, és bár jó pár évbe telt, Hwang Dong-hyuk mégiscsak tető alá hozta az újabb adagot ebből az erőszakot és kegyetlenkedést soha nem látott mértékben felmutató felnőttmeséből.
A történet középpontjában, ugyebár, egy Seong Gi-hun (Lee Jung-jae) nevű elvált sofőr és szerencsejáték-függő áll, akinek az élete egy ponton annyira széthullott, hogy igent mondott egy túl szépnek tűnő lehetőségre. Menjen el egy titokzatos game show-ba, ahol akkora összeget nyerhet, hogy az simán visszahozza őt a társadalom legaljáról. A Squid Game első évadában Gi-hun tradicionális gyerekjátékokat játszva küzdötte magát végig az akadályokon, hogy a végén 456-ból ő legyen az egyetlen, ironikus módon épp a 456-os számot viselő játékos, aki talpon maradt, és elvitte a bődületes összeget.
Az olyan thrillerektől kezdve, mint a Jókislány és a Kivérző szerelem, az olyan műfaji horrorfilmeken át, mint A szer, az olyan inspiráló sportdrámákig, mint a The Fire Inside, elmondható, hogy nők rendezték a 2024-es év legmerészebb és legelismertebb filmjeit Hollywoodban. Ezek a női filmesek azonban továbbra is a szabályt erősítő kivételek, nem pedig a szabály maga – állapította meg a Variety.
A San Diegó-i Állami Egyetem Nők a Televízióban és a Filmben Tanulmányi Központjának új kutatása szerint a 250 legnagyobb bevételt hozó, amerikai forgalmazású filmben dolgozó rendezők mindössze 16 százaléka volt nő. Ez az arány megegyezett a 2023-ban női rendezők által rendezett filmek arányával. És a helyzet a kasszasikerlistán felfelé haladva sem javult:
a 100 legnépszerűbb filmnek mindössze 11 százalékát rendezték nők, ami három százalékpontos csökkenés 2023-hoz képest.
Néhány ilyen film, például Rachel Morrison The Fire Inside című alkotása, 2024 végén került a mozikba, és még nem véglegesítették a bevételi adatokat, míg mások, például Anna Kendrick Nő a reflektorfényben című streamingsikere nem került a mozikba, így a San Diegó-i Állami Egyetem kutatásában nem szerepelnek.
Az is figyelemre méltó, hogy sok ilyen filmet, például Rose Glass Kivérző szerelme vagy Alice Rohrwacher A kimérája, indie kiadók adták ki, így nem a nagy stúdiók listájának részeként szerepelnek, ami azt jelenti, hogy a bevételeik minimálisak. De még ezekkel a fenntartásokkal együtt is azt mutatják az eredmények, hogy a női rendezők helyzete nem javult az elmúlt évben.
Egy életrajzi dráma legfeljebb annyira lehet izgalmas, amennyire a film alapjaként szolgáló személy az. Közhely, de igaz. Belepumpálhatunk akár egymilliárd dollárt is egy filmbe egy híres zenészről, ha élettörténete, mondjuk ki: unalmas. Épp ezért kaptam fel a fejem, amikor azt mondták, hogy Robbie Williams életéről készül film, mert igen, ott bőven akad botrányos alapanyag.
Miután megjelent az alkotás a mozikban, alig vártam, hogy jegyet válthassak rá, aminek két oka volt. Egyik a botrányhős énekes, aki jó pár gigaslágere ellenére eleinte inkább excentrikus viselkedéséről volt híres, mintsem zenei talentumáról, amit idővel persze kiaknázott és sikerre váltott. A Take That rosszfiúja egykoron olyan volt, mint szálka a zenekar és a menedzser szemében, akiért omlottak a nők, de hosszan tartó karriert nem nagyon jósolt neki senki.
Ez nagyon sokáig nem változott, némi víz lefolyt a Temzén, mire az angol zenész lerombolta azokat a (zömében belső) falakat, amik közte és az igazi szupersztár státusz között álltak. A Better Man című film ezt az utat mutatja meg elég érdekes szemszögből. És akkor itt jön a másik dolog, ami miatt megmozgatta a fantáziámat ez az alkotás: a majom.
Jason Momoa ezúttal nem kapott olyan prominens szerepet, mint egy körrel korábban, de azért nem panaszkodhat, hiszen igazán testhezálló karaktert alakíthat majd a közelgő Supergirl: Woman of Tomorrow filmben. A színész a híres bolygóközi fejvadász, Lobo bőrébe bújik majd.
A földönkívüli zsoldos az 1990-es években vált igazán népszerűvé, bár első megjelenése 1983-ra datálható. Hogy pontosan milyen módon fog megjelenni a karakter a 2026-os Supergirl filmben, egyelőre nem tisztázott,
de ezúttal nagy valószínűséggel rosszfiú szerepben láthatjuk Momoát.
Ahogy arra az NME is felhívta a figyelmet, a színész egy közösségimédia-posztban osztotta meg, hogy Lobo az egyik legnagyobb kedvence és nagyon szívesen eljátszaná a szerepet, de egyelőre nem hívták fel, hogy övé a megtiszteltetés. Nem is kellett sokat várni, mivel a DC mostani feje, James Gunn a poszt alá kommentelte, hogy:
Üdv köztünk, barátom!
A közelgő Supergirl-filmhez egyelőre nincs pontos dátum, csupán annyi, hogy 2026-ra esedékes, a főszerepet pedig Milly Alcock alakítja majd.
Az immáron James Gunn vezette DC számos új projekttel érkezik a következő években. 2025-ben David Corenswet főszereplésével újjászületik Superman, hamarosan folytatódik Robert Pattinson Batman filmsorozata, miközben rengeteg pluszprojekt van kilátásban,
egyelőre főként a DC két vezető szuperhőse, Batman és Superman köré rendezve.
A korábbi filmeket (amikben Jason Momoa többször is eljátszotta Aquamant) nem tekintik semmisnek, hanem egy egyszerű rendezési elvvel választják le az újakról. A mostani filmek a DCU (DC Universe) égisze alatt jönnek ki, míg a korábbiak a DCEU (DC Extended Universe) világában maradnak, a soron következő, központi filmekkel nem kompatibilis alkotások pedig a DC Elseworlds világába kerülnek.
Meghalt Linda Lavin, a CBS hosszú ideig futó Alice című szituációs komédiájának sztárja és a Neil Simon által írt Broadway Bound című darab Tony-díjas színésze. Hirtelen és tragikus halálát a túl későn felfedezett tüdőrák szövődményei okozták.
Lavin karrierje során több mint hét évtizeden át szórakoztatta a közönséget. Legismertebb szerepe az 1976 és 1985 között futó Alice című sorozat főszereplője, Alice Hyatt volt – a sorozatban nyújtott alakításáért kétszer is Golden Globe-díjjal tüntették ki.
Színházi karrierje szintén kimagasló volt: hatszor jelölték Tony-díjra, melyek közül egyszer, a Broadway Boundban nyújtott alakításáért el is nyerte az elismerést.
Egy kis kulisszatitok, mielőtt rátérünk a filmes bemutatókra: Robert Redford független filmes fesztiválja, a Sundance új helyre költözik – írta a Hollywood Reporter. Így nem Salt Lake Cityben fogják bemutatni Danny Boyle új filmjét, a 28 évvel később című filmet, amelyben Ralph Fiennes, Jodie Comer és Cillian Murphy is egy vírussal harcol.
Van egy kakukktojás is a listán: az új Bond-film. Mint írták, ez a film csak 2026-ban jelenik meg várhatóan, azt viszont valószínűleg 2025-ben már megtudjuk, hogy ki lesz a főszereplő. Nagy az izgalom, mert Daniel Craig végleg leadta a szerepet. Akkor kit láthatunk majd a moziban? Talán Henry Cavillt Margot Robbie oldalán – találgattak. Ráadásul egyelőre a film címe sem ismert, de valószínűleg ez is kiderül majd 2025-ben.
Olyan nagy folytatások is érkeznek, mint az új Superman James Gunn rendezésében, áprilisban a nagy szabású Tell Vilmos Sir Ben Kingsley és Jonathan Pryce főszereplésével.
Bár a pandémia idején a filmgyártás is behúzta a kéziféket, a stúdiók 2024-ben már elárasztottak minket jobbnál jobb, vagy annál is rosszabb filmekkel, sorozatokkal. Ízlés vagy pénz kérdése, lehet, hogy a kettő között van összefüggés. Mindenesetre most összeválogattuk azokat a filmes alkotásokat, amelyek idén elnyerték a tetszésünket, mert szórakoztatnak, tanítanak vagy elgondolkodtatnak.
Landman / SkyShowtime / IMDb: 8,3
F. Tóth Benedek
Ez a sorozat egyszerűen pazar, kihagyhatatlan. Taylor Sheridan producer, rendező, forgatókönyvíró, színész már régóta nagyon ráérez valamire. Egészen pontosan arra, hogy a társadalom olyan rétegeiből hoz elénk történeteket, amelyek nem feltétlenül az elit világát idealizálják, hanem az amerikai mindennapok szereplőit, hétköznapi alakjait, hőseit mutatják be.
A maguk egyszerűségében, nyomorúságával, gyarlóságaiban, álmaival és bűneivel. Cowboyokat (Yellowstone), bűnőzőket (Tulsa királya), rabokat (Kingstone polgármestere), különleges egység katonáit (Special Ops: Lioness).
Ebben a sorozatban, amely a SkyShowtime-on még mindig halad részről részre, az olajfúrók életébe enged betekintést, nem is akárhogyan.
Persze valahol ez is fikció, és vannak benne jó és rossz fiúk, valamint itt is hívószó a drog, a pénz, az olaj, a politika, mégsem érezzük azt, hogy ránk akarna kényszeríteni egy olyan világot, amelyről nem sokat tudunk. Az olajügynök nézése közben egyetlen pillanatra sem gondolunk arra, hogy ez most valóságos-e vagy kitalált, hiszen a története, a benne szereplő összes karakter annyira igazinak tűnik, hogy az olykor már riasztó is.
Ebben a sorozatban az Oscar-díjas Billy Bob Thornton olyat, de olyat alakít (Tommy Norris), hogy attól az embernek kedve támad színésznek állni, még akkor is, ha tudja, alighanem soha nem ér olyan magasságba, mint ő. Persze ehhez szükség van olyan forgatókönyvre, amelyben tökéletesen kiteljesedhet az olajügynök (az eredeti cím – Landman – ebben azért árnyaltabb, a magyar inkább lehetne Az intéző), és Billy Bob Thorntonnál aligha van szarkasztikusabb, ironikusabb és őszintébb alak a bolygón.
rendező: Rich Peppiatt, IMDb: 7,6
Gáll Anna
Coralie Fargeat A szer című filmje Demi Moore és Margaret Qualley főszereplésével majdnem elvitte a pálmát, ám szerencsétlenségére novemberben kijött a Kneecap, számomra pedig minden más megszűnt létezni. Ezt a mozit a szememben egyetlen idei produkciónak sem sikerült túlszárnyalnia, hiszen minden megvolt benne, ami egy elképesztően élvezetes filmhez kell: jó zene, humor, autentikus játék, és persze fontos üzenet.
A KNEECAP nevű belfasti raptrió (Mo Chara, Móglaí Bap és DJ Próvai) összeállásának történetét, valamint az ír nyelv megőrzéséért folytatott harcát feldolgozó film annyira tetszett, hogy az elmúlt két hónapban naponta bevillant belőle egy-két jelenet vagy idézet, és akkor még nem beszéltem a lejátszási listámról, amelyen szintén előkelő helyet foglalnak el a KNEECAP-trekkek, amelyek legalább annyira ütnek, mint a filmben a srácok. Ha nem jobban.
A Kneecap egyszerre szórakoztató és kijózanító alkotás, már ha lehet ilyet mondani. Úgy élvezetes, hogy közben elgondolkodtató, ráadásul történelmileg is jelentős film, komoly mondanivalóval. Egy nyelv nélküli ország csak fél nemzet, Írországnak pedig nem áll jól a szénája, hiszen a hosszú ideig tartó angol elnyomás miatt ma már legtöbben csak ezt a nyelvet beszélik a szigetországban (és Észak-Írországban). Szerencsére vannak még fiatalok, akik az életüket tették fel az ír nyelv (Gaeilge) megőrzésére, ezt mutatja be a Kneecap.
Az Oscar-gála hivatalos oldala a napokban nyilvánosságra hozta a 2025-ös díjátadó 10 kategóriájának shortlistjeit, a Kneecap pedig a legjobb nemzetközi játékfilm és a legjobb eredeti dal kategóriában rövidlistás lett: a film egy lépéssel közelebb került ahhoz, hogy akár kétszeres Oscar-díjas legyen. Már ha nem válogatják be még több kategóriában.
A 2026-ra kiírt Batman-folytatás megint csúszik, jelentette be a Warner Brothers. Az először 2025 októberére, majd 2026. október 2-re ígért Batman II bemutatója ismét új dátumot kapott: 2027. október 1-re tolták el.
A Warner szóvivői azt is közölték, hogy Alejandro G. Inárritu és Tom Cruise közös, egyelőre cím nélküli filmje 2026. október 2-án kerül a mozikba.
Robert Pattinsonban ellenben nem lesz hiány, hiába is csúszik a Batman, mert a Mickey 17 című, Bong Joon Ho által rendezett filmet 2025. március 7-én mutatják be (ez is csúszott, mert idén került volna a mozikba). A film Edward Ashton regényének filmes adaptációja, Pattinson itt egy olyan férfit alakít, aki veszélyes űrmissziókban vesz részt, de eldobható személyzeti tag, akit újra és újra klónoznak, ha meghal. Csakhogy egyszer hiba csúszik a gépezetbe. Mark Ruffalo, Naomi Ackie, Steven Yeun és Toni Collette is felbukkan az űrben.
Adrien Brody mostanában A brutalista című, Magyarországon januárban bemutatásra kerülő filmjével kapcsolatban nyilatkozik a sajtóban magyar gyökereiről, a forgatásról, Tóth Józsefről, akit megformál a filmben, de nemrég felidézte pályája egyik legnagyobb sikerét, A zongoristát is. Roman Polanski 2002-es filmjében Władysław Szpilman holokauszttúlélő zongoristát alakítja 58 kilósan. A szerepformálásért Oscar-díjat is kapott. De nagy ára volt.
14 kilogrammot fogyott, alig ivott és evett, hogy még hitelesebb legyen a történet elmesélése. A fizikai átalakulás azonban mélyebb hatással is volt Brodyra, mint mondja:
A fogyás megnyitott engem lelkileg, megértettem az ürességet és az éhség mibenlétét.
A Universal Studios végre nyilvánosságra hozta, hogy mi lesz az Oscar-díjas, és az egy hete már III. Károlytól lovagi címet is elnyert rendező következő projektje. Ahogy a The Hollywood Reporterben olvashatjuk, Nolan Homérosz epikus költeményét viszi vászonra kisebb sztárparádéval: Matt Damon, Tom Holland, Zendaya, Robert Pattinson, Lupita Nyong’o, Anne Hathaway és Charlize Theron is látható lesz Odüsszeusz kalandjaiban. Tom Holland nemrég úgy nyilatkozott, semmit nem tudott a filmről, de máris részt akart venni Nolan új projektjében. A titokról most lehullt a lepel.
A stúdió közleménye szerint mitikus akcióeposz az új Odüsszeia-adaptáció vadonatúj IMAX-technológiával forgatva, a bemutató pedig világszerte 2026. július 17-én lesz. Nolan tehát témájával megint a múltba nyúlt, ahogy tette azt az óriási sikert arató Oppenheimerrel, vagy a Tökéletes trükk századfordulós bűvészmeséjével.
Az Odüsszeiával még messzebb utazik az időben, hiszen a mondabeli hős története a Kr. e. 8. századra nyúlik vissza, és istenekről, istennőkről és szörnyekről mesél – ez a témakör Nolan eddigi munkáitól idegen.
Robert Eggers eddigi filmográfiáját elnézve kétségünk se lehet róla, hogy egy különleges műfaj képviselőjéről van szó: a 41 éves író-rendező kosztümös horrorfilmeket készít, nem is akármilyeneket, debütáló alkotása, a 2015-ös The VVitch egy parasztcsalád boszorkányüldözését dolgozta fel. Majd jött a nézőt is egzisztenciális pánikba hajszoló, fekete-fehér A világítótorony, de Az északi is egy egészen felkavaró királydráma lett, némi vikinges maszkulinitással felöntve. Az eredeti tervek szerint a magyar sajtónak már bemutatott, a mozikban széles körben január 2-án debütáló Nosferatu az amerikai direktor második filmje lett volna, amin Eggers jó tíz évvel ezelőtt kezdett el dolgozni, ám a kreatív folyamat nehézkesnek bizonyult, és benne volt a pakliban, hogy még egy olyan tehetséges fószer bicskája is beletörhet, mint amilyen ő.
A Nosferatu remake, egy 1922-es német vámpírfilm adaptációja, amit akkor F. W. Murnau rendezett, és amit hiába tartanak a horror egyik legnagyobb mérföldkövének, anno csúnya botrány árnyékolta be a premierjét. Egy nem hivatalos Drakula-filmről van szó a szemtelen fajtából, mert bár a neveket megváltoztatták benne, és így lett III. Vlad havasalföldi fejedelemből Orlok gróf, Jonathan Harkerből Thomas Hutter, Minából pedig Ellen – a történet főbb taktusai maradtak ugyanazok. Jó egy évszázaddal ezelőtt pedig a Drakula szerzőjének, Bram Stokernek az örökösei nem is haboztak, hogy plágium miatt szétpereljék a Nosferatu alkotóit. A vége az lett, hogy néhánytól eltekintve
a Drakula-koppintás kópiáit megsemmisítették, viszont ezzel ironikus módon nyilván hozzájárultak ahhoz, hogy mítoszt csináljanak a Nosferatunak, amely köszönte szépen, kultikus státuszba is emelkedett.
Ha csúnyán akarok fogalmazni, akkor az új Nosferatu egy koppintás koppintása, de mivel a remake-ek korát éljük, bele kell törődni, hogy Hollywood lelkesen karol fel egy ehhez hasonló projektet, és volt is az ötletnek létjogosultsága, miszerint Robert Eggers megpróbálta elhozni a fiatalabb generációknak a 20. századi vámpírhorrort, csak épp a megvalósításba hibák csúsztak. Mégpedig csúnya és amatőr hibák.
James Gunn filmrendező a véres és kimerült Supermant az Egyesült Államokhoz hasonlította a film előzetesének csütörtöki bemutatóján. A premier mellett egy kérdezz-felelek keretében beszélt arról, milyen politikai tartalma van annak, hogy a főhőst így ábrázolta − írta meg a Fox News.
Van egy kimerült Superman az elején. Ez a mi országunk
− közölte James Gunn.
A trailer csütörtök óta látható az interneten, és egy új univerzumot terít a legendás DC-szuperhős számára. A címszereplőt ezúttal David Corenswet alakítja, míg Lois Lane karakterét Rachel Brosnahan viszi vászonra.
Különleges, mondhatni formabontó megközelítésből mutat be egy újabb művészeti témát az Exhibition on Screen sorozat legújabb epizódja, a 200 éves a londoni Nemzeti Galéria. A dokumentumfilmben a múzeum munkatársai és hírességek mesélnek kedvenc festményeikről: tudományos eszmefuttatás helyett most személyes történetek kapnak főszerepet.
A londoni Nemzeti Galéria a világ egyik legnagyobb képtára. Tele van remekművekkel, a történelem kifogyhatatlan forrása. De kinek a történetét meséli el, és melyik műalkotásnak van a legnagyobb hatása? Nos a film szereplői egytől egyig más választ adnak a kérdésre.
A 200 éves a londoni Nemzeti Galéria készítői szerint a művészet ereje abban rejlik, hogy
művészettörténeti ismereteitől, társadalmi hátterétől, vallásától függetlenül mindenkihez szól.
A film azokat szólaltatja meg, akiknek az életét valamilyen módon meghatározta a két évszázaddal ezelőtt megnyílt intézmény. A biztonsági őrtől az igazgatóig, a hétköznapi látogatótól a hírességekig és a királyi család tagjaiig, a legkülönbözőbb emberek mesélik el a galériához, valamint egyes alkotásokhoz fűződő érzéseiket, kapcsolatukat.
Amikor nincs elég rossz film a kínálatban, mindig bízhatunk Dwayne Johnsonban, a pankrátorból lett színészóriásban, aki összehozta a DC szuperhősfilmek egyik legnagyobb szégyenfoltját, a Black Adamet, de élettelen játékával 2017-ben pár hónapon belül egymás után herélte ki a Jumanjit és a Baywatchot, na és a Halálos iramban-filmekben úgy lett a legrosszabbul alakító színész, hogy ott volt mellette Vin Diesel is. Napestig lehetne sorolni, miért rettenetes színész a Rock, aki talán legutoljára a 2015-től 2019-ig vetített Nagypályások című sorozatban volt képes bármi értékelhetőt felmutatni, azóta meg sodródik az árral, és a kapcsolatrendszeréből él. Más oka nem lehet annak, hogy még mindig kap munkát Hollywoodban a kopasz akciósztár.
A Rock újdonságát, A hullahó-akciót idehaza úgy nézte a közönség, mintha kötelező lenne, a november 7-ei mozis premierje óta az eredetileg streamingre szánt karácsonyi akciófilmre 200 ezernél is többen váltottak jegyet, ami mindössze azért megdöbbentő, mert egy rettenetes alkotásról van szó, amibe igaz, hogy szorult néhány jobb ötlet, és egy – a színészgárda maradékához képest egészen korrektül teljesítő Chris Evans, de a december 12-től az Amazon Prime-on is elérhető produkció így is egy popkulturális környezetszennyezésnek tekinthető. Ezzel a megállapítással pedig kedves voltam és visszafogott, mert A hullahó-akció valójában egy nagy rakás trágya.
A film egyrészt a Mikulás testőre, Callum Drift (Dwayne Johnson) körül forog, aki már nem látja az emberekben a jóságot, és az ünnepekben az értelmet, ezért a visszavonulást fontolgatja. A nagy szakállú, meglepő mértékben kigyúrt Télapó (J. K. Simmons) erről persze hallani sem akar. Túl sok beleszólása persze nincsen a döntésbe, mert a karácsonyra készülő jó szándékú öreget egyik napról a másikra elrabolják. Minden jel a Mikulásban gyerekkora óta nem hívő Jack O’Malley (Chris Evans) felé mutat, aki csak élné léha és mindenféle célt nélkülöző életét, amikor óriási jegesmedvék, fej nélküli lovasok, krampuszok, horrorisztikus hóemberek, és egy brutálisan élettelen színészi alakítást felmutató Lucy Liu esnek át a küszöbén, hogy belerángassák ebbe az őrületbe.
Ordas nagy hazugság lenne azt állítani, hogy a horror rajongóit elkényeztették idén az alkotók. A zsáner kedvelői többnyire korábban jól működő ötletek langyos felmelegítését, a plágium határát súroló fércműveket és meglehetősen gyatra folytatásokat kaptak. A Veszettek című francia horror akár meg is menthette volna a 2024-es évet. De nem tette, pedig minden esélye meg volt rá.
A francia horror nagy múltra tekint vissza, jó pár mára klasszikussá váló darabot ide idézhetnénk. De elég, ha csak az 1955-ben bemutatott Ördöngösök vagy a 2008-as Mártírok című filmre gondolunk. És hát amellett sem mehetünk el szó nélkül, hogy 2023 egyik legjobb horrorját, a Vörös szobákat pedig a kanadai franciáknak köszönhetjük. Így ha azt olvassuk, hogy új francia horror érkezik a mozikba, ráadásul az egész film egyetlen, végtelenül bizarr snittből áll, akkor különösebb hezitálás nélkül csak annyit mondunk: na, nézzük!
A legnagyobb kiszolgáltatottságot talán a szeretet hiánya okozza: elszigetel minket, vagy rávesz olyan döntésekre, amit tiszta fejjel sosem tennénk meg. Ezt a terhet hordozza magával Grace Pudel, az Egy csiga emlékiratainak főszereplője, aki magányában egyre jobban behúzódik csigaházába, sodródik a kétségbeesés felé, mígnem élete a semmi peremére ér, de ekkor mégis „csoda történik”.
Adam Elliot legújabb animációs filmje, amit a 2025-ös januári Golden Globe-ra is jelöltek – nagy eséllyel pedig az Oscar-jelölést is meg fogja kapni – nyolc évig készült. 94 percnyi stop-motion technológia, amihez többek közt olyan színészek adták a hangjukat, mint Sarah Snook és Jacki Weaver, vagy a rocksztár, Nick Cave.
Az Oscar-díjas író-rendező életének egyik legnagyobb munkája az alkotás, mindössze a 2009-es Mary és Max című filmje volt hasonló volumenű. Bár a mostani film csak 2025. január kilencedikén jelenik meg Magyarországon, Ausztráliában és az Egyesült Államokban már több hullámban mozikba került 2024 októberében és novemberében. Eddig a kritikai oldalak zöme elismerően írt róla, a BFI Londoni Filmfesztiválon díjat is nyert, ha pedig a filmes világ két legnagyobb gáláján is jól teljesít, akkor az Egy csiga emlékiratai Adam Elliot karrierének csúcspontja is lehet.
Az Oscar-gála hivatalos oldala nyilvánosságra hozta a 2025-ös díjátadó 10 kategóriájának shortlistjeit. Bár ez a névsor még rövidülni fog, következtetni lehet belőle a végső versenyzőkre. Eddig a jelölteket nézve papírformának tűnik a történet. A Dűne: Második rész, a Wicked és a Nosferatu valószínűleg többszörösen pódiumra állhat majd a gálán, de a Gladiátor II. és az Alien: Romulus sem esélytelen pár díjra. Az igazi érdekesség azonban a Golden Globe-on is taroló Emilia Pérez.
Persze csak jelölések terén beszélünk tarolásról, hisz a Globe díjazottjaira is még januárig kell várnunk, de ahogy korábban megírtuk, a zenés, nemzetközi alkotás az elmúlt majd 50 év legtöbb jelölését tudhatja magáénak, és az alkotók nagy valószínűséggel nem térnek haza üres kézzel.
Bár a fő Oscar kategóriák shortlistjei (legjobb film, legjobb rendezés, legjobb férfi és női főszereplő, legjobb forgatókönyv) egyelőre nem nyilvánosak, a zenét, hangot, sminket és vizuális effekteket nézve már kezd kirajzolódni egy olyan minta, amely alapján elég kiélezett versenyre készülhetünk.
Rovataink a Facebookon