Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMNémafilmért rajong Cannes
Egy francia rendező The Artist című némafilmje aratott zajos sikert vasárnap a cannes-i filmfesztivál versenyprogramjában.
Michel Hazanavicius fekete-fehérben forgatott munkáját taps és nevetés köszöntötte a vetítés végén. A film a némafilmek hollywoodi hőskorában, 1927-ben játszódik, főhőse a kor legnagyobb sztárja, George Valentin, akinek mesés karrierje két évvel később a hangosfilm "áldozata" lett.
A kritikusok szerint mind a Valentin szerepét alakító Jean Dujardin, mind a hangosfilmes kolléganőjét és szerelmét, Peppy Millert játszó Berenice Bejo kiemelkedő teljesítményt nyújtottak. A Weinstein testvérek még idén moziba akarják küldeni a The Artist című produkciót, és egy cannes-i babérkoszorú nyilván jót tenne a nézettségnek - latolgatták a fesztivál elemzői.
"Tisztán látvány. Színtiszta mozi. Nem tudtam, hogy képes leszek-e megcsinálni" - mesélte a 44 esztendős rendező, aki régi kollégáját, Ludovic Bource-t kérte fel a film zenei világának megalkotására.
Mint Hazanavicius elárulta, szereplői és ő is rengeteg némafilmet néztek meg a forgatás előtt, hogy ellessék a szavak nélküli történetmesélés titkát. A rendező hamar rájött, hogy az ironikus vígjáték nem a megfelelő műfaj. "Egy némafilm bizonyos hatást gyakorol a nézőre. A melodráma vagy a szerelmi történet jobban illik a néma formátumhoz" - magyarázta.
Hazanavicius ugyanakkor nem művészfilmben gondolkodott, szó sincs arról, hogy a sorok között kellene olvasni az értelmét keresve, a közönségnek készítette a filmjét,
A The Artist az utolsó pillanatban került be az Arany Pálma-díjért folyó versenybe, ugyanis eredetileg a mezőnyön kívül vetítették volna.