További Életmód cikkek
Az antik lakáskultúra barátja, a Cézár ház, a Kleopátra ház, a Léda ház és a Heléna ház építője, az Autóker Holding Rt. új lakóparkja ugyanis egy mediterrán kastély hangulatával kecsegteti a vásárlót, a város szívében. Látogatásunk után azonban annyit szűrtünk le, hogy nem szeretnénk falanszterben lakni, még akkor sem, ha a szomszéd maga Marina, az óriásplakátokról ismert, zöld szemű, telt idomú bestia lenne.
Ahol a Part szakad
Rövid körsétánk után úgy tűnt, a Marina Part leginkább házgyári lakótelepre hasonlít. A kőburkolat, körablak és hullámzó erkélylemez alkalmazása sem tudja elfedni a panelérzést. Az összképet ugyanis nem ezek, hanem a lépték és a szerkezet határozzák meg. Itt ugyan a földszintre eleve szolgáltatásokat terveztek, tehát nem kell majd a garázst ABC-vé alakítani, mégsem valószínű, hogy ez elég lesz a "modern élet lüktetéséhez" a kilencemeletes házak közötti fás pázsiton, amit a sajtóanyag természeti környezetnek hív.A látványtervekből nem derül ki, hogyan kapcsolódik a projekt területe a környező (leendő) városszerkezethez. Valószínűleg sehogy, már csak azért sem, mert a lakópartot hermetikusan lezárják majd, a bejárat valahonnan délkelet felől lesz. Így aztán kérdéses, hogy fog ebből "mindenki profitálni", hogyan gazdagítja szűkebb és tágabb környezetét a számos városi funkciót nélkülöző, ám annál nagyobb telep.
Az építészet minőségi mutatóival az a gond, hogy sehogy nem lehet őket szép, nagy számokba foglalni. A Marina Partot mindenesetre büszkén számolgatják gazdái: 20 hektáros területen három ütemben 3500-3600 lakás épül 80 milliárd forintból. A feszített víztükrű medence 50 méteres lesz, a belváros, azaz a West-End autóval öt-tíz percre van.
Ehud Amir, AH-elnök-vezérigazgató szerint lesz itt "minden, amire egy ember csak vágyhat", ő maga is szívesen lakna itt, ez "talán a legszebb környék a városban". Látogatásunkkor egy újságíró meg is kérdezi, mi lesz a "látványromboló" lakóhajókkal, amik a Népsziget csúcsánál vannak kikötve. A kerület polgármestere megköszöni, hogy értékítéletük megegyezik, és közli, az engedély nélkülieket eltávolítják, a többiek engedélyét pedig nem szándékoznak megújítani.
Hálószoba soványaknak
A projekt reklámprospektusa azt írja, itt végre "emberközpontú" lakást, sőt, egyenesen "életteret" kapunk (építészeti tervezés: Citinvest, Dr. Fekete Lajos). Ezt a szenzációs újítást biztosan értékelni fogják az ide költöző "good quality people" (Ehud Amir), akik nyilván nem törődnek azzal, hogy pontosan nem sokat tudnak meg a lakásról, hiszen a honlap alaprajzain nincsenek méretek feltüntetve.
A 06AB típusú alaprajz alighanem kozmetikázott is, a baloldali szoba ajtaja ugyanis valójában a fal közepére esik. A képen is látható két konnektor pedig úgy helyezkedik el, mintha közéjük egy franciaágyat képzeltek volna el. Csakhogy ezekbe a szobákba nemigen fér el keresztben egy ágy, ha szeretnénk a lábánál kényelmesen, vagy akár kényelmetlenül elslisszolni.
Ugyanitt a bejárati ajtó a konyhapult vége mellett nyílik, tehát tulajdonképpen a konyhába. Ekkora lakásban külön wc-zuhanyozó és wc-fürdő, ráadásul egymás mellett, legalábbis vitatható megoldás, de valamivel ki kell tölteni a belső, ablaktalan oldalt. Ez a középfolyosós rendszer következménye, ami ma már legfeljebb a szállodaépítészetben használatos, na meg a haszonmaximalizáló lakóingatlanberuházásokban. Az AH Rt. képviselője szerint a "hatalmas teraszok" közül "a lehető legtöbb a Duna irányába próbál nézni". Ez pontosan a felének sikerül is, mert azok a középfolyosó megfelelő oldalára kerültek. Talán nem meglepő ezek után, hogy az apróbetűs szöveg közli: "a helyiségek méretei a faltengelytől számítandóak", vagyis a szobák alapterülete fallal együtt értendő.
Konyha fogyókúrázóknak
A lakópart építészetileg nem nagyon értékelhető, sem az esztétikum, sem a funkcionalitás oldaláról. Néhány jellemző motívum kivehető a honlapon közölt, még eladatlan lakások terveiből: a nagyobbak leginkább abban különböznek a kisebbektől, hogy több hálószobájuk és közlekedőterük van, ez viszont összességében nem eredményez magasabb minőséget. A konyhája ezeknek is, mint általában az összesnek, alulméretezett. Úgy látszik, a magyar presztízsfelfogásba még nem épült be a tágas, nagyvonalú, tehát jól használható konyha és az életminőség összefüggésének ismerete.A tervek jellemzően egy térben oldják meg a konyha-étkező-nappali hármast, mégsem kezelik a közös teret egységesen, hanem úgy, mintha három egymásba gabalyodó, esetlegesen összekapcsolt és átfedésben lévő helyiségről lenne szó.
Bizarr formák
G36 lakás
Feltehetőleg az épületek külső megjelenése, az alaprajzi és alapterületi választék maximalizálása illetve a középfolyosós rendszer által támasztott követelmények közötti koncepciótlan kapkodásnak az eredménye a sok bizarr forma, képtelen teraszalakzat, hegyesszög (G36, G34) és használhatatlan maradéktér (ami az alapterületbe azért beleszámít). A T33 és T50 például hatalmas wc-jével és irdatlan közlekedőterével tűnik ki. A T95-ös és T100-as egység tartószerkezeti pillér mögé nyúló konyhapultja igazi csemege, nemkülönben a lakás intim zónáját bejárati térrel kombináló G34. Tetszett viszont a T103 és a T104, mert vannak bennük háztartási helyiségnek is felfogható terek.
A prospektusban szereplő látványtervek a szokásos módon a számítógépes semmiben lebegve ábrázolják a területet, a kamu életképek közül egynek van felismerhetően köze a Duna-parthoz, egy másiknak viszont valami tengerparti medencéhez. A József Attila-idézetek abúzusszámba menő használata és a demagóg reklámszöveg pedig tovább erősítik bennünk az érzést: marhára meg kell dolgozni manapság azért, hogy a vásárlók lenyeljék a valódi presztízst.
Örömteli tény azonban, hogy a külső fal és a kőburkolat közé gyömöszölt szemét a magyar építőipar all inclusive szolgáltatásának keretében az igényesebb lakásvásárlóknak is kijár. Az újabb reklámplakát szerint Marina azóta már ruhátlan és csak sejthetjük, nimfaként hogyan enyeleg a közeli Duna Plaza mögötti liget szatírjaival.