További Klassz cikkek
|
A gonzo megteremtője
Thompsont az amerikai új stílusú újságírás egyik legjelentősebb irányzata, a "gonzo" megteremtőjének tartják, amely nemcsak újszerű témaválasztásában, hanem nyelvezetében is erősen kötődött a 60-as évek "ellenkultúrájához", a korszak szabadság-eszményeihez, kábítószeres kísérleteihez, és a publicistát a sztorik nélkülözhetetlen részévé tette.
Az író 1937. július 18-án született a Kentucky állambeli Louisville-ben. Újságírói pályafutását 1956-ban kezdte, szabadúszóként számos neves lapnak dolgozott, köztük a Time-nak, a The New York Herald Tribune-nak és a Rolling Stone-nak, amelyben 1972-ben Richard Nixon elnök választási kampányáról írt azóta klasszikussá vált cikksorozatot, majd 1974-ben saigoni tudósítója is volt a vietnami háború utolsó időszakában.
A pokol angyala
1965-ben csatlakozott a Pokol Angyalai (Hell's Angels) motoros bandához, és az egy évvel később róluk írt könyv a korszak egyik legfontosabb dokumentumregénye lett. Nemcsak a banda életét, eszméit, a motorok szinte vallásos tiszteletét mutatta be, hanem azt a félnomád életformát is, amelyet Thompson a Vadnyugatot meghódító pionírok szellemiségéhez hasonlított.
Kendőzetlen módon és nyelvezettel mutatta be a Pokol Angyalainak alkohol- és kábítószer-imádatát, erőszakosságát is. E függőségek Thompson életét is végigkísérték, ennek legismertebb lenyomata volt az 1972-ben megjelent Félelem és reszketés Las Vegasban című könyv, amelyből 1998-ban Terry Gilliam készített filmet Johnny Deppel a főszerepben. Neki magának is többször meggyűlt a baja a hatóságokkal.
Hunter S. Thompson Woody Creek-beli birtoka a tulajdonoshoz hasonlóan legendássá vált. Az író pávákat tenyésztett itt és fegyvereket gyűjtött. 2000-ben véletlenül megsebesítette asszisztensét, miközben egy medvét akart elűzni kertje alól. Ezúttal azonban maga ellen fordította a puskát.