További Klassz cikkek
Hatra |
A helyzet urai
Bár az Egyesült Államok kormányának illetékesei szerint a precíziós fegyverek alkalmazása miatt nincs ok az aggodalomra, az archeológusok, az 1991-es iraki háború negatív tapasztalataira hivatkozva mégis aggódnak. A Sivatagi Viharban ledobott 8800 tonna bombának ugyanis csak 8%-a volt precíziós rendszerű, derül ki az Indiana Egyetem Hágai Egyezményt és annak betartását tárgyaló tanulmányából. Így a célpontok kijelölésére is csak korlátozott mértékben volt lehetőség.Az Egyesült Államok egyébként nem ratifikálta az 1954-es, a műemlékek és vallási épületek támadását tiltó egyezményt, de katonai források szerint az Öböl-háború során mindent megtettek a kulturális célpontok elkerülésére.
McGuire Gibson, a Chicago University keleti tanszékének munkatársa ugyanakkor beszámolt Mezopotámia egykori fővárosát, Urt ért bombatámadások nyomairól, illetve az amerikai állások kiépítése során a Tell al-Lahmi műemlék együttesben keletkezett károkról. A kutató hozzátette, hogy mivel az Egyesült Államok és Nagy Britannia vezette ENSZ Biztonsági Tanácsa akkoriban nem járult hozzá a műemléki károkat felmérő UNESCO-vizsgálat lefolytatásához, jelenleg is csak találgatni lehet a tizenkét évvel ezelőtti háború archeológiai veszteségeit.
Önkontroll
A Pentagon információi szerint a károkért sok esetben maguk az irakiak a felelősek, mivel katonai létesítményeiket vagy fegyvergyáraikat tudatosan telepítik műemlékek közelébe, vagy egyenesen a műemlékekbe.
Samara |
Sokak szerint a mezopotámiai emlékek túlélését az sem biztosítja, hogy azok jó részét még fel sem tárták. John Malcom Russel, a Massachusetts College of Art régésze szerint a szárazföldi hadműveletek a föld alatt is jelentős károkat okozhatnak. "Dél-Irak legmagasabb pontjai például gyakran rejtenek archeológiai értékeket. Ezeken a helyeken a katonai járművek, vagy a hadműveletekkel járó földmunka a megsemmisülésükhöz vezethet" - nyilatkozta a kutató a The Art Newspapernek.
Bagdadi tolvaj
McGuire Gibson és a The Art Newspaper cikkírója egyetértenek abban, hogy nem csak maga a háború, hanem annak utóhatásai is veszélyesek lehetnek a történelmi emlékekre. A Saddam Hussein bukását követő bizonytalan hatalmi helyzetben ugyanis felerősödhet a műkincsrablók tevékenysége, ami a műemlékekben gazdag ország esetében súlyos következményekkel járhat.
Ur |
Műkincs realizmus
Scott Silliman, az Egyesült Államok légierejének egykori jogásza, a Duke University jelenlegi jogászprofesszora kifejtette: elkerülhetetlen, hogy a műemlékekben gazdag területen folytatott hadműveletek során leletek sérüljenek meg. Optimizmusra adhat ugyanakkor okot, hogy országa már 1991-ben is alkalmazott olyan, az egyes tartományokat behatóan ismerő megbízottakat, akik a katonai beavatkozások körültekintő megtervezéséhez nyújtottak segítséget. "Ebből a gyakorlatból ezúttal sem fogunk engedni" - mondta a jogász a The Art Newspapernek.A bizonytalankodókat az iraki kulturális intézmények talpraállítására kidolgozott programjával próbálja maga mellé állítani az amerikai kormány. Az Amerikai Kultúrpolitikai Tanács, amelyet a Metropolitan Museum egykori jogásza, Ashton Hawkins alapított, például az Iraki Műemléki Szolgálattal tervez együttműködést, persze csak a sikeres hadműveletet követően.
Érdekes fejlemény, hogy a Szolgálat támogatásával az utóbbi időben maga Saddam Hussein is elkötelezte magát Mezopotámia ügyben. Igaz, a némileg mégis elfogult nyugati régészközvélemény szerint az iraki vezetőt nem az archeológia iránt táplált hevülete, hanem a nemzeti érzelmek erősítésének vágya vezérli.