Mint Debreczeni József - Orbán Viktor 1994 és 1996 közötti személyes tanácsadója - elmondta: nem politikai szándék motiválta a most távozott miniszterelnök életrajzának megírásakor. A rendszerváltásban aktív politikusként résztvevő egykori MDF-es országgyűlési képviselő - szavai szerint - igyekezett tárgyilagosan, egyszersmind jóindulattal összeállítani a könyvet.
Gyurgyák János, az Osiris főszerkesztője hangsúlyozta, hogy előre eldöntötték: a könyv csak a választások után kerül forgalomba. Körösényi András politológus a szerző értelmiségi moralizáló megközelítését méltatta. Úgy vélte, hogy a könyv nem lesz népszerű sem Orbán Viktor hívei, sem ellenfelei körében, mert Debreczeni József nem emel szobrot, sőt inkább bálványt dönt, és nem elégszik meg a Fidesz-bírálatok felidézésével sem, vitatkozik azokkal, újra mérlegre tesz mindent. A politológus szerint a kötetből egy olyan kivételes tehetségű politikus képe bontakozik ki, aki képes arra, hogy a dolgokat kimozdítsa kerékvágásukból és merőben új irányt adjon azoknak.
Bozóki András politológus azt kifogásolta, hogy a szerző helyenként túlzottan mentegeti Orbán Viktor lépéseit, a "gazdasági és egyéb machinációk" a posztkommunista környezet miatt úgymond igazolást nyernek. Egyúttal szükségtelennek és műfajidegennek nevezte, hogy Debreczeni József alapos, 500 oldalas könyve végén beszélgetést közöl Orbán Viktorral.