Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM"A bizottságra mély benyomást tett Pécs jelentése, mivel nagyon sok területen sikerült előrelépést elérni a 2006-os kiválasztás óta" - áll abban a jelentésben, amelyet az Európai Bizottság első monitoring ülése után fogalmaztak meg. A 2007. november 21-i ülésen Európa 2010-es kulturális fővárosainak képviselői - Essen, Isztambul és Pécs - számoltak be az előkészületekről és a főbb feladatokról.
A monitoring bizottság véleményét az előzetesen megküldött kérdőív, a brüsszeli prezentáció, valamint az ott elhangzott kérdésekre adott válaszok alapján fogalmazta meg. A jelentés megemlíti, hogy a pécsi kulturálisfőváros-projekt számos kulcspozíciójából távoztak vezetők. A monitoring bizottság ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy a vezetői struktúra ennek ellenére jól funkcionál. A jelentésben szerepel, hogy művészeti vezetőt neveztek ki a programok kidolgozására, ami jelzi a dokumentum idejétmúltságát.
Ahogy arról beszámoltunk, a művészeti vezető két nappal a bizottság meghallgatása után távozott, mert nem látta biztosítottnak a feladat ellátásához szükséges feltételeket.
A hurráoptimista jelentés szerint "nagyon sok energiát fektet Pécs az infrastruktúra kiépítésébe" és kiemelte, hogy a három város közül az elért eredmények alapján Pécs a legsikeresebb. A bizottság felhívta a figyelmet a lakosság és a civil szféra bevonásának fontosságára, a nemzetközi kulturális tartalom és az európai értékek és üzenetek hangsúlyozására a 2010-es évadban és a felvezető években.
A friss hírek szerint az öt beruházásból egy, a Nagy Kiállítótér azonban idő hiányában nem készül el.
A bizottság megállapította, hogy Essen és a vele együtt pályázó Ruhr-vidék jelenlegi programja túl széles spektrumot ölel fel, nem kellőképpen fókuszált és hiányoznak a megvalósításhoz szükséges pénzügyi fedezetek. Isztambul esetében a bizottság szintén elismerte az előkészítésre fordított igen nagy energiát, azonban mind a menedzsment területén, mind pedig a tervezett programok finanszírozása területén komoly hiányosságokat, illetve megoldásra váró feladatokat lát.
A monitoring bizottság előtt minden kulturális fővárosnak kétszer kell beszámolnia az előkészítés menetéről: első alkalommal az évad kezdete előtt legalább két évvel, második alkalommal pedig legkésőbb fél évvel a rendezvények megkezdése előtt.
A bizottság fő feladata, hogy véleményével, tanácsaival segítse a városok felkészülését, és hangsúlyozza a hosszútávú célok és fenntarthatóság szempontjait a sokszor túlzottan az adott év kihívásaira koncentráló városok számára.