Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMA Bors a válság egyetlen nyertese
Az, hogy a válság nem kíméli a nyomtatott sajtót, eddig sem volt titok, de hogy mennyire nem, az csak a MATESZ napokban nyilvánosságra hozott jelentéséből derül ki. Sorozatunk első részében a napilapokat néztük meg. Összehasonlításként a tavalyi év válságmentes, 3. negyedévi összes értékesített példányszámról szóló adatait vetettük össze a 2009 első negyedévi adatokkal.
Az adatokból az derül ki, hogy a napilapok piacán egyedül a Bors nem szenvedett vereséget, nemhogy csökkent volna az értékesített példányszáma, hanem még nőtt is. Tavaly júniustól idén márciusig nyolcezer új olvasót szereztek, így már 91 ezer példányban kel el naponta.
A Napi Ász nem küldte el az adatait a MATESZ-nek, így nem tudjuk, hogy rájuk milyen hatással van a válság, azt viszont igen, hogy a Blikk igencsak rosszul járt. A tavalyi év harmadik negyedévében még majdnem 234 ezret értékesítettek belőle naponta, míg ez idén márciusra 213 ezerre csökkent. Ilyen nagymértékű, húszezres veszteséget egyik lapnak sem sikerült produkálnia.
De ezzel a 8,9 százalékos veszteséggel is csak a másodikak a Nemzeti Sport után, aminek mintegy 11 ezres eladott példányszám csökkenéssel (79 ezerről 68 ezerre) kell számolnia, és így 13,9 százalékkal ők vezetik a vesztesek toplistáját. Őket követi a Népszabadság, amelyik tavaly nyáron még 105 ezer példányban kelt el, idén viszont már csak 96 ezren veszik (-8,5 százalék).
A Magyar Nemzet nem szenvedett ilyen vereséget, mindössze négyezerrel kevesebben (-7 százalék) adnak ki rá pénzt reggel az újságosárusoknál, így idén tavasszal 53 ezer értékesített példányszámmal büszkélkedhetnek. A Népszavának így aztán van minek örülnie, mínusz hétszázas eladott példányszám csökkenésével (20 ezerre) és 3,3 százalékos veszteségével szinte már a nyertesek közé sorolható.
A Magyar Hírlapot és a Napi Gazdaságot nem auditálják, utóbbira azonban valószínűleg ugyanolyan kisebb mértékű csökkenés lehet a jellemző, mint a Világgazdaságra, amelyikből ötszázzal kevesebbet adnak el naponta (11 ezer példányt), és ez 4,3 %-os veszteséget jelent számukra.