Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMNem a HVG bukott a legnagyobbat
További Média cikkek
- Puzsér Róbert és a Fókuszcsoport is nekiment Dancsó Péternek
- Ahol egy démon simán elmegy gyorsétterembe dolgozni
- Az Apatigris inkább házimacska, de kandúrkodni vágyik
- Meghalt Joe Ruby, a Scooby-Doo rajzfilmsorozat egyik alkotója
- Van olyan fajtája a szexuális erőszaknak, amiről én is most hallottam először
Sorozatunk második részében a nagyobb hetilapok adatait vizsgáltuk, és már meg sem lepődtünk, hogy milyen meredeken zuhantak az eladási példányszámok a tavaly július-szeptember közötti vidám, válság nélküli hónapokhoz képest.
A válság a legnagyobb hatással a Heti Válaszra volt, amelyet tavaly nyáron még 21,5 ezer példányban értékesítettek, idén tavasszal viszont már csak 19,3 ezer darabot adtak el belőle átlagosan, így 10,5 százalékos példányszámcsökkenéssel Borókai Gábor lapja vezeti a vesztesek toplistáját. Őket követi a 168 Óra, ami 10,2 százalékos veszteséget könyvelhet el az első negyedévi 25,4 ezres példányszámmal.
A Magyar Demokratát a tavaly nyári 20,2 ezer vásárló helyett idén tavasszal már csak 19 és félezer ember kért az újságostól (-8,7 százalék), a Figyelő pedig 1113 példánnyal (-8,1 százalék) fogyott kevesebbel, mint tavaly, most 12,5 ezren veszik.
Az egyre vékonyabb HVG, ami a nyomtatott sajtó reklámtortájából is egyre kevesebbet tud kimarkolni, meglepő módon nem is vesztett olyan sok olvasót. Tavaly nyáron még 85,8 ezer darabot adtak el belőle, az idei év első három hónapjában pedig 80,7 ezret, így 5,9%-os veszteséget értek el. A közéleti-politikai lapok piacán náluk kisebbet csak a vidék hetilapja, a Szabad Föld bukott. A tavaly nyáron még 111,9 ezres adatot produkáló lapot most 109 ezren veszik átlagosan, így mínusz 2,5%-os eredménnyel ők állnak a vesztesek listájának utolsó helyén.
Az Élet és Irodalomhoz hasonlóan a Magyar Narancsot sem auditálja a MATESZ, saját bevallásuk szerint alig érzik meg a válságot, hetente 10-12 ezer példányt adnak el.
A bulvár hetilapok összes értékesített példányszámainak adatait összenézve az derül ki, hogy az emberek könnyebben lemondanak a bulvárról, mint a tájékozódásról. Egyetlen politikai hetilap sem vesztett ugyanis annyi olvasót, mint a Hot!, amelyiknek a tavalyi év 3. negyedévéhez képest 17 189-es példányszámcsökkenést kell elkönyvelnie. Míg a tavalyi év 3. negyedévben 100,7 ezer példányt értékesítettek, az idei év első negyedévben már csak 83,5 ezer darabot, így a 17 százalékos veszteséggel magasan ők vezetik a vesztesek toplistáját.
Őket követi mínusz 13,3 százalékkal a Best, amelyik több mint húszezer olvasót veszített az elmúlt időben, így már csak 134,2 ezren választják a standról. A legjobban a legtöbb példányszámban (277,5 ezer) fogyó Story járt a bulvár hetilapok közül, 3,6 százalékos veszteségükkel mondhatni egyelőre megúszták a válságot.