Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMÚj hirdetők tűntek fel a mozis reklámpiacon
További Média cikkek
- Puzsér Róbert és a Fókuszcsoport is nekiment Dancsó Péternek
- Ahol egy démon simán elmegy gyorsétterembe dolgozni
- Az Apatigris inkább házimacska, de kandúrkodni vágyik
- Meghalt Joe Ruby, a Scooby-Doo rajzfilmsorozat egyik alkotója
- Van olyan fajtája a szexuális erőszaknak, amiről én is most hallottam először
Nem zárta jól 2008-at a médiapiacon a mozi, az összes klasszikus felület közül egyedül ennek a számai mutattak abszolút értékben mért csökkenést, a Magyar Reklámszövetség (MRSZ) 2008-ra becsült 740 millió forintos valós - tehát nem tarifaáras, hanem kedvezményekkel csökkentett - költése majd 13 százalékot esett, azonban a reklámtortán belüli szeletet továbbra is őrizte a maga 0,4 százalékával.
Az eddigi jelek azonban arra utalnak, hogy az idén nem feltétlenül folytatódik a csökkenő tendencia. Az idei első öt hónapban TNS Media Intelligence adatai szerint növekedett a mozira fordított reklámköltés, tarifaáron számítva a vásznas (on-screen) szpothirdetéseket tekintve eddig 78 százalékos bővülést mutat a felület, ami több mint félmilliárd forintot jelent.
A növekedés legfőbb motorja nem az egyes hirdetők költésének növekedése, hanem sokkal inkább új szereplők belépése a piacra - állítja Palincsár László, az Initiative, a PanMedia és a Universal-McCann médiaügynökségek közös médiavásárló szervezete, a Magna Global Hungary ügyvezető igazgatója. Míg tavaly összesen 28 reklámozó jelent meg a mozikban, amelyek közül 10-12 folytatott kampányszerű tevékenységet, az idén ez a szám 42-re emelkedett.
Akadnak közöttük olyan exkluzív márkák is, mint a Unilever, a Pepsi vagy az Opel, de az EP-kampány is éreztette hatását a mozikban, elsősorban az SZDSZ révén. Úgy tűnik, több hirdető fedezte fel magának újra a mozit - állapította meg Palincsár, aki szerint a folyamatban közrejátszott a mozis reklámozás egyszerűsödése is.
Az utóbbiban szerepe van a digitális, illetve hd-technológiának, amely technikai szempontból könnyíti meg a hirdetők dolgát a reklámok elkészítésében, valamint annak, hogy a két nagy magyarországi plázamozi-hálózat révén ma már egyszerű országos lefedettségű kampányokat tervezni.
A szakember szerint a reklámköltések jelentős hányada az ilyen típusú mozik bevételét növeli és igen kevés jut belőle az artmoziknak. Bár a filmszínház az egy főre vetített elérés költségében továbbra is a sor végén kullog az egyes médiatípusok között, vannak olyan célcsoportok, illetve marketingcélok, ahol továbbra is van létjogosultsága.
A mozireklámok elsősorban a 15-39, szűkítve pedig a 15-24 évesek elérésében lehetnek hatékonyak és főként imázskampányoknál használhatók sikerrel. Bár a mozi ennek a korosztálynak is csupán igen kis hányadát képes elérni, azonban ez a csoport - márcsak a mozijegyek árát figyelembe véve is - az átlagnál magasabb jövedelműeket, tehát az igazán fizetőképes keresletet foglalja magába. Nagy kihívást jelenthet azonban a jövőben az internet további térnyerése, amely szintén a fiatalok elérésében kiemelt jelentőségű médiafelület és gyors bővülése, illetve olcsósága révén a mozi által birtokolt kis szeletet is veszélyezteti, nem beszélve arról, hogy fogyasztói szempontból is alternatívát jelent, hiszen a mozikban látható filmek többsége könnyedén és ingyen letölthető a világhálóról.
Rendkívül ritkák az olyan kampányok, amelyek kizárólag moziban futnak, az esetek túlnyomó többségében a mozireklám egy több médiafelületet, illetve marketingeszközt felölelő mix részeként funkcionál - mondta a szakember. Palicsár szerint nemcsak a vásznon futó szpothirdetések jelenthetnének bevételt a mozik számára, hanem az azok belső terében elhelyezett indoor hirdetések is, azonban ezeket a felületeket ritkán értékesítik külön a mozik, sokkal inkább kínálják kiegészítő felületként, mintegy extraként a szpothirdetések mellé.