Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMFelmondtak az éhségsztrájkolóknak
További Média cikkek
- Puzsér Róbert és a Fókuszcsoport is nekiment Dancsó Péternek
- Ahol egy démon simán elmegy gyorsétterembe dolgozni
- Az Apatigris inkább házimacska, de kandúrkodni vágyik
- Meghalt Joe Ruby, a Scooby-Doo rajzfilmsorozat egyik alkotója
- Van olyan fajtája a szexuális erőszaknak, amiről én is most hallottam először
"Az MTVA az MTI OS-en keresztül mondott fel nekünk" - összegezte a fejleményeket az Indexnek Nagy Navarro Balázs, aki szerint a 16:22-kor kiadott közlemény után jó öt perccel kereste meg őket előbb a biztonsági szolgálat embere, majd egy munkaügyis, hogy átadják a papírjaikat, amiket egyébként nem vettek át.
"Nem hagytak más lehetőséget"
Az MTVA közleménye szerint az éhségsztrájkolók "két hete tartó demonstrációjuk során folyamatosan provokálják a munkáltatót. Tudatosan jogszabályellenes magatartásukkal, tevékenységükkel megsértették a Médiatörvény és a Munka Törvénykönyve vonatkozó szabályait, politikai szerepvállalásukkal pedig semmibe vették a Közszolgálati Kódex előírását, mely szerint politikai ügyekben közéleti szereplést nem vállalhatnak, a nyilvánosság előtt véleményt nem nyilváníthatnak. Tevékenységükkel kifejezésre juttatták, hogy nem akarnak a közszolgálati médiában dolgozó munkavállalói közösséghez tartozni, ezért nem hagytak más lehetőséget a munkáltató számára, mint hogy éljen a rendkívüli felmondás munkajogi eszközével".
Nagy Navarro az Indexnek elmondta, miután az MTVA az őszi csoportos létszámleépítéskor nem tudta elküldeni őket, mivel a szakszervezet nem járult hozzá az elbocsátásukhoz, most rendkívüli felmondással próbálnak élni, "de azt is jogellenesen teszik, mivel a szakszervezetnek véleményezési joga lenne ebben az esetben is, ezt azonban nem várta meg az alap".
Az éhségsztrájkolók szerint "miután öt napja fény- és hanghatásokkal kínoznak minket, hamis fotókat tesznek fel az éhségsztrájkról a Facebookra, melyekről úgy tűnik, mintha ettünk volna, és miután a sztrájktörvényre hivatkozva jogellenesnek minősítették az akciót, miközben az éhségsztrájk nem tartozik bele a törvénybe, most már nem riadnak vissza semmitől, a jogállamiság elveszett".
Elküldhetik őket az épület elől
Az azonnali hatályú rendkívüli felmondás egyik következménye az lehet, hogy az éhségsztrájkolókat kiszorítják az MTV székháza elől, mondván már nem közmédiás alkalmazottak, így nem tartózkodhatnak a helyszínen. Ezzel kapcsolatban Nagy Navarro leszögezte, hogy nem adják fel az éhségsztrájkot, és ha rajtuk múlik, akkor nem hagyják el a bázisukat.
Szávuly Aranka az Indexnek elmondta, kettejükön kívül az éhségsztrájkhoz csatlakozott még Daróczi János, a köztévétől nyáron elküldött kisebbségi műsorok főszerkesztője, és kilenc civil a Szolidaritás és az Egymillióan a magyar sajtószabadság csoportból. Az MTV épülete elé azonban az éhségsztrájk kezdete óta folyamatosan érkeznek azok a civilek, politikusok és közéleti szereplők, akik szolidaritásukról biztosítják őket.
LMP-sek érkeztek az éhségsztrájkolókhoz
A két szakszervezeti vezető elbocsátásának hírére este Schiffer András, az LMP frakcióvezetője, és Karácsony Gergely frakcióvezető-helyettes is kilátogatott az éhségsztrájkolókhoz, később pedig Demszky Gábor, volt főpolgármester is megjelent a helyszínen összegyűltek között. Az LMP-sek az MTI-nek elmondták, bíznak abban, hogy Nagy Navarro Balázs és Szávuly Aranka a munkaügyi bíróságon meg tudja védeni majd igazát.
Nagy Navarro Balázs azt mondta, hogy addig nem mennek el a köztévé épülete elől, amíg a „hírhamisítók nem távoznak". Gazsó L. Ferenc, az MTVA vezérigazgató-helyettese erre azt mondta, hogy a Magyar Televízióban nem dolgoznak hamisítók, provokatív kijelentésekre pedig nem akar reagálni.
Gazsó L. Ferenc és Cserháti Ágnes, az MTVA szóvivője állításuk szerint azért keresték fel az LMP helyszínre érkező képviselőit, hogy Böröcz István, az MTVA vezérigazgatója megbízásából „kötetlen megbeszélésre" hívják a küldöttséget. Cserháti az MTI-nek azt mondta, ezt azért tartották szükségesnek, hogy az MTVA vezetése hivatalos tájékoztatást adhasson a megjelent országgyűlési képviselőknek a demonstráció fejleményeiről.
Schiffer András ugyanakkor azt mondta, hogy ők az éhségsztrájkolókhoz jöttek látogatóba. Karácsony az Indexnek azt mondta, hogy szerinte ebben a helyzetben az alap vezetőjének nem parlamenti pártokkal, hanem a saját munkavállalóival kell tárgyalnia.
Két hete tart már
Az MTV székháza előtt a Lomnici Zoltán kiretusáló tudósítás miatt december 10-e óta éhségsztrájkoló közmédiások előbb azt követelték, hogy az alap mondjon fel Élő Gábornak, az MTI Hírcentrum igazgatójának, és két helyettesének, valamint Papp Dánielnek, az MTVA hír- és hírháttérműsoraiért felelős főszerkesztőjének.
Majd amikor a közmédia vezetése Élő Gábort azonnali hatállyal elküldte, és Papp Dánielt lefokozta, azt követelték, hogy a többi felelőst is távolítsák el posztjáról. Mivel ez nem történt meg, az éhségsztrájkolók múlt szerda óta már Böröcz István, az MTVA vezérigazgatója és Belénessy Csaba, az MTI vezérigazgatójának felmentéséért küzdenek.
Tiltakoznak a felmondás ellen
Az MTI Sajtószakszervezet, a Duna Televízió Üzemi Szakszervezet (DTVÜSZ) és a Független Rádiós Szakszervezet (FRÁSZ) is tiltakozott az MTVA döntése ellen, hogy rendkívüli felmondással, azonnali hatállyal megszüntette „két, az éhségsztrájk eszközével a sajtószabadság tiszteletben tartásáért és a tisztességes közmédiáért küzdő szakszervezeti vezető munkaviszonyát".
Az MSZP közleményében azt írta, hogy a felmondás ténye és módja egyformán elfogadhatatlan, a 4K! – Negyedik Köztársaság mozgalom pedig felháborító politikai döntésnek tartja a két szakszervezeti vezető munkaviszonyának megszüntetését.