Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMNem kérdezősködött, amikor felkérték a médiaalapítvány vezetésére
További Média cikkek
- Puzsér Róbert és a Fókuszcsoport is nekiment Dancsó Péternek
- Ahol egy démon simán elmegy gyorsétterembe dolgozni
- Az Apatigris inkább házimacska, de kandúrkodni vágyik
- Meghalt Joe Ruby, a Scooby-Doo rajzfilmsorozat egyik alkotója
- Van olyan fajtája a szexuális erőszaknak, amiről én is most hallottam először
„Az alapítvány célja pont az, hogy a keresztény oldalon is az ÉS-hez hasonló profi újságírás legyen" – mondta a 24.hu-nak adott interjújában Varga István, volt fideszes országgyűlési képviselő, a novemberben megalakult Közép-európai Sajtó és Média Alapítvány kuratóriumának elnöke.
Az alapítványban több száz magyar médium tömörült össze Liszkay Gábor irányítása alatt. Vargát is Liszkay kereste meg a munkával, a jogász pedig arra a kérdésre, hogy miért pont ő került képbe, hiszen korábban nem foglalkozott sajtóval, ezt válaszolta:
Nem kérdezősködtem. Ha megbíznak egy fontos feladattal és érzek erőt hozzá, elvégzem.
Varga azt állítja az interjúban, hogy az alapítvány feladata a magyar nyomtatott sajtó megőrzése, ennek a megmentése pedig közérdek, ezért minősítette az alapítványt a kormány nemzetstratégiai jelentőségűnek. A jogász szerint
a kérdés az, hogy a keresztény, nemzeti újságírás nemzetstratégiai cél-e. Ha nem, akkor az alaptörvényt kérdőjelezzük meg.
Varga szerint jelenleg az alapítvány működési stratégiáján dolgoznak, az ő feladata pedig az újságíróképzés és -oktatás megteremtése, de egyelőre sok konkrétumot még nem tud mondani. Szerinte minden szabályosan fog az alapítványnál menni, de hozzáteszi, hogy „a puding próbája az evés".
A kuratórium elnöke szerint nem folytatnak közvetlen politikai tevékenységet az alapítvánnyal, annak ellenére, hogy a tagok között ott van Bajkai István fideszes országgyűlési képviselő, Szánthó Miklós pedig a kormányközeli Alapjogokért Központ igazgatója. Varga szerint az alapítványhoz akár ellenzéki médiumok is csatlakozhatnának, csak éppen nem jelentkeztek még. "Ha elkötelezett baloldali, nyilván nem akar keresztény nemzeti újságírást" – tette hozzá. Arra a felvetésre, hogy a két legnagyobb nyomtatott napilap, a Népszabadság és a Magyar Nemzet az elmúlt években szűnt meg, azt válaszolta, hogy „Liszkay úr sajnos kicsit későn találta ki az alapítványi formát".
Az interjúban Varga beszél még a tévészékháznál tüntető ellenzéki politikusokról („Ez csak műsor, kamu, a képviselői magatartás legrosszabb formája."), a tüntetés alatt nem közvetítő közmédiáról ("Jómagam is úgy gondolom, hogy adásba kellett volna adni a tüntetést."), illetve a parlamenti ülést megzavaró képviselőkről is („Az erőszak az ülésteremből indult és indulatokat szült. Persze obstrukció létezik, a századfordulón is volt ilyen, igaz, akkor másképp oldották meg az urak. Párbajjal."). A 24.hu szerint ez az interjú második változata, az első közléséhez Varga nem járult hozzá, többek között „a tárgytól eltérő témájú közéleti valamint a saját személyes politikai ambícióit firtató kérdések” miatt.
A Közép-európai Sajtó és Média Alapítvány 2018 novemberében jött létre, amikor több cég önként felajánlotta, hogy csatlakozik a nonprofit szervezethez, ami központosítja a magyar média oroszlánrészét. Az alapítvány létrejöttéről és fontosságáról itt írtunk.