Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMÜtik, lövik, fenyegetik, letartóztatják az újságírókat
További Média cikkek
- Puzsér Róbert és a Fókuszcsoport is nekiment Dancsó Péternek
- Ahol egy démon simán elmegy gyorsétterembe dolgozni
- Az Apatigris inkább házimacska, de kandúrkodni vágyik
- Meghalt Joe Ruby, a Scooby-Doo rajzfilmsorozat egyik alkotója
- Van olyan fajtája a szexuális erőszaknak, amiről én is most hallottam először
A Bizottság az Újságírók Védelméért (Committee to Protect Journalists, CPJ) közleménye arra kéri a helyi és szövetségi hatóságokat az Egyesült Államokban, hogy ne támadjanak kifejezetten a tüntetéseken tudósító újságírókra, és adjanak nekik felmentést a kijárási tilalom alól.
A CPJ igazgatója, Carlos Martinez de la Serna egy hétfői sajtóközleményben elmondta, hogy a szervezetet elborzasztják azok az esetek, amikor az újságírókat erőszak éri, miközben a munkájukat végzik.
A szervezet adatai szerint május 29. óta legalább 125 olyan esetről tudnak, amikor újságírók jogai sérültek, köztük 20 letartóztatás is történt.
Pár példa a 125 esetből:
- Két fotóst, Ellen Schmidtet és Bridget Bennettet letartóztattak Las Vegasban, amiért nem voltak hajlandóak eleget tenni a tömegoszlatási felszólításnak. A következő nap kiengedték őket.
- A Minnesota Public Radio egyik tudósítója szerint azután is fegyvert tartott a fejéhez egy rendőr, miután megmutatta a sajtóigazolványát.
- Az NBC fotóriportere, Ed Ou elmondása szerint május 30-án a minneapolisi rendőrség az újságírók közé lőtt gumilövedékekkel és könnygáz-gránátokkal, annak ellenére, hogy külön álltak a tüntetőktől.
A CPJ nem sorolja fel, de ilyen eset volt az is, amikor a CNN tudósítóját élő adásban tartóztatták le, vagy amikor egy ausztrál stáb tagjait ütötték meg a rendőrök.
A szervezet hangsúlyozza, hogy habár több amerikai városban is kijárási tilalmat vezettek be, ezeket a rendeleteket nem részletezték a média képviselőire vonatkozóan. Kivétel Minneapolis, ahol a hatóságok azt mondták, hogy az újságírókra a tilalom nem érvényes.
Az újságírók elleni hangulatot Donald Trump amerikai elnök is fűti, egy május 30-i tweetjében például arról írt, hogy a New York Times és a Washington Post dezinformációt terjeszt, a fake news pedig a nép ellensége.
Much more “disinformation” coming out of CNN, MSDNC, @nytimes and @washingtonpost, by far, than coming out of any foreign country, even combined. Fake News is the Enemy of the People!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 30, 2020
Egy hete tartanak a tüntetések az Egyesült Államokban, miután George Floyd egy rendőri intézkedés közben meghalt Minneapolisban. A nyakán majdnem 9 percig térdelő rendőrt, Derek Chauvint őrizetbe vették, és emberöléssel gyanúsítják. A témáról itt írtunk bővebben.
Címlapkép: Tüntetés a Fehér Ház közelében május 31-én. Fotó: Roberto Schmidt / AFP.