További Média cikkek
- Puzsér Róbert és a Fókuszcsoport is nekiment Dancsó Péternek
- Ahol egy démon simán elmegy gyorsétterembe dolgozni
- Az Apatigris inkább házimacska, de kandúrkodni vágyik
- Meghalt Joe Ruby, a Scooby-Doo rajzfilmsorozat egyik alkotója
- Van olyan fajtája a szexuális erőszaknak, amiről én is most hallottam először
A felfutóban lévő könyvipar másik húzóágazata a médiaprodukciók támogatása; ez a vonal a Csisztu vizet a pohárba című szörnyűséggel érte el a döngölt vályogpadlót. Az üzleti siker itt is garantált, a tévéből ismert arcok a standokon is megállják a helyüket, Batiz András neve márkavédjegy, viszi a jónép, akár az akciós szaloncukrot. Az ő bajuk.
Konta Barbara még az RTL Klubon |
Először is megtudjuk a könyvből, hogy a producer - akinek nevét itt méltányosságból nem írjuk le - meleg. Hű, ebből baromi nagy botrány kerekedett volna a hatvanas években, sőt talán még a rendszerváltás után is. Csakhogy ma, nem kis részben pont a Barátok köztnek, illetve Halász Gábor szerepének köszönhetően ez már egyáltalán nem téma, de annyira nem, hogy tiltakozni se igazán érdemes ellene. Az is kiderül, hogy ennek a producernek ilyen minőségében érzelmei vannak, ami bizonyára nem szerencsés a szakmai életben, viszont ehhez meg kizárólag az üzletfeleinek van közük.
A másik pillére a könyvnek, hogy a Barátok közt szereplői kiszolgáltatottan, alulfizetve, napi huszonnégy órában robotolnak, a gonosz producer pedig nem engedi őket szülni, iskolába járni, nagymamát látogatni, saját pénzükből kell fizetniük a nyilvános vécét a forgatásokon, és nem nyilatkozhatnak a sajtónak. Borzalom. Hiszen ma, kettőezerkettőben ugye teljesen irreális - stohlbuciul: hihhetetlen -, hogy valakinek a munkája miatt le kelljen mondania a gyerekvállalásról, vagy hogy ne kapja meg az őt megillető anyagi megbecsülést. Ugyan. Megtörténik ugyanez az olajiparban és az autógyártásban is, csak kisebb a füstje. Ezek a panaszok egyetlen ódivatú szóban összefoglalhatók: kizsákmányolás. Az elvetemült producer (cilinderben, szivart szopogatva) kizsákmányolja a szegény színészeket. Ha esetleg maga az ősgonosz is megszólalna a könyvben, akkor bizonyára elmondhatná, hogy sajnos nincs más választása, és akkor kész is volna az idei év legnépszerűbb kapitalizmuskritikája, ha volna annak bármi értelme. Tetszettek volna időben tüntetni a kommunizmusért.
Halász Gábor |
A BK-rajongók kemény magja természetesen meg fogja vásárolni a könyvet, ahogy megvették a hivatalos kiadványokat is, mert őket érdekli, hogy a hivatalos - és gyenge lábakon álló - magyarázkodásnak megfelelően tényleg csupán vérfrissítés végett írták ki a legkedveltebb szereplőket, vagy sem. Meg aztán van benne néhány pikáns fotó is. ("Konta Barbara meztelenül", motyogtam a könyvet lapozgatva, hogy a következő pillanatban a nyakamon legyen az egész szerkesztőség. Naná, hogy kisbabakori fénykép.) A sorozat fogyasztóinak többsége azonban nem arra kíváncsi, hogy mi folyik a kulisszák mögött, ők egyszerűen tudomásul veszik, hogy akkor mostantól nincs Misi és Eszter, aztán vagy nézik tovább a sztorit, vagy nem. A nézettségi adatok szerint de.
A történet viszont csak úgy teljes, ha hozzáolvassuk a könyv médiavisszhangját. Azazhogy olvasnánk, mert ilyen egyszerűen nincs. Az Ellenségek közt megjelenéséről valahogy nem tudósított a médiaeseményeket oly lelkesen tálaló bulvársajtó. Megírták, hogy távoznak a színészek, hogy Tilda is elmegy, sőt azt is, hogy megvan a helyére a póttilda, annak rendje-módja szerint bemutatták a Big Brother-könyvet, hírt adtak Cicciolina meg sem jelent művéről, de a Magyarország legnézettebb sorozatáról szóló príma kis sztori valahogy elsikkadt a szerkesztőségekben. Megmagyarázhatatlan. Talán maguk az erkölcseikről közismert lapszerkesztők fogtak össze, hogy bojkottálják? Netán - bár ez nonszensz - az RTL Klub gyakorolt nyomást a lapokra? Esetleg a már betördelt oldalakról vetette le a nagyhatalmú producer a könyvajánlót? Nem, ez egyszerűen lehetetlen, Landererre és Heckenastra mondom, ilyesmi ma nem történhet meg. Hiszen a hír szent, sőt a vélemény szabad.