További Média cikkek
- Puzsér Róbert és a Fókuszcsoport is nekiment Dancsó Péternek
- Ahol egy démon simán elmegy gyorsétterembe dolgozni
- Az Apatigris inkább házimacska, de kandúrkodni vágyik
- Meghalt Joe Ruby, a Scooby-Doo rajzfilmsorozat egyik alkotója
- Van olyan fajtája a szexuális erőszaknak, amiről én is most hallottam először
Csalás alapos gyanúja miatt a Budapesti Rendőr-főkapitánysághoz továbbította a Budapest Televízió egyik jósműsorával kapcsolatos panaszt a médiahatóság - derül ki az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) napokban elfogadott határozatából.
A Mondd meg a jövőm! című jósműsor a testület döntése szerint megtéveszti a nézőket és a betelefonálókat, mivel az adás telefonszámát tárcsázókkal egy számítógép akár adásidőn kívül is azt közli, hogy egy újabb hívással "biztosan" bekerülnek a műsorba.
Ez egyrészt műsoridő alatt sem biztosított, másrészt a műsoridőn kívül lehetetlen - állapítja meg a médiahatóság. Az ORTT szerint "tekintettel arra, hogy a fentiek legalább egy konkrét esetben kárt okoztak, a Testület a csalás büntetőjogi tényállásának megvalósítását valószínűsíti".
A Budapest Tv és még negyven ország
A műsor honlapján egyébként részletesen le van írva, hogyan juthatnak szóhoz adásban a nézők, és ebben a leírásban szó sincs biztos adásba kerülésről.
"A néző adásba kapcsolását számítógép végzi. Ez a következő módon történik: a számítógép véletlenszerűen közvetlenül adásba kapcsol egy telefonálót. A néző egy kérdést tehet fel a jósnőnek, amit előre megfogalmaz. Erre kaphat választ a műsorban." - áll a BudapestTv honlapján.
A Mondd meg a jövőm című műsor délutánonként sugározzák, illetve csak sugározták, mert a BudapestTv honlapja és a Port.hu programportál szerint az elkövetkező hetekben nem lesz adás. Utoljára július 11-én, szerdán este fél hétkor jelentkezett a jósműsor.
A műsort a Budapest Tv honlapján található információk szerint egy külső cég készíti a tévének, de ezt a vállalat képviselői később határozottan cáfolták. Az Index úgy tudja, hogy a problémás műsort a Budapest Tv külső cégek bevonása nélkül készítette.
Nem tudják megszorongatni
Az emelt díjas vetélkedők ellen már többször indított vizsgálatot az ORTT, sőt több eset került az azóta már az APEH főosztályává átminősített Szerencsejáték-felügyelet, a fogyasztóvédelem és a Gazdasági Versenyhivatal elé is, de a hivatalok szabályozás hiányában éveken át egymásra mutogattak. Közben Kovács György, az ORTT elnöke tavaly kétségbeesésében már a Népszabadság egyik cikkében üzent a nézőknek: ne engedjenek "a csábításnak, hogy azonnal a telefon után nyúljanak és megválaszolják a kérdésként feltett primitív és köztudomású tényeket". Szépen kért, ennyit tehetett.
Idén a Gazdasági Versenyhivatal ígérte meg, hogy lép az ügyben, és több száűz panasz után vizsgálatot indított a Tv2, az ATV, a Spektrum és az RTL Klub telefonos vetélkedői ellen. Az ügyben a csatornákat üzemeltető cégek mellett érintettek a műsort készítő vállalkozások is. A GVH állítólag augusztus végére zárja le a vizsgálatokat, és igyekszik meghatározni azokat a szabályokat, amelyek be nem tartása ezentúl bírságot jelentene az emelt díjas telefonos vetélkedőket készítő és sugárzó cégeknek.