Az amerikai szenátus hétfőn egyhangúlag fogadta el azt a törvényt, ami a digitális átállás napját február 17-ről június 12-re halasztaná, írja a Broadcasting and Cable. Közben a képviselőház is egy nagyon hasonló törvényen dolgozik, így a kettőt még egyeztetni kell egymással, és további támogatókat kell szerezni.
6,5 millió amerikai maradna tévé nélkül
„Meggyőződésem, hogy nemzet még nem kész az átállásra - mondta Jay Rockefeller, aki egy republikánus szenátorral közösen nyújtotta be a törvénytervezetet. - A szenátus helyesen döntött, hogy időt ad egy rosszul megtervezett folyamat rendezésére. Ha ez nem történik meg, február 18-án milliók maradnak tévé nélkül.” A legfrissebb felmérés szerint 6,5 millió háztartás nem készült még fel az átállásra.
22 millió dollárba kerülne a halasztás
„22 millió dollárba (4,7 milliárd forint) kerülhet a közszolgálati tévécsatornáknak a digitális átállás elhalasztása, remélem a törvényhozók ezt is figyelembe veszik majd” - reagált a döntésre Paula Kerger, a közszolgálati PBS csatorna vezetője.
„A tévéállomások megnövekedett energiafogyasztásnak lesznek kitéve, hogy az analóg adás közvetítését továbbra is biztosítani tudják, ráadásul sokan úgy kötötték a szerződéseket, hogy azok az átállás napjáig érvényesek, így viszont új megállapodásokat kell kötniük” - sorolta a halasztás hátrányait az AP hírügynökségnek.
Elakadt az állami konverterosztás
A halasztást Obama kormánya kérte a szenátustól, miután az amerikai háztartások nagy részében továbbra sem tudják fogni a digitális adást, mert az erre kitalált kuponosztási program pénz híján elakadt. Ráadásul a rendszer nem tudott új kuponokat kiküldeni, amíg a lejártakat be nem váltották. A csak analóg készülékkel rendelkező 70 millió amerikai háztartás ezekkel a kuponokkal olcsóbban szerezhette be a konvertereket, amik az analóg készülékeket a digitális adások vételére képessé teszik.
Lehetséges, hogy a tévéhálózatok választhatnak majd, hogy februárban, vagy csak később kezdik meg az átállást.