További Média cikkek
- Puzsér Róbert és a Fókuszcsoport is nekiment Dancsó Péternek
- Ahol egy démon simán elmegy gyorsétterembe dolgozni
- Az Apatigris inkább házimacska, de kandúrkodni vágyik
- Meghalt Joe Ruby, a Scooby-Doo rajzfilmsorozat egyik alkotója
- Van olyan fajtája a szexuális erőszaknak, amiről én is most hallottam először
A Legfelsőbb Bíróság május 26-án hozta meg jogerős döntését, ám azt a médiahatósághoz csak a napokban juttatta el írásban - tudatta Vékony Éva.
Az ORTT 1998 júliusában hozta meg döntését a műsorszám az évi és egy évvel korábbi sugárzásával kapcsolatban, megállapítva, hogy rajzfilm sérti a médiatörvény azon előírásait, amelyek szerint nem lehet az erőszakos magatartást kiskorúak elé követendő példaként állítani, valamint "a kiskorúak személyiségfejlődésére súlyosan ártalmas műsorszám közzététele tilos" - emlékeztetett a szóvivő.
Hozzátette, a döntés meghozatala előtt készült médiahatósági szakértői vélemény szerint a széria" tartós folyamatossággal ömleszti a tömény és legdurvább agressziót a gyermekműsor nézőre", s abban "egymás hatását felerősítve, egyszerre vannak jelen az agresszió különböző, de egyenként is károsan ható formái".
A szakvélemény szerint a műsorszámban egyszerre érhető tetten a fizikai és a verbális agresszió, valamint a lelki kényszer és a félelemben tartás, és "a filmek pszichedelikus hatásúak lehetnek, felajzott lelkiállapotot válthatnak ki, hallucinációként hathatnak".
Erőszak játékos formában
Az RTL Klub a következő évben - hétköznap délutánonként - a Dragon Ball Z. című sorozatot sugározta, amelyben az ORTT monitoring szolgálatának megállapítása szerint a cselekmény lényege "a folyamatos öldöklés" - közölte a szóvivő. Az eset miatt a médiahatóság a társaságot a sorozat sugárzásának megszüntetésére és kötbérfizetésre kötelezte.
Közlése szerint határozatában a testület úgy fogalmazott, hogy a rajzfilmsorozat játékos formában fogadtatja el a nézőkkel az erőszakot.
A szóvivő elmondta, a televízió mindkét határozatot bíróságon támadta meg, míg a médiahatóság - 1999 májusában - e döntéseit oly módon változtatta meg, hogy azokban a rádiózásról és televíziózásról szóló törvény azon passzusára hivatkozik, amely szerint az ilyen típusú műsorszámokat csak éjjel 11 és hajnali 5 óra között lehet bemutatni.
A kereskedelmi csatorna 1999. április 23. óta nem sugározza a Dragon Ball rajzfilmsorozatot, mert a kereskedelmi csatorna úgy döntött: az ORTT és az RTL Klub között folyó polgári per jogerős bírósági határozatáig szünetelteti a rajzfilm vetítését.
Az RTL Klub akkori PR és marketing igazgatója, Szabó Stein Imre a döntést kommentálva annak idején úgy nyilatkozott, "a bírósági ítéletig, a felesleges konfliktusok elkerülése érdekében jobbnak láttuk, ha levesszük a képernyőről a sorozatot, de ezt természetesen átmeneti megoldásnak tekintjük".
"Rengetegen telefonálnak be hozzánk, és a műsor további vetítését kérik, sok iskolában aláírásgyűjtést kezdtek a gyerekek. Mindennek ellenére megvárjuk a bírósági döntést. Ha az a javunkra szól, újra műsorra tűzzük a Dragon Ballt" - mondta akkor, hozzátéve, a rajzfilm nem közvetít negatív értékeket; "az ősi vallásokban is meglévő gondolatokra épül. Eszmei alapja, hogy a jó és a rossz harcából mindig a jó kerül ki győztesen".
Az RTL Klub programigazgatóját, Kolosi Pétert a bírósági ítélet kapcsán az MTI szerdán nem tudta elérni.