További Média cikkek
- Puzsér Róbert és a Fókuszcsoport is nekiment Dancsó Péternek
- Ahol egy démon simán elmegy gyorsétterembe dolgozni
- Az Apatigris inkább házimacska, de kandúrkodni vágyik
- Meghalt Joe Ruby, a Scooby-Doo rajzfilmsorozat egyik alkotója
- Van olyan fajtája a szexuális erőszaknak, amiről én is most hallottam először
"A törvény legitimációját az adja, hogy működik." |
Felderülhet a BTK félemeleti büféjében üres teát kortyolgató bölcsészek arca is: mint látható, a továbbiakban nem jogászok, hanem műelemzők fogják eldönteni, mennyi az annyi; a vastag bukszájú televíziók alkalmasint esztéta-teammel egészítik ki jogi osztályukat. Hiszen ha három unott arcú, névtelen bürokrata magának vindikálja a jogot, hogy eldöntse, mi a művészet és mi az öncélú erőszak, akkor ellenük a legjobb fegyver néhány leszerződtetett, nagynevű kritikus lesz, akik bebizonyítják, hogy egyrészt az öncélú erőszak igenis művészet, másrészt a művészet igenis öncélú erőszak, harmadrészt meg úgyis paradigmát váltunk, mint alsóneműt, naponta. György Péter Vader-álarcos hologramja állandó vendég lesz a tárgyalóteremben.
Az ORTT várának ostroma különben nem csak azért fontos történet, mert rávilágít a médiahatóság sóhivatal mivoltára. Azért fontos, mert egy új jogtudatot mutat be.
Kezdetben volt a törvény, az ember meg úgy tekintett a rá, mint valami tektonikai jelenségre: legfeljebb elfutni lehetett előle. Demokráciában azonban - és most a Szent Korona-tan elborult prófétái is felnézhetnek a gombfociból - a törvény legitimációja nem metafizikai. A törvény legitimációját az adja, hogy működik. A demokratikus jogtudat ezért úgy tekint a szabályokra, mint egy gépezetre, amelyet nemcsak lehet tesztelni, de kell is. Sós kútba tesszük, onnan is kivesszük, aztán ha majd szélsőséges körülmények között is megállja a helyét, akkor elmondhatjuk, hogy megbízhatóan üzemel.
"jogcsinálta műítészként dúcolják alá az omladozó felépítményt" |
Az új jogtudat ébredezése figyelmeztetés minden törvényalkotónak, a parlamenttől az iskolai házirendet szerkesztő igazgató bácsikig. Egy demokratikus országban a törvény a gép, és nem az állampolgár. Az állampolgár pimaszul meg fogja kérdezni, hogy mi miért van, és nem elégszik meg többé azzal, hogy csak. Nem elégszik meg azzal, hogy a törvény, mintha zsíros papírra írták volna, hol érvényes, hol meg nem, nem fogadja el az önkényes kivételeket, és örömtáncot lejt, amikor a törvény emberei zavartan dadogva kiszédülnek a saját pályájukról, hogy jogcsinálta műítészként dúcolják alá az omladozó felépítményt.
Így lesz ez a karikaszabállyal, a drogtörvénnyel, és így lesz a gyűlölettörvénnyel is, ha netán tényleg összehegesztenek valami ilyesmit. Köszönettel használatba vesszük, aztán megnézzük, mit csinál a gép. Megeszi-e a negatív és a törtszámokat, mi lesz, ha kókuszgolyót tömködünk bele, vagy akár nagy klasszikusainkat, uszítónak vagy törvényfelettinek minősül-e majd Petőfi Sándor és József Attila, vagy netán Esterházy Péter. Szóval óvatosabban a törvényalkotással. Most már a Nagy Testvért is figyelik.