További Mozi cikkek
![]() |
Hazudós Jakab egy virtigli magyar film |
A második világháború idején Jacob Heym (Williams) több száz sorstársával egy lengyelországi gettóban él, ahová négy éve semmilyen információ nem jutott el a külvilágból. Történetünk kezdetén Jacob véletlenül mégis hírekhez jut: a felszabadító Vörös Hadsereg már négyszáz kilométerre megközelítette őket--vagyis van remény a túlélésre! Mikor elmeséli az örömhírt, az emberek újra reménykedni kezdenek, a gettóban kevesebb lesz az öngyilkosság, újra látni mosolygó arcokat. Ugyanakkor elterjed a pletyka, hogy Jacob-nak van egy rádiója, onnan szerezte az információit. A rádió pedig tiltott jószág a gettóban, legalábbis a Gestapo szerint. Így Jacob most kényszerhelyzetbe kerül: vagy bevallja a többieknek, hogy nincs rádiója és a továbbiakban ne számítsanak reménykeltő hírekre; vagy bevállalja, hogy ezután is hazugságaival önt lelket sorstársaiba, kockáztatva azt is, hogy a Gestapo tudomást szerez a dologról. Bárki kitalálhatja, hogy döntött: a cím segít.
Bár a filmet az amerikai TriStar Pictures gyártotta és a főszereplő is egy amerikai, a Hazudós Jakab mégis egy virtigli magyar film. A magyar származású Peter Kassovitz írta és rendezte, illetve a magyar származású, de Magyarországon élő operatőr, Ragályi Elemér fényképezte. Williams mellett olyan ismerős arcokat látunk a vásznon, mint Kathleen Gati, Éva Igó, Ági Margitai, János Kulka, Ádám Rajhona vagy éppen Péter Rudolf. Szóval kínálja magát egy ütős promóció és egy látványos hazai siker.
![]() |
Úgy néz ki, mintha díszletek között játszódna |
Meg aztán, a Hazudós Jakab-ot elnézegetve, az is kiderül (megint), hogy a jó öreg Spielberg mester mégiscsak tud valami olyat, amit más nem. Esetünkben azt, hogy a Schindler listája gyakorlatilag az egyetlen olyan munka az utóbbi időben a gettók és a koncentrációs táborok világából, amiben elhihető, hogy megnyomorított és összetört embereket látunk, nem pedig átöltöztetett és bepiszkolt statisztákat. A Schindler nyújt egyedül olyan vizuális hitelességet, amitől egy ilyen mozi működni kezd. A Hazudós Jakab valamitől mégiscsak úgy néz ki, mintha díszletek között játszódna. Valamit mégsem tud, amit a Schindler igen. Nem tudom, mit, nem tudom, hogyan, de szeretem hinni, hogy ez nem pénz kérdése.