Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTovábbi Mozi cikkek
A produkció maszkmesterei biztos besöpörnek majd pár Oscart a jövő évi gálán |
A Majmok bolygójának 2001-es verziója is hasonló elvek szerint készült el, bár Tim Burton, jó néhány különlegesen siralmas, és egy-két megkapó látványvilágú film rendezője ezúttal egy picit összeszedte magát. A mű elején feltűnő jövőkép, vagy a majmok városának apró részleteiből összeálló idegen kultúra varázsa szinte azonnal magával ragadja a nézőket, és ezt a hatást nem lenne igazságos csak a díszlettervezők és egyéb vizuális szakemberek munkájának tulajdonítani. Minden képkocka arról árulkodik, hogy a rendező vízióit nagy hozzáértéssel öntötték formába a stáb designerei, hiszen minden ruha, vagy használati tárgy belesimul a koncepcióba. A produkció maszkmesterei ráadásul biztos besöpörnek majd pár Oscart a jövő évi gálán, mivel annak ellenére sikerült teljesen élethű karaktereket megalkotniuk, hogy pár száz ember majommá maszkírozása legalább akkora szakmai teljesítményt jelent, mint Michael Jacksont nézhető állapotba sminkelni.
A mindenki fantáziáját megmozgató látványvilág azonban nem képes eltakarni a történet logikai hibáit, amik szinte percentként ordítanak a vászon előtt kucorgók gyanútlan arcába. A film még a hollywoodi sci-fi filmek egyik legidegesítőbb fogyatékosságát sem vetkőzte le, és nem lépett túl a "mindenki egy nyelvet beszél" szindrómán. A Mark Wahlberget kergető orángutánok ugyanis ugyanazt a szaftos amerikai dialektussal megterhelt angolt beszélik, mint a pattintott kőkorszak technikai szintjén tengődő emberek, vagy az űrbázis katonái.
Az ordas logikai hibákon túl a nézők idegeit a film szerelmi szála is tovább borzolja. A Fox stúdió vezetői ugyan kihúzták azokat a jeleneteket, amelyek egyértelművé tették a menekülő űrhajós és a renitens majomlány szerelmét, így elkerülték a szodómia ábrázolásának vádját, de a megmaradt, csonka dialógusok is csupán egy Romana füzet laposabb jeleneteit idézik.
Mindent összevetve Tim Burton az Álmosvölgy legendájához hasonlóan most is egy fantasztikus világot teremtett képzelete segítségével, de nem tudta a történetet belehelyezni ebbe az impozáns díszletbe, így A majmok bolygója nem több, mint pár csodálatos képeslap a képzelet tájairól.