Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTovábbi Mozi cikkek
Rómeó vérzik
A gótikus hangulatú film a vámpírok és a vérfarkasok ádáz küzdelméről, meg persze egy szerelemről szól, amely nem csak az évezredes gyűlöletet, de a faji korlátokat is legyőzi, vagyis a 121 perces Underworld tulajdonképpen egy vérrel, erőszakkal és éles metszőfogakkal felcsicsázott Rómeó és Júlia adaptáció.
A hollywoodi viszonylatban szerény költségvetésű, mindössze 24 millió dollárba, azaz 5,3 milliárd forintba kerülő produkciót azért forgatták Budapesten, mert a producerek itt találtak megfelelő külső helyszíneket: lerobbant homlokzatú házakat, macskaköves utcákat és dohos kazamatákat, de a döntésben az is nagy szerepet játszott, hogy a közelebbről meg nem nevezett metropoliszban játszódó történet főhőse magyar származású. A történetben ugyan mindennek nincs jelentős szerepe, de a halhatatlan farkasember nevét minden bizonnyal egy Vlad Tepes havasalföldi vajdával, azaz Drakulával foglalkozó történelemkönyv lábjegyzetei közül vették, hiszen a vámpírnőkkel flörtölő rém a forgatókönyvíróktól a Michael Corvinus nevet kapta.
A hetvenkét napos magyarországi forgatás alatt egyébként a teljes költségvetés közel felét, majdnem 11 millió dollárt költöttek el Budapesten az amerikai producerek.
Magyar táj, magyar ecsettel
A moziban azonban nem csak a budapesti helyszínekre csodálkozhatnak majd rá a magyar nézők, de a finálé utáni stáblistán is sok ismerős csengésű nevet láthatnak majd, hiszen a stáb nyolcvan százaléka magyar volt. Koprodukciók esetében általában sokkal kevesebb magyar szakember dolgozik egy filmen, de az Underworld-öt az elsőtől az utolsó képkockáig itt forgatták, így nem csak a szereplőgárda jelentős része, de a kaszkadőrök, és a műszaki személyzet többsége is hazai szakember volt. Csak a kulcsfontosságú, kreatív feladatokat tartották meg maguknak az amerikaiak, így a rendező, az operatőr és a díszlettervező hollywoodi maradt, de például az art director már magyar volt.
A film főbb szerepeiben ugyan másodvonalbeli amerikai sztárok, így a Pearl Harborból ismerős Kate Beckinsale és Scott Speedman brillíroznak, de jelentős szerepet kapott például Görög Zita is, aki főállásban a tv2 filmmagazinjának, a Cinematrixnak a műsorvezetője.
Vámpírtartási per
Az Underworld premierjének időpontja néhány hétig bizonytalan volt, mivel az egyik legnagyobb amerikai szerepjáték kiadó, a White Wolf azzal vádolta meg a gyártó Sony Picturest, hogy a készülő film egyes szereplői, témája és helyszínei a Vampire: The Masquerade és a Werewolf: The Apocalypse című szerepjátékokon, illetve a World of Darkness elnevezésű szerepjáték világ egyéb jellegzetességein alapulnak. A White Wolf emellett előásta Nancy Collins náluk megjelent "Love of Monsters" című 1994-es novelláját, ami, ahogy azt már címe is mutatja szintén szörnyek szerelmi románcáról szól.
A szerzői jogi vita végül perbe torkollott, így a White Wolf nem csak ingyen reklámot kapott a Sony Pictrues-től, de lehet, hogy a filmgyárnak még az Underworld nyereségét is meg kell osztania a szerepjáték kiadóval.
Folytassa Magyarországon!
Nyereség pedig lesz bőven, hiszen az amerikai piacon az Underworld három nap alatt visszahozta az árát. A sikert látva filmgyár már azon gondolkodik, hogy trilógiává terebélyesíti a filmet, a Variety című szórakoztatóipari szaklap értesülései szerint már meg is kezdődtek a tárgyalások az első rész forgatókönyvíróival.
Sipos Kornél, a film magyarországi producere, aki többek közt az I spy és a Spy Game című filmeken is dolgozott, az Index kérdésre megerősítette, hogy már folynak tárgyalások a következő két rész magyarországi forgatásáról, sőt ő már olvasta is a forgatókönyveket, amelyeket már jó előre elkészítetett a Sony Pictures.
A közeljövőben egyébként más magyar vonatkozású, hollywoodi filmet is bemutatnak az amerikai mozikban. Már folynak a Den of Lions utómunkálatai, amelyben egy roma maffiózónak az Amerikai Szövetségi Nyomozóhivatallal gyűlik meg a baja. A filmben Bob Hoskins partnere lesz többek közt Görög Zita és Szabó Győző is.