Néhány éve a közösségi médiában osztott meg valaki egy fotót, A nő vasárnapja címmel. Az általam ismeretlen amerikai fényképész egy afroamerikai nőt fotózott, amint a fürdőkád előtt térdelve mossa a szennyest. Mivel épp hétvége volt, én is a mosáshoz készültem, és hirtelen belém hasított, hogy mennyire szerencsés is vagyok.
Ha ön ezt a cikket olvassa, akkor rendelkezik mobiltelefonnal, laptoppal, tablettel vagy asztali számítógéppel, van internetelérése, az otthonában pedig feltehetően van fürdőszoba, és egy mosógép is megbújik valahol. De hogy mostak nagyanyáink vagy dédanyáink?
A felső középosztály tagjai mosónőt hívtak heti rendszerességgel, aki a cseléd felügyeletével és segítségével mosta tisztára a szennyest. Ahogy József Jolán visszaemlékezésében olvashatjuk:
Egy reggelen az öreg Gálic néni eljött Mamáért. A két asszony kopott kendőbe bugyolálva, karjukon vödörrel, a vödörben súrolóronggyal és súrolókefével, a csikorgó hidegben kiállt a „placcra” a Deák Ferenc téren, a többi napszámos asszony közé. Itt, a munkapiacon válogattak a nagyságák maguknak mosónőt. Az üzletek és irodák innen hívtak súrolóasszonyokat, rendszerint éjszakára, hogy a nappali üzletmenet meg ne akadjon.
A kevésbé szerencséseknek maradt a patak, a mosóteknő, a lúgban ázó kezek, a sparhelten kifőzött pelenkák és zsebkendők. És maradt a vasárnap illúziója, hiszen a vasárnapi mise előtt és után is volt mit tenni otthon.
Bánffyhunyad, 1944. augusztus 28. Asszonyok
ruhát mosnak a Sebes-Körösben a romániai Bánffyhunyad (Huedin) közelében. A fotó 1952-ben több külföldi kiállításon vett részt.
Fotó: Dr. Gellért Géza / MTI Nemzeti Fotótár
Budapest, 1945.
Nagymosás a Városligetben az artézi forrásnál, a II világháborút követően. A felvétel készítésének pontos hónapja és napja ismeretlen.
Fotó: MTI Nemzeti Fotótár
1947. február 11.
Fateknőben mos egy munkásnő. (A Magyar Nők Demokratikus Szövetsége fotóriportja a magyar munkásnők helyzetéről.) A felvétel készítésének pontos helye ismeretlen.
Fotó: MTI Nemzeti Fotótár
Miske, 1956. augusztus 12.
Miskei asszonyok mosnak a falu melletti patakban.
Fotó: Fehérváry Ferenc / MTI Nemzeti Fotótár
Bódvalenke, 1955. május 21.
Sulykolóval mosó asszonyok a mosómedencénél, a patak partján.
Fotó: Bereth Ferenc / MTI Nemzeti Fotótár
Füzérkomlós, 1968. november 5.
Patakban sulykolóval mos egy asszony Füzérkomlóson. Füzérkomlós néhány száz lakosú község a szlovák határnál, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében. A faluban a Komlós-patak folyik.
Fotó: Kunkovács László / MTI Nemzeti Fotótár
Panyola, 1965. február 25.
Asszonyok egy tavon vágott léknél mosnak a Magyar Filmgyártó Vállalat Születés, szerelem, halál címmel a magyar népszokásokról készülő dokumentumfiljének forgatásán. A forgatást a néphagyományokban gazdag szatmári néprajzi területen kezdték el - így a panyolai farsang hagyományát is megörökítik - ahol a farsang mindig a vidámság, a móka időszaka volt. A legények maszkokba öltözve mint állat alakoskodók járták be a falut, vagy tréfás jelmezekben elevenítették fel az élet jelenségeit, utánozták egy-egy mesterember munkáját. Forgatókönyvíró Kiss Károly, rendező Basilides Ábris, az operatőr Barcs Sándor.
Fotó: Szebellédy Géza / MTI Nemzeti Fotótár
Budapest, 1958. június 3. Egy idős asszony
teknőben mos egy régi óbudai ház udvarán.
Fotó: Friedmann Endre / MTI Nemzeti Fotótár
Dömsöd, 1957. június 24.
Egy anya lavórban mos a holt Duna-ágnál Dömsödnél, mellette gyermeke játszik. Háttérben a fűre teregetett ruhák száradnak.
Fotó: Kőrösi Ida / MTI Nemzeti Fotótár
Sopron, 1956. június 16.
Soproni asszony mos ruhákat egy régi ház udvarán. A háttérben egy ember kutyával.
Fotó: Bányász Anni / MTI Nemzeti Fotótár
Hildpuszta, 1959. január 19. Maár Andrásné (j) az
útmutatóból magyarázza a mosógép kezelését Kapitány Imrénének és András Pálnénak. A Hildpusztai Állami Gazdaság egy mosógépet vásárolt, melyet bérleti díj ellenében használhatnak a falubeli asszonyok.
Fotó: Bajkor József / MTI Nemzeti Fotótár
Kemenesmagas, 1960. július 28. Szuh István (b) és Szuh József kézikocsin
szállítják haza a tsz-től kölcsönzött mosógépet. A Haladás Termelőszövetkezet hat mosógépet vásárolt, melyet a helybeli asszonyok használnak.
Fotó: Fehérváry Ferenc / MTI Nemzeti Fotótár
Tiszacsege, 1969. április 12.
Egy asszony mos géppel falusi háza udvarán. Tiszacsege az Árpád-kortól létező település. A mezőgazdaság mellett a turizmussal foglalkoznak lakói. Városi rangot kapott 2000. július 1-én.
Fotó: Király Krisztina / MTI Nemzeti Fotótár
Budapest, 1963. december 12.
Fiatal nők kipróbálják a mosógépeket a Német Demokratikus Köztársaságban (NDK) gyártott Electrica Special cég legújabb félautomata, programozható mosógépeit a kelet-német országban készült háztartási eszközökből, fűtőberendezésekből és konyhagépekből rendezett kiállításon, az Építők Rózsa Ferenc Művelődési Házában.
Fotó: Mező Sándor / MTI Nemzeti Fotótár
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!
Rovataink a Facebookon