A pénzügyminiszter közölte, hogy felszabadítják az MMK által még az idén játékfilmkészítésre fordítható 320 millió forintot is. Így egy hónapon belül 1,1 milliárd forint kiutalásáról születhet kormánydöntés.
- A gyorssegély a teljesen megrekedt filmgyártás továbbvitelét szolgálja - fogalmazott Görgey Gábor -, aki szerint a filmes szakma képviselői elégedetten nyugtázták, hogy végre valódi partnerre találtak a minisztériumban.
30 játékfilm készülhet el
A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának közleménye szerint az MMK-nak juttatandó 800 millió forintból elkészülhet az a 30 játékfilm, amelyet a kuratórium forgatásra érdemesnek ítélt, de pénzszűke miatt a munkálatok nem kezdődhettek meg.
Görgey Gábor beszámolt arról is, hogy a minisztériumban a filmszakma bevonásával megkezdődik a filmtörvény kidolgozása, amely forrásokat biztosít majd a filmgyártáshoz, gondoskodik az infrastruktúra megteremtéséről és a pénzek szabályozott, politikától független, demokratikus elosztásáról.
Kidolgozandó mozgókép-törvény
A mozgókép-törvény a tervek szerint kitér majd az állami biztosítékokra, a befektetési adókedvezményekre, a filmes járulékok filmiparba történő visszaforgatására, a filmjogok hasznosítására, egy koprodukciós alap létrehozására, illetve a külföldi bérmunka feltételeire is.
- Meggyőződésünk, hogy a magyar filmgyártás is elérhet arra a szintre, amely a környező országok mozgóképes iparát jellemzi - nyilatkozott Szomjas György filmrendező, aki a szakmai érdekképviseleteket tömörítő filmszakmai kerekasztal képviseletében vett részt az egyeztetésen.
Az ugyancsak jelenlévő Grunwalsky Ferenc operatőr-rendező reménykeltőnek nevezte a minisztériummal megkezdődött párbeszédet, s megjegyezte, hogy a filmtörvény alapjául szolgáló - néhány héten belül elkészülő - szakmai tervezetben javaslatot tesznek az átmenetinek ígérkező jövő évi filmes finanszírozás összegére.
További 3 milliárdra lenne még szükség
A filmes szakemberek becslése szerint 2003-ban mintegy 3 milliárd forintra lesz szüksége a játékfilmes iparnak. Görgey Gábor az MTI kérdésére válaszolva jelezte: a filmszakma számára nem mindig az a legelőnyösebb, ha a filmes támogatás mértékét a bruttó hazai össztermékhez kötik, ennek a pénzügyminiszter sem híve, ezért erről nem állapodtak meg.