További Pol cikkek
"Annak ellenére, hogy többször is elmagyaráztuk, sajnos hiába, hogy ez a film nem felel meg a kritériumainknak, az önök országának képviselői nem voltak hajlandóak elfogadni érveinket" - üzenték a Hiller István vezette Kulturális és Oktatási Minisztériumnak utolsó levelükben a cannes-i filmfesztivál szervezői. Az idei program összeállítói egyúttal mailben közölték azt is, hogy visszavonják Magyarország meghívását a Tous les Cinémas du Monde 2007 programba.
Benn lett volna az ötben
Úgy tudjuk, Magyarország India, Libanon, Kolumbia, Szlovénia társaságában kapott felkérést a fesztivál keretében három éve működő programba. A Tous les Cinémas du Monde lényege, hogy minden évben öt-hat ország kap lehetőséget egy-egy napra filmművészetének megismertetésére. A fesztivál és a Provence-Alpes-Côte d'Azur régió közös projektjében hívják meg az egyes országokat, hogy azok filmiparát megismertethessék. "Elsődleges célunk, hogy illusztráljuk a világ mozijainak sokszínűségét" - áll a nemzetközi szemle honlapján, ahol az április 19-én közreadott jubileumi, 60. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál hivatalos programjából Magyarország már hiányzik, helyette Lengyelország került a listába.
A Korda Stúdió akadály
Dobó és Vajna tavaly Cannes-ban
A Szabadság, szerelem című 56-os pólós mozi Goda Kriszta rendezésében, Dobó Kata és Fenyő Iván főszereplésével készült. Eddig a film az októberi bemutató óta Magyarországon 470 ezer nézőt hozott, amivel az 1989 utáni összesített magyar toplistán a harmadik legnézettebb film lett, tavaly pedig a nézőszám szerinti toplista tetejére került. A költségvetéséről csak annyit árult el Andrew Vajna producer, hogy hogy viszonyul más itthon forgatott filmekhez: "Az I Spy sokkal nagyobb költségvetésű volt, A miniszter félrelép közel ekkora". És még hozzátette: "Annyiba kerül, amennyiért jegyet váltanak rá a nézők". Az átlagjegyára magyar viszonylatban nem volt alacsony, 800 forint feletti.
"A berlini fesztivál Berlinale Special válogatásába azért hívták meg a Szabadság, szerelmet, mert Andy Vajna a film producere és mert Magyaroszágon sikeres" - mondta az Indexnek Jörg Taszman, a Die Welt szakírója a februári fesztiválszereplésről. Hivatalos cannes-i programban így nem lehetett idén a Berlinale miatt, mert Cannes-ban előfeltétel, hogy ősbemutató legyen, de ez a kis programjaikra nem vonatkozik. A tavalyi cannes-i fesztiválon Andy Vajna ötperces filmrészlettel promotálta az angolul Children of Glory című mozit. Akkor a Screen Daily előkelő helyen közölte a film plakátját. "A film magyar, de nem művészfilm. Máris meglepően sokan érdekődnek iránta" - állt ugyanott Michael J. Werner nyilatkozata, aki Vajnával összefogva értékesítette Goda rendezését.
Hiller István 2004-ben tevékenykedett utoljára aktívan a cannes-i eseményen. Erről maga beszélt Andy Vajna társaságában a sajtónak. "Az etyeki stúdiókomplexum létrehozásának tervét 2004 májusában jelentettük be a cannes-i filmfesztiválon, azóta már jóval kisebb kétséggel fogadják a Korda Stúdiót" - összegezte ezt a szereplést a stúdió szemlés sajtótájékoztatóján.
Amíg nem értik meg
A Cannes-ból érkezett lemondás szerint Magyarország csak akkor számíthat majd egy esetleges újabb meghívásra, ha politikusai megértik, mi a fesztivál célja, és elegendő, az elvárásoknak megfelelő filmet ajánlanak válogatásra. A franciák azt is fájlalták, hogy a magyar partnerek sorozatosan olyan alkotásokat akarnak hozzájuk vinni, amik már szerepeltek a Berlini Filmfesztiválon. A cannes-i szervezők azt is szeretnék, ha nem tűnne úgy az ottani közönségnek, hogy a magyar filmgyártás második körben gondol az ottani megjelenésre.
Hiller szerint későn kérték
Az Index megpróbálta megkérdezni Hiller Istvánt, hogy miért kötelezte el ennyire magát az 56-os témát feldolgozó Vajna-film mellett, a minisztert kanadai látogatása miatt csak a cikk megjelenése tudta elérni a tárca sajtóosztálya. Hiller szerint a cannes-i szervezők felkérése későn érkezett ahhoz, hogy teljesíteni lehetett volna azt a feltételt, hogy a bemutatásra szánt alkotások korábban ne szerepeljenek más fesztiválokon. "Legtehetségesebb fiatal rendezőink ugyanis már bemutatkoztak Berlintől Isztambulig számos nemzetközi fesztiválon. A kulturális tárca bízik abban, hogy jövőre a gazdag magyar filmtermésből több alkotást is sikerül "tartalékolni" a cannes-i bemutatkozásra. Ugyanakkor rendkívül büszkék vagyunk arra, hogy tizenkilenc év után ismét szerepel magyar játékfilm a cannes-i versenyfilmek között, hiszen ebbe a körbe beválogatták Tarr Béla ezekben a napokban elkészült A londoni férfi művét." A miniszter azt is hangsúlyozta, hogy miután a fiatal magyar filmesek évek óta jelentős sikerrel szerepelnek a nemzetközi filmfesztiválokon, megjelenésüket, ha kell, a kulturális tárca külön is támogatja. Így történt M. Tóth Géza Maestro című animációs filmjének Oscar jelölésekor is. Hiller István külön keretet biztosított a stáb "országunkhoz méltó megjelenésére" a gálaprogramban.
A cannes-i filmfesztivál esetében is támogatta volna, állítja a miniszter, hogy az utóbbi évek első- és második filmes rendezőinek alkotásai közül a legjobb - több mint tucatnyi alkotás kapjon bemutatkozási lehetőséget a három éve bevezetett mellékprogramban.
A Cannes-ba kiküldött csomagot a Magyar Filmunió állította össze. Az általuk javasolt csomagnak volt része a Szabadság, szerelem, mint 2006 legnézettebb magyar filmje a hazai mozikban.