Bonifác
10 °C
16 °C

A Kft, Mester Ákos és Réz András a kultuszminiszter kedvencei

2006.03.14. 13:26
Március 15-e alkalmából kitüntetést kapott még Mundruczó Kornél filmrendező, Kamarás Iván és Szinetár Dóra is.

A Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje kitüntetést adományozta:
Michael Siebernek, a Németországi Szövetségi Köztársaság Baden-Württenberg Tartománya Tudományos, Kutatásügyi és Művészeti Minisztériuma államtitkárának, a baden-württenbergi magyar tudományos, felsőoktatási és kulturális kapcsolatok fejlesztése érdekében végzett kiemelkedő tevékenysége elismeréseként.
A Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjét adományozta:
Joachim Uhlmannak, Baden-Württenberg Tartomány Tudományos, Kutatásügyi és Művészeti Minisztériuma főosztályvezetőjének, a baden-württenbergi magyar tudományos, felsőoktatási és kulturális kapcsolatok fejlesztése érdekében végzett két évtizedes kiemelkedő tevékenysége elismeréseként.
A Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztje kitüntetést adományozta:
Csernus Mariann Jászai Mari-díjas Érdemes művésznek, a Nemzeti Színház örökös tagjának;
Elek Judit Balázs Béla-díjas filmrendező, író, dramaturgnak;
Konter László Andrásnak, a Békés megyei Jókai Színház igazgatójának, Jászai Mari-díjas főrendezőnek;
Kopek Gábor fotó- és videóművésznek;
Szécsényi Ferencné Klár Máriának, Balázs Béla-díjas, Érdemes művész filmvágónak. A Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést kapta:
Árkosi Árpád Jászai Mari-díjas rendező;
Bakos Katalin, a Magyar Nemzeti Galéria főmuzeológusa;
dr. Bakó Zsuzsanna művészettörténész-múzeológus, a Magyar Nemzeti Galéria főosztályvezetője;
Baksa Soós János, Berlinben élő zenész, képzőművész;
Bárány László rendező, operatőr;
Békés Pál József Attila-díjas író, drámaíró, műfordító;
Bencze János közíró, újságíró;
Benedek Árpád Jászai Mari-díjas, Érdemes művész rendező;
Bérczes László, a Bárka Színház rendezője, dramaturg, főszerkesztő;
a KFT-Zenekar (tagjai: Bornai Tibor, Laár András, II. Lengyelfi Miklós, Márton András);
dr. Bősze Sándor levéltáros, a Somogy Megyei Levéltár igazgatója;
Bruszt László szociológus, az MTA Szociológiai Intézet munkatársa, a Közép-Európai Egyetem tanára;
dr. Csernus Sándor, a párizsi Magyar Intézet volt igazgatója;
dr. Dobos Gyula főlevéltáros, a Tolna Megyei Levéltár igazgatója;
dr. Dobrossy István, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Levéltár igazgatója;
dr. Éless Béla, a Budaörsi Játékszín igazgató-művészeti vezetője;
Fábián Attila, az Evangéliumi Pünkösdi Közösség elnöke;
Frenák Pál Harangozó Gyula-díjas koreográfus;
dr. Hajdú Géza, a Somogy Megyei Könyvtár nyugalmazott könyvtárigazgatója;
Hajdufy Miklós Balázs Béla-díjas, Érdemes művész rendezőnek, a Theatrum Művészeti Szakiskola igazgatója;
Handel Edit Liszt Ferenc-díjas táncművész balettmester, a Magyar Táncművészeti Főiskola docense;
dr. Havas Judit előadóművész, irodalmi szerkesztő, a Petőfi Irodalmi Múzeum főmunkatársa;
Hranitzky Ágnes filmvágó;
Inkei Péter kulturális menedzser, a Budapesti Kulturális Obszervatórium és a Közép-Európai Egyetemi kiadó vezetője;
Lázár Egon, a Vígszínház gazdasági igazgatója;
dr. Marschall Miklós, a Transparency International Európai igazgatója;
Miklós Tamás filozófus, az Atlantisz Könyvkiadó vezetője;
dr. Niedermüller Péter, az ELTE Művészetelméleti és Média Kutatóintézete egyetemi tanára;
Orszáczky "Jeckie" Miklós zeneművész;
Raffai Béla szobrászművész;
Ripp Zoltán történész, a Politikatörténeti Intézet tudományos főmunkatársa;
Rózsa Gyula képzőművészeti kritikus, a Népszabadság Oktatási Központ nyugalmazott újságírója;
ifj. Simet László Hortobágyi Károly-díjas artista művész;
Sipos Pál, az MTV programszervezője;
Solymosi Zoltán Harangozó Gyula-díjas, a Magyar Állami Operaház magántáncosa, a Magyar Táncművészeti Főiskola balettmestere;
Surányi Ibolya Jászai Mari-díjas előadóművész;
Szabó György, a TRAFÓ Kortárs Művészetek Háza igazgatója;
Szabó István, az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet igazgató-helyettese;
Szécsi Zsolt építőművész, az Állami Műemlékhelyreállítási és Restaurálási Központ igazgatója;
Térey János József Attila-díjas író, költő, műfordító;
Záborszky Kálmán karmester, a Szent István Király Zeneiskola és Zeneművészeti Szakközépiskola igazgatója;
dr. Zoltán Zoltán, a földrajztudomány kandidátusa, a Soproni Nyugat-Magyarországi Egyetem egyetemi tanára Bozóki András kulturális miniszter a Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszt kitüntetést adományozta:
Aradi Mária balettművésznek, a Magyar Állami Operaház művészeti vezetőjének;
Bánfalvy Béla Liszt Ferenc-díjas hegedűművésznek, a Budapesti Vonósok koncertmesterének;
Banyák Nándor hegedűművész, prímásnak;
Csala Péter újságírónak, az MTI Vas megyei tudósítójának;
Faller Istvánnak, a Duna Televízió producerének;
Leszták Tibornak, a MU Színház művészeti vezetőjének;
Mali Istvánnak, a Magyar Állami Operaház zenekari igazgatójának;
Marton László "Távolodónak", a Magyar Narancs újságírójának;
Metz Katalinnak, a Magyar Nemzet kulturális újságírójának;
Medgyes Éva design menedzsernek;
Mundruczó Kornél Balázs Béla-díjas filmrendezőnek;
dr. Nagy Mihálynak, a történelemtudomány kandidátusának, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma főosztályvezetőjének;
Regős János rendező, színművész, drámaírónak, a Szkéné Műegyetem Színház művészeti igazgatójának;
Réz András filmesztéta, műfordítónak;
Simikova Karolin Bérova Júlia grafikusművésznek;
dr.Szirtes Gábornak, a Pro Pannónia Kiadói Alapítvány igazgatójának;
dr.Szűcs Endrének, a Budapesti MÉRMŰ Stúdió építőművészének;
Szűcs Mártának, a Magyar Állami Operaház Liszt Ferenc-díjas magánénekesének;
Tarnai Kiss László énekművésznek, a Magyar Rádió főmunkatársának;
Tímár Károlynak, a Budapesti Dohány utcai Zsinagóga kántorának;
Vajda Miklós műfordító, kritikusnak;
dr. Várnai Ferenc zeneszerző és népzenekutatónak.
A Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkereszt kitüntetést adományozta:
Badics Andrásnak, a Játékszín hang- és fénytár vezetőjének;
Delbóné Kalocsai Editnek, a Pécsi II.
Rákóczi Ferenc Általános és Művészeti Iskola balettmesterének;
Dobrováné Micskei Magdolnának, a Budapesti Művelődési Központ titkárságvezetőjének;
Éberwein Róbertnek, a József Attila Színház szcenikai vezetőjének;
Esze Jenő zongoraművésznek, a Kőbányai Zeneiskola igazgatóhelyettese, tanszékvezető tanárának;
Fekete Máriának, a Pesti Magyar Színház zenei vezetőjének;
Gerlóczy Sára festőművész, grafikusművész, jelmeztervezőnek;
dr. Horváth Lajosnak, a szőlősi Jézus Szíve Plébánia plébánosának, püspöki irodaigazgatónak;
Kürtösi Zsolt folkzenésznek, a Honvéd Együttes Hegedős zenekar vezetőjének;
Molnár G. Juditnak, a Pécsi Művészetek Háza nyugalmazott igazgatójának;
Molnár Lajosnénak, a Nagytarcsai Falumúzeum vezetőjének;
Pyka Józsefnénak, az ARTISJUS Magyar Szerzői Jogvédő Iroda főosztályvezetőjének;
Pungor Jánosnak, a Vas Megyei Tudományos Ismeretterjesztő Egyesület nyugalmazott igazgatójának;
Rácz Mihálynak, a Mikroszkóp Színpad előadóművészének;
Sógor Ferencnek, a Soproni Gyermek- és Ifjúsági Központ nyugalmazott ügyvezető igazgatójának;
Somorjai Ferencnek, nyugalmazott zenetanár-karnagynak;
Szász Lászlónak, a Magyar Állami Operaház színpadi felügyelőjének;
Takáts József irodalomtörténész-kritikusnak, a Pécsi Tudományegyetem oktatójának;
Tarrósy Istvánnak, a pécsi Európa Centrum ügyvezető igazgatójának, a Pécs 2010 menedzsment központ vezetőjének.
A Magyar Köztársasági Bronz Érdemkereszt kitüntetést adományozta:
Csatári Ernőnek, a népi mesterségek hagyományápolójának;
Lányiné Kukk Juditnak, a Pesti Magyar Színház munkaügyi előadójának;
Nádasdi Ferencnének, az Állami Népi Együttes korrepetitorának;
Nagy Sándor kulturális szakembernek, a Pécsi Ifjúsági Központ igazgatójának;
Naszvagyi Vilmosnak, a Honvéd Együttes énekkari tagjának;
Nyilas Tamásnak, a Játékszín Teréz körúti főügyelőjének;
Poroszlai Éva Magdolnának, a Debreceni Csokonai Színház balettmesterének;
Róthné Major Klára koreográfusnak, a Kolibri Táncegyesület művészeti vezetőjének;
dr. Szabó Imre Ferenc nyugalmazott tanárnak, a TIT Teleki László Ismeretterjesztő Egyesület Választmányi tagjának.
Bozóki András miniszter Pro Cultura Hungarica Emlékplakettet adományozott:
dr. Horváth Péternek, a Stuttgarti Egyetem professzorának a német-magyar kulturális kapcsolatok kiszélesítéséért, tudományos és kutatómunkák és a Stuttgarti Magyar Kulturális Intézet tevékenységének önzetlen támogatásáért.
Bozóki András miniszter és Schneider Márta helyettes államtitkár kiemelkedő fotóművészi tevékenységéért Balogh Rudolf-díjat adományozott:
Hajdú Józsefnek, a Postamúzeum fotográfusának;
Hajtmanszki Zoltán fotóművésznek;
Horváth Dávid fotográfusnak.
A mozgókép területén kifejtett kiemelkedő alkotótevékenységért, valamint művészi és tudományos teljesítményükért Balázs Béla-díjat adományoztak:
Csaplár Vilmos forgatókönyvírónak;
Farkas Éva vágónak;
Gulyás Buda operatőrnek;
Hirsch Tibor filmkritikus, filmesztétának;
Kőporosy János hangmérnöknek;
M.
Tóth Évának, a Magyar Rajzfilm Produkciós Iroda animációs filmrendezőjének;
Nyerges András Imre hangmérnöknek;
Pohárnok Gergely operatőrnek;
Vészi János filmrendezőnek;
Zsigmond Dezső filmrendezőnek.
Bozóki András kulturális miniszter és Schneider Márta helyettes államtitkár kiemelkedő bábművészeti tevékenységükért Blattner Géza-díjat adományozott:
Csák Zsoltnak, a Budapesti Bábszínház bábművészének;
Kocsis Rozáliának, a Győri Vaskakas Bábszínház igazgatójának.
A kultúra és a közművelődés érdekében hosszabb időn át kiemelkedő munkájáért Bánffy Miklós-díjat adományozott:
Csányi Tibornak, a Békés Megyei Jókai Színház gazdasági igazgatójának;
Gál Ivánnak, a Honvéd Együttes menedzser igazgatójának;
Kelemenné Márton Évának, a Szolnoki Szigligeti Színház művészeti titkárának;
Kozári Miklósnénak, a Somogy Megyei Múzeumok Igazgatósága gazdasági igazgató-helyettesének;
Magi Istvánnak, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma főosztályvezetőjének;
Szűcs Miklósnak, a Budapesti Kamaraszínház ügyvezető igazgatójának.
Kiemelkedő zeneszerzői, zenei rendezői tevékenységükért Erkel Ferenc-díjat adományozott:
Alpár Tibor zenei rendezőnek;
Durkó Péter zeneszerzőnek;
Pertis Jenő zeneszerzőnek.
Kiemelkedő iparművészeti, ipari tervezőművészeti tevékenységükért Ferenczy Noémi-díjat adományozott:
Antal András keramikusnak;
Balogh Eleonóra üvegművésznek;
Benczúr Gyula tervező grafikusnak;
Doromby Mária textilművésznek;
Elek Lívia illusztrátornak;
Földessy Péter iparművészeti restaurátornak, a Magyar Nemzeti Múzeum Műtárgyvédelmi főosztály vezetőjének;
Manninger Mária textilművésznek;
O. Ecker Judit belsőépítésznek;
Polyák Jánosnak, a Nyugat-Magyarországi Egyetem Szilikát tanszék munkatársának;
Tildi Bélának, a Magyar Iparművészeti Egyetem adjunktusának;
Vereczkey Szilviának, a Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola textilművészének;
Zidarics Ilona ötvösművésznek.
Kiemelkedő artistaművészi tevékenységéért Hortobágyi Károly-díjat adományozott:
Axt Ibolya kéz- és fejegyensúlyozó légtornásznak.
A táncművészetben folytatott alkotói, előadói, tudományos és pedagógiai tevékenységéért Harangozó Gyula-díjat adományozott:
Énekes István koreográfusnak, a Dunaújvárosi Bartók Táncszínház művészeti vezetőjének;
Farkas Zoltán "Batyu" néptáncművész, koreográfusnak;
Kovács Gerzson Péter koreográfus, táncos, látványtervezőnek;
Lippai Andrea táncművész, pedagógusnak;
Oláh Zoltánnak, a Magyar Állami Operaház magántáncosának;
Sebestyén Csabának, a Magyar Táncművészeti Főiskola főiskolai docensének;
Spala Korinnának, a Pécsi Nemzeti Színház táncművész, magántáncosának.
Kiemelkedő színművészeti és színháztudományi tevékenységükért Jászai Mari-díjat adományozott:
Balogh Erikának, a Kecskeméti Katona József Színház színművészének;
Forgács Péternek, a Győri Nemzeti Színház színművészének;
Hernyák Györgynek, a Szabadkai Népszínház főrendezőjének;
Füzér Anni színházi díszlet- és jelmeztervezőnek;
Kamarás Ivánnak, a Vígszínház színművészének;
Lőkös Ildikónak, az Új Színház dramaturgjának;
Máhr Áginak, a Miskolci Nemzeti Színház színművészének;
Novák Eszter rendezőnek;
Schneider Zoltánnak, a Radnóti Miklós Színház színművészének;
Söptei Andreának, a Nemzeti Színház színművészének;
Szabó Tibornak, a Figura Stúdió Színház művészeti vezetőjének;
Szélyes Ferencnek, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat színművészének;
Szinetár Dórának, a Budapesti Operettszínház énekes színművészének.
Kiemelkedő irodalmi tevékenységükért József Attila-díjat adományozott:
Barna Imre műfordítónak, az Európa Könyvkiadó főszerkesztőjének;
Bojtár Endrének, az MTA Irodalomtudományi Intézet irodalomtörténész, baltista, műfordító, kritikusának, a 2000 című folyóirat szerkesztőjének;
Boldizsár Ildikó írónak, mesekutatónak, a Magvető Kiadó főszerkesztőjének;
Csokits János költő-műfordítónak;
Csordás Gábor költő-műfordító-szerkesztőnek, a Jelenkor Kiadó igazgatójának;
Forgách András író, műfordító, drámaírónak;
Grecsó Krisztián költő, prózaírónak, a Békéscsabai Megyei Könyvtár munkatársának;
Kárpáti Péter drámaírónak;
Keresztury Tibor író, szerkesztő, kritikusnak;
Kőrösi Zoltán írónak;
Kulcsár-Szabó Zoltán irodalomtudósnak;
Schein Gábor költő, kritikus, irodalomtörténész, műfordítónak;
Turczi István költő, műfordítónak.
Kiemelkedő zenei és előadóművészi tevékenységéért Liszt Ferenc-díjat adományoztak:
Fassang László orgona és zongoraművésznek;
Fekete Attila magánénekesnek;
Gyermánné Vass Ágnes hegedűművész, koncertmesternek;
Gyüdi Sándornak, a Szegedi Szimfonikus Zenekar igazgató-karmesterének;
Miklósa Erika magánénekesnek;
Oláh Kálmán jazz-előadóművésznek;
Szebellédi Valéria tanár, karnagynak;
Wiedemann Bernadettnek, a Magyar Állami Operaház magánénekesének.
Kiemelkedő képzőművészeti tevékenysége elismeréseként Munkácsy Mihály-díjat adományoztak:
Balogh László festőművésznek;
Benczúr Emese képzőművésznek;
Bogdándy Szultán képzőművésznek;
Hopp-Halász Károly festő, szobrászművésznek, a Paksi Képtár vezetőjének;
Kázik Mártának, a Magyar Nemzeti Galéria Régi Magyar Gyűjtemény festőrestaurátor-művészének;
Krizbai Sándor festőnek;
Lipcsey György dunaszerdahelyi szobrászművésznek;
Muzsnay Ákos grafikusművésznek;
Pál Zoltán szobrászművésznek;
Püspöky István grafikusművésznek;
Székely Kálmán tervezőgrafikus-művésznek;
Sugár János képzőművésznek, a Magyar Képzőművészeti Egyetem Intermédia Tanszék egyetemi adjunktusának;
Tót Endre Kölnben élő festőművésznek.
Kiemelkedő zenés színházi rendezői, színháztudományi, dramaturgi és műfordítói tevékenysége elismeréséül Nádasdy Kálmán-díjat adományoztak:
Fodor Ákos költő, műfordítónak;
Vidnyánszky Attilának, a Debreceni Csokonai Színház művészeti igazgatójának.
A képzőművészeti, az iparművészet és a fotóművészet, illetve ezek határterületein végzett kiemelkedő művészettörténészi, művészetírói, műkritikusi tevékenysége elismeréséül Németh Lajos-díjat adományoztak:
Bán András műkritikusnak, a Miskolci Egyetem oktatójának;
Nagy T.
Katalin művészettörténésznek;
Sturcz János művészettörténész, kritikusnak.
Kiemelkedő zenetudományi, zenekritikai és zenei ismeretterjesztő tevékenysége elismeréseként Szabolcsi Bence-díjat adományoztak:
Domokos Máriának, a Magyar Tudományos Akadémia Zenetudományi Intézet tudományos főmunkatársának;
Lampert Verának, az USA Brandeis University zenetörténészének.
Kiemelkedő újságírói tevékenysége elismeréséül Táncsics Mihály-díjat adományoztak:
Dalos László hírlapírónak;
Fenyvesi Félix Lajos költő, újságírónak;
Friedmann Endre fotóriporternek, az MTI főmunkatársának;
Koloszár Tamásnak, a Kisalföld vezető újságírójának;
Mester Ákosnak, a 168 óra főszerkesztőjének;
Nej Györgynek, a Magyar Rádió szerkesztő-műsorvezetőjének.
Bozóki András Miniszteri Elismerő Oklevelet adományozott:
Fányol Józsefnek a cigányzene népszerűsítésében végzett több évtizedes tevékenységéért;
Kakuk Juditnak, a Gödör-klub mint új, eredeti kulturális intézmény magas színvonalú működtetéséért;
Filep Ákosnak, a Gödör-klub mint új, eredeti kulturális intézmény magas színvonalú működtetéséért;
Gyevi-Bíró Eszternek, a Tűzraktár, mint új eredeti kulturális intézmény létrehozásának kezdeményezéséért;
Szép Fruzsinának, a Magyar Zenei Exportiroda vezetőjének;
Etienne Samin-nak a Tűzraktár, mint új, eredeti kulturális intézmény létrehozásának kezdeményezéséért.