Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTovábbi Pol cikkek
|
Két szakmai és egy lelki ok a lemondásra
Sipos a nyilvánvaló tulajdonosi szándék mellett azzal is indokolta a közgyűlés előtti távozását, hogy az ÁPV Rt. korábban két a Mafilm sorsát illetően kulcsfontosságú tervet is visszadobott. Egyik előterjesztése a Konzumbanknál felhalmozott 200 milliós hitel állami kifizetésére irányult, a másik pedig a Mafilm Befektetési Kft. és a Mafilm Rt. összeolvasztásának 15 millió forintos költségének fedezésére. Sipos egy 'lelki' okot is említett: a négy éve elkezdett, a millenniumi keretből 205 millióval támogatott Chaco Rom a mai napig dobozban van. A Szabó Ildikó által rendezett alkotást szeretnék végre befejezni - mondta Sipos.
A Hídember-történet
Sipos elmondása szerint az ötletgazda Hábermann Jenővel folytatott tavaly áprilisi egyeztetések után kérték fel a Hídember főproduceri posztjára. Az augusztus végére tervezett forgatást azonban leállíttatta, mert a milliárdos költségvetésű alkotás mögött nem állt szerződés. Sipos csak október 25-én lett hivatalosan is főproducer. Ekkor írta alá a kulturális tárca szerződését, melyben a filmterv 1,082 milliárdot kapott a millenniumi keretből, azzal a kikötéssel, hogy a produkció fennmaradó összegéről szerződést kell felmutatni. Mivel a filmre üzleti befektetőt nem találtak, a maradék pénzre művészfilmek támogatására szakosodott alapítványoknál, például az Eurimagesnál pályázták.
Sipos közölte, hogy március 18-i produceri állásáról történő lemondásáig összesen négy szerződést kötött a Hídember kapcsán: Bereményi Gézával rendezői, Kardos Sándorral operatőri, Hábermann Jenővel társproduceri, Hódi Jenővel pedig ügynöki- és komputeranimációs supervisori munkakörről. Eperjessel ő nem egyezett meg végleges honoráriumban. A Hídember körül kialakult nyilatkozatháborúval kapcsolatban Sipos közölte, hogy jogi úton válaszol Bereményi által mondott "hazug Sipos" kifejezésére. (Hábermann Jenő a film mostani főproducere kérdésünkre elmondta, hogy csak egy későbbi sajtótájékoztatón hajlandó a filmről nyilatkozni.)
Orbán és Faragó is behívatta
Sipos a tájékoztatón megerősítette azokat a híreket, amelyek szerint tavaly ősszel a kormányfővel tárgyalt, ám az ott elhangzottakról nem nyilatkozott, mert azok szerinte titkosak. Hozzátette - nemrég a miniszterelnöki kabinet főnöke is behívatta őt. Nagy Andornak elmesélte a Hídember történetét, és beszámolt a Mafilm helyzetéről. Az ex-Mafilm-igazgató azon híreket is megerősítette, mely szerint az ÁPV Rt.-be is behívatták őt. Sipos elmondta, hogy Faragó Csaba, a privatizációs vállalat elnök-vezérigazgatója arra akarta őt rávenni, hogy közös megegyezéssel távozzon a filmvállalat éléről. Mindezt arra hivatkozva tette az ÁPV Rt. elnöke, hogy tudomására jutott: Sipos elnökségi tag lett a Filmmúzeum Rt.-ben is. Az igazgató-producer ebbe azonban nem ment bele, mivel elnökségi tagságáról még a törvényben előírt tizenöt nap előtt lemondott.